اجتماعی

نشانه های ایست قلبی

شاید به نظرتان عجیب بیاید، اما بدن یک ماه پیش از بروز سکته قلبی علائمی بروز می دهد که باید جدی گرفته شوند. اگر بتوانید این علائم را به موقع دریافت کنید از سکته قلبی و عواقب آن در امان خواهید بود.
مشکلات جدی وجود دارند که سلامتی را در همه حال تهدید می کنند. در بین برخی از این مشکلات، بیماری های قلبی عروقی بدون شک جزو جدی ترین ها هستند. گاهی کافیست به علائم بدن به خوبی دقت کنید تا از بروز این مشکلات بویژه سکته قلبی جلوگیری کنید.شاید به نظرتان عجیب بیاید اما بدن یک ماه پیش از بروز سکته قلبی علائمی بروز می دهد که باید جدی گرفته شوند. اگر بتوانید این علائم را به موقع دریافت کنید از سکته قلبی و عواقب آن در امان خواهید بود. در ادامه این علائم را ذکر می کنیم و توصیه داریم در صورت مشاهده این شرایط حتما به پزشک مراجعه کنید.

خستگی

همه افراد در اغلب اوقات احساس خستگی می کنند و به دلیل رایج بودن آن چندان عجیب و خطرناک به نظر نمی آرد. اما ممکن است همین خستگی ساده نشان دهنده یک مشکل بسیار جدی باشد. بنابراین بهتر است نادیده گرفته نشود. این علامت می تواند نشانه زودهنگام بروز سکته قلبی بویژه در خانمها باشد. گفتنی است که این خستگی ارتباطی به انجام فعالیت های جسمی و یا شرایط روحی ندارد. بعلاوه باید گفت که این نوع خستگی در اواخر روز بیشتر و بیشتر می شود. در نتیجه فرد احساس می کند برای انجام یک کار ساده و معمولی انرژی بسیار زیادی تلف کرده است.

درد شکمی

دردهای شکمی بویژه دردی که در قسمت پایین شکم احساس می شود و همچنین حالت تهوع حتی با وجود معده خالی و یا احساس ورم در معده می تواند نشان دهنده زودهنگام احتمال سکته قلبی باشد. به همین دلیل است که معده درد با سکته قلبی در ارتباط است. این نوع درد با انجام فعالیت بدنی تشدید می شود.

مشکلات خواب

مشکلات خواب ممکن است به بیماری قلبی ربط داشته باشد. در بین علائم دیگر بی خوابی می تواند نشان دهنده احتمال بالای این مشکلات باشد. معمولا بی خوابی با اضطراب و اشکال در تمرکز فرد در ارتباط است. این مسئله معمولا در خانمها بیشتر دیده می شود. اگر دچار مشکلات قلبی هستید برای خوابیدن با مشکلات بیشتر مواجه خواهید بود. همچنین شبها بدون دلیل خاصی از خواب بیدار می شوید.

نفس تند

تنفس غیرعادی و تند از دیگر علائمی است که چندین ماه قبل از سکته قلبی به سراغ فرد می آید. در اکثر مواقع این مشکل با مشکلات دیگری از جمله سرگیجه و نفس نفس زدن همراه است. به همین دلیل نیز نفس کشیدن دشوار می شود.اگر چنین علامتی دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

ریزش مو

ریزش مو شدید بخشی از علائم زودهنگام سکته قلبی است. این مسئله بیشتر در بین آقایان بروز می کند اما ممکن است در خانمها نیز خود را نشان دهد. به خاطر داشته باشید که این ریزش مو با میزان بالای کورتیزول در ارتباط است. زمانیکه ریزش مو به مشکل قلبی مربوط باشد معمولا در ناحیه تاج سر بروز می کند.

ضربان قلب نامنظم

ضربان قلب نامنظم نیز از علائم دیگری است که اکثر افراد آنرا نادیده می گیرند. این مشکل معمولا به آقایان مربوط می شود اما در خانمها نیز دیده می شود که همراه با اضطراب و نگرانی است. این مشکل بدون هشدار بروز می کند و ممکن است به شیوه های مختلف مانند آریتمی(بی نظمی ضربان قلب) یا تاکی‌کاردی(ضربان قلب بالا) خود را نشان دهد. در صورت ابتلا به بیماری هایی مانند تصلب شرایین بعد از انجام فعالیت فیزیکی فرد دچار تاکی کاردی می شود. معمولا این علائم یک تا دو دقیقه طول می کشد. در مواردی که این علائم بیش از ۲ دقیقه طول بکشد با علائمی مانند سرگیجه و احساس ضعف همراه می شود.

تعریق بیش از حد

تعریق بیش از حد در روز و شب نیز می تواند به سکته قلبی مربوط شود. این علامت معمولا در بین خانمها رایج است. بهتر است به این علامت به خوبی دقت شود چون اکثر خانمها تصور می کنند تعریق بیش از اندازه مربوط به یائسگی است. البته  این علامت در آقایان نیز بروز می کند. این نوع تعریق عرقی سرد و چسبناک است و معمولا به تعریقی که موقع سرماخوردگی ایجاد می شود شباهت دارد. این مسئله هیچ ارتباطی با دما یا فعالیت فیزیکی فرد ندارد. این نوع تعریقی به قدری پرحجم است که ملافه ها کاملا خیس می شوند.

درد قفسه سینه

نوع و شدت درد قفسه سینه در بین خانمها و آقایان تفاوت هایی دارد. به عنوان مثال در آقایان این مشکل یک علامت رایج است. در حالیکه در خانمها درد در ناحیه قفسه سینه فقط در بین ۳۰ درصد آنها دیده می شود.

این نوع درد در قفسه سینه از  بازو ناشی می شود. معمولا درد از بازوی چپ ایجاد می شود گرچه همیشه به این شکل نیست. درد در فک پایین، گلو، شانه ها، گردن و شکم نیز در این شرایط شایع است.

در هر حال چنین علائمی را بی اهمیت ندانید و  با مشاهده آنها حتما به متخصص مراجعه کنید. انجام بررسی های اولیه می تواند باعث راحتی خیال شود.