سیاسی

واکنش نماینده ترامپ به درخواست روحانی

سخنان رئیس‌جمهور ایران که در آن با اشاره به دشمنی‌های آمریکا و صهیونیسم گفته بود «هرچه لعنت دارید بر کسی لعنت کنید که این شرایط را برای کشور به‌وجود آورد”، واکنش نماینده رئیس‌جمهور آمریکا را در پی داشت.

«برایان هوک» نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور ایران که از هر فرصتی برای اتهام‌زنی به ایران و پیش بردن مواضع ضد ایرانی واشنگتن استفاده می‌کند، این بار به اظهارات رئیس‌جمهور ایران در آخرین جلسه هیئت دولت در سال ۱۳۹۷ واکنش نشان داده است.

«حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران، روز گذشته پس از آخرین جلسه هیئت دولت در سال ۱۳۹۷، در جمع خبرنگاران حاضر شد و درباره شرایط کشور و اقدامات دولت سخنانی مطرح کرد.

آقای روحانی در بخشی از سخنانش با اشاره به مشکلات در کشور، خطاب به رسانه‌های منتقد داخلی و گروه‌های سیاسی گفت: «دشمن اصلی را از یاد نبریم، دیشب هم در سخنرانی گفتم هرچه لعنت دارید بر کسی لعنت کنید که این شرایط را برای کشور بوجود آورد؛ آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع منطقه این شرایط را برای کشور به‌وجود آوردند».

این سخنان، با واکنش «برایان هوک» نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور ایران مواجه شد.

هوک که از افراطی‌ترین مقام‌های ضد ایرانی دولت آمریکا است، از زمان انتصابش از هر فرصتی برای توجیه اقدامات غیرقانونی دولت «دونالد ترامپ» در بازگرداندن تحریم‌ها از یک سو و اتهام‌زنی‌های بی‌سند علیه مواضع داخلی و خارجی ایران از سوی دیگر استفاده کرده است.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مدعی است: «(حسن) روحانی در پاسخ به اقتصاد رو به فروپاشی (ایران) از ایرانی‌ها خواست که آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی را “لعنت کنند”. او با توسل به نفرین و جادو دارد از پذیرش مسئولیت مشکلاتی که خودش درست کرده، شانه خالی می‌کند. ایرانی‌ها به (ایجاد) شغل علاقه دارند نه نفرین».

برایان هوک پیش از این در واکنشی خشم‌آلود به سفر رئیس‌جمهور ایران به عراق مدعی شده بود که جمهوری اسلامی می‌خواهد عراق را به یکی از استان‌های ایران تبدیل کند.