سیاسی

تجلیل رییس مرکز پژوهش های مجلس از مرزبانان و حافظان امنیت کشور

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ایجاد زیرساخت های مورد نیاز در مرزهای کشور را ضروری دانست و گفت: تلاش های شبانه روزی مرزبانان از عوامل مهم امنیت امروز کشور است.
تلاش های شبانه روزی مرزبانان از عوامل مهم امنیت کشور است
نشست مشترک مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، امروز- سه‌شنبه- با حضور کاظم جلالی رییس این مرکز، سردار قاسم رضایی فرماندهی مرزبانی ناجا و معاونان و کارشناسان دو طرف برگزار شد.
رییس مرکز پژوهش های مجلس در این نشست، مرزبانی و تامین امنیت مرزها را از مهمترین امور در نیروهای مسلح دانست و یکی از عوامل موثر در امنیت امروز کشور را اقدامات و تلاش‌های شبانه‌روزی نیروهای مرزبانی برشمرد.
وی با اشاره به لزوم ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز در مرزهای کشور، بررسی قوانین و رفع خلاءهای قانونی در حوزه مرزبانی را یکی از لازمه‌های مهم این نیرو دانست.
نماینده مردم تهران،‌ ری،‌ شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تعامل و همکاری بیشتر مرکز پژوهش‌های مجلس و مرزبانی ناجا را یکی از اقدامات کلیدی در رفع نیازهای قانونی این نیرو دانست و گفت: در مسیر تعامل و همکاری دوجانبه می‌توانیم با تهیه گزارش‌های مطلوب، مشکلات تقنینی و نیازهای این نیرو را شناسایی و به مسئولان کشور ارائه کنیم.
رییس مرکز پژوهش‌های مجلس در ادامه این نشست پیشنهاد داد تا کارگروهی با حضور نمایندگان این مرکز و فرماندهی مرزبانی ناجا تشکیل شود تا در این کارگروه، روند ادامه همکاری و ارتقا سطح همکاری‌های دوجانبه مورد بررسی قرار گیرد.

**مرزبانی جبهه مقدم مبارزه با تهدیدات برون مرزی است
سردار قاسم رضایی نیز در این نشست با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران ۸۷۵۵ کیلومتر مرز دارد، گفت: ایران پس از چین و روسیه،‌ سومین کشوری است که بیشترین همسایگان را در اطراف خود دارد و این رقم به ۱۵ کشور می‌رسد.
وی با بیان اینکه مرزبانی جبهه مقدم مبارزه با تهدیدات برون مرزی و پیرامون مرزی است، تصریح کرد: پاسگاه‌های مرزی سنگرهای دفاعی نظام و کشور هستند.
فرمانده مرزبانی ناجا با تاکید بر اینکه مرزبانان کشور باید همیشه و در همه حال آماده باشند، یادآور شد: مرز و حفظ امنیت آن جایگاهی ملی دارد که نیروی مرزبانی متولی اصلی این امر است.
جلال دهقانی فیروزآبادی معاون پژوهش‌های سیاسی- حقوقی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست تامین امنیت مرزها را یکی از وظایف و امور دشوار دانست که حصول به آن نیازمند هماهنگی بیشتر امور توسط دستگاه‌های ذیربط است.
شایان ذکر است در پایان این نشست کارگروه مشترک مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و فرماندهی مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد.