اجتماعی

کاغذ در قله قیمت

قیمت هر بند کاغذ تحریر ۷۰ گرمی در بازار آزاد امرزو به ۴۱۰ هزار تومان رسید. ناشران می‌گویند در هیچ سالی این‌اندازه وضعیت ناامیدکننده نشر را مشاهده نکرده‌اند.

بازار کاغذ افسار گسیخته است، این جمله ورد زبان این روز‌های ناشران است؛ ناشرانی که می‌گویند در طول سال‌های گذشته با وجود اینکه بار‌ها و بار‌ها دوستانشان این حرفه را رها کرده و یا ورشکسته شده‌اند، اوضاع نشر هیچ‌گاه این چنین ناامیدکننده نبوده است.

قیمت کاغذ تحریر در بازار آزاد در روز‌های گذشته افزایش قابل توجهی داشته است، دلیل این افزایش چندان مشخص نیست،، زیرا کاغذی که با افزایش قابل توجه در ماه‌های گذشته به نرخ ۲۰۰ هزار تومان رسیده و چند ماهی ثابت مانده بود، در کمتر از دو ماه نرخ ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان و امروز ۴۱۰ هزار تومانی برای هر بند را تجربه کرده است.

هر بند کاغذ ۷۰ گرمی اندونزی امروز در بازار آزاد به نرخ ۴۱۰ هزار تومان معامله شد. همچنین کاغذ گلاسه براق نیز کیلویی ۲۳ هزار تومان بفروش رفته است؛ این در حالی است که ناشران کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در ساماندهی بازار کاغذ ناتوان می‌بینند. از سوی دیگر، چاپخانه‌داران نیز معتقدند که اقدامات وزارت فرهنگ در نادیده گرفتن چاپخانه‌ها به عنوان مصرف‌کنندگان کاغذ موجب برهم خوردن نظم بازار و افزایش غیر قابل توجیه قیمت کاغذ در بازار شده است.

همچنین برخی از واردکنندگان کاغذ و اعضای کارگروه کاغذ معتقدند که اقدامات بانک مرکزی مسبب اصلی مشکلات پیش آمده برای کاغذ است،، زیرا یا برای واردات کاغذ ارز اختصاص نمی‌یابد یا اینکه ارز‌های دیگر غیر از یورو در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه واردکننده تمامی مراحل را با ارز یورو طی کرده است، نمی‌تواند با ارز دیگری مثل یوآن کار را ادامه دهد، بنابراین واردات متوقف می‌شود.

تأمین ارز مورد نیاز، تسهیل در واردات، فعالیت بیشتر واردکنندگان در حوزه کاغذ، نظارت جدی بر بازار و استفاده از عوامل بازدارنده در خصوص افزایش‌های غیرواقعی می‌تواند التهاب بازار کاغذ را تا اندازه‌ای کاهش دهد، از سوی دیگر حمایت از تولید داخلی کاغذ، اجازه برداشت چوب از جنگل‌های شمال همراه با نظارت می‌تواند بخشی از نیاز را پاسخگو باشد.