سیاسی

واکنش مقامات فرانسوی به مداخله ترامپ

مقامات فرانسوی روز گذشته (شنبه) اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را در نشست انجمن ملی سلاح درباره حملات تروریستی ۲۰۱۵ پاریس و مسلح کردن مردم فرانسه محکوم کرد.

دونالد ترامپ روز جمعه در این نشست سالانه که در دالاس برگزار شد با اعلام حمایت خود از حمل آزادانه سلاح گفت: «اگر شهروندان فرانسوی در اطراف محل وقوع حادثه تروریستی پاریس، مسلح بودند داستان کاملا فرق می‌کرد و آمار قربانیان به این میزان بالا نبود. این افراد بوسیله گروه کوچکی از تروریست‌ها که اسلحه داشتند، کشته شده‌اند. آن‌ها (مقامات فرانسه) وقت صرف کردند و اسلحه این ترویست‌ها را یکی یکی گرفتند. اما اگر یکی از شهروندان یا کارکنان آنجا اسلحه داشت، تروریست‌ها یا فرار می‌کردند و یا کشته شده بودند.»

سخنگوی وزیر امور خارجه فرانسه با محکوم کردن این اظهارات دونالد ترامپ گفت: فرانسه مخالفت شدید خود را با اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا درباره حملات تروریستی ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ در پاریس اعلام می‌کند و از او می‌خواهد که به قربانیان این حادثه احترام بگذارد.

«فرانسوا اولاند»، رئیس جمهور سابق فرانسه هم اظهارات دونالد ترامپ را به شدت محکوم کرد و گفت: «اظهارات شرم آور و مزخرفات ناخوشایند او نشان می‌دهد که او چه فکری درباره فرانسه و ارزش‌های آن می‌کند. دوستی میان مردم ما بوسیله این بی احترامی‌ها و بی حرمتی‌ها از بین نمی‌رود. ما همچنان به یاد قربانیان حملات تروریستی ۱۳ نوامبر هستیم.»

«مانوئل والس»، نخست وزیر سابق فرانسه هم با به اشتراک گذاشتن بخشی از صحبت‌های دونالد ترامپ در حساب توییتر خود نوشت: اظهاراتی بی شرمانه و ناشایست. دیگر چه می‌خواهی بگویی؟

«برنار کازنو» که در زمان وقوع این حملات تروریستی وزیر کشور فرانسه بود، اعلام کرد: فرانسه با اظهارات ترامپ شوکه شد. این تجاوز یک بی احترامی محسوب می‌شود.

علاوه بر مقامات فرانسه، رئیس یک سازمان مرتبط با بازماندگان حوادث تروریستی هم در واکنش به اظهارات جنجالی ترامپ گفت: افسوس که هیچ سلاحی نمی‌توانست نتیجه این حملات را تغییر دهد، زیرا ممکن بود بمب گذاران انتحاری با استفاده از کمربند‌های انفجاری حملاتی تروریستی در این مکان‌ها انجام دهند.

در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵، چندین حمله هماهنگ شده تروریستی در مکان‌های مختلفی در پاریس از جمله در یک سالن کنسرت، استادیوم و رستوران‌های پاریس دست کم ۱۳۰ کشته و بیش از ۳۵۰ مجروح برجای گذاشت.