اجتماعی استانی سیاسی

امام جمعه مشهد: بازار جهانی تحمل حذف نفت ایران را ندارد

امام جمعه مشهد با بیان اینکه بازار جهانی تحمل حذف نفت ایران را ندارد گفت: از زمان صدور بیانیه آمریکا قیمت جهانی نفت از هر بشکه ۷۰ دلار تجاوز کرده که اگر همین روند ادامه یابد، به بیش از ۱۰۰ دلار می رسد.

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه گفت: از جمله وعده‌های خدا، نوید به پیامبران است که در قرآن در آیه ۴۶ سوره ابراهیم به اینکه خدا خلف وعده نمی‌کند؛ اشاره شده است.

امام جمعه مشهد بیان کرد: وعده‌های خداوند به انبیا بر سه قسم است، قسم اول این است که به پیامبران وعده داده که آنان را در شریعت و راهنمایی مردم، در جریان استکباری و کفر و هم از لحاظ دین و شریعت به پیامبران کمک کند. 

وی اظهار کرد: قسم دوم وعده الهی وعده به پیروان انبیا است که آنان را در جهت پیروی در سیره انبیا یاری رسانده و سعادتمند کند.
 
آیت‌الله علم‌الهدی یادآور شد: قسم سوم وعده‌ها وعده انتقام از دشمنان انبیا است و خدا به پاکسازی زمین از مستکبرین و دشمنان انبیا در چندین سوره قرآن اشاره کرده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه انتقام در انسان‌ها دو مورد اجرایی دارد، گفت: انسان‌ها برای آرامش دل خود و همچنین به‌عنوان ابزاری دفاعی از انتقام بهره می‌برند. 

وی درخصوص انتقام خداوند از ظالمان توضیح داد و گفت: خداوند به نفع مظلومان از ظالمان انتقام می‌گیرد و به این شکل عدالت اجتماعی را گسترش می‌دهد. 

امام جمعه مشهد افزود: اگر عدالتی نباشد تا از گردن کلفتان انتقام بگیرد، نظام عدل اجتماعی از بین می‌رود، اما خدا باید برای حفظ نظام زندگی بشری عدالت داشته باشد. 

آیت‌الله علم‌الهدی در خطبه دوم نماز جمعه با اشاره به صدور بیانیه آمریکا خاطر نشان کرد: حرکاتی موثر در دنیا صورت گرفت، استکبار جهانی و کاخ سفید بیانیه داد که معافیت کسانی که نفت ایران را می‌توانستند بخرند؛ لغو شده و آنها نمی‌توانند نفت بخرند و اگر آن کار را بکنند آمریکا با آنها دشمنی می‌کند.

امام جمعه مشهد افزود: عربستان و امارات هم گفتند تولید نفت خود  را افزایش می‌دهند تا از افزایش قیمت نفت جلوگیری شود که هدف این کارها هم تحریم ایران است.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: ما باید به صورت داخلی این بیانیه را بررسی کنیم که آیا مسائل اقتصادی ما با این کار آمریکا مختل می شود؟ آیا واقعا صادرات نفت ما به صفر می‌رسد؟ باید توجه داشته باشیم، یک زمانی ما می‌گوییم مرگ بر آمریکا و یک وقت باور می‌کنیم مرگ بر امریکا.

وی تاکید کرد: همه کارشناسان معتقدند آمریکا همچون همیشه در این توطئه هم شکست خورده است. در اینجا که گفتند ما می‌خواهیم صادرات را به صفر برسانیم این مشکل در درجه اول متوجه خود آمریکا است و از دو جهت این کار شدنی نیست چون کشورهای بزرگی مثل هند و چین از نفت ایران استفاده می‌کنند.

آیت‌الله علم‌الهدی افزود: هزینه تغییر پالایشگاه‌ها برای این کشورهایی که از نفت ایران استفاده می‌کنند زیادتر است؛ جدای از آن آمریکا نمی‌تواند رابطه خود را با این کشورها قطع کند و این تغییر هزینه سنگینی دارد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با تاکید بر اینکه بازار جهانی تحمل حذف نفت ایران را ندارد؛ گفت: از زمان صدور این بیانیه قیمت جهانی نفت از هر بشکه ۷۰ دلار تجاوز کرده که اگر همین روند ادامه یابد، به بیش از ۱۰۰ دلار می رسد. 

وی افزود: کارشناسان معتقدند هر یک دلار که به قیمت نفت اضافه شود ۵ دلار هزینه حمل‌ونقل در آمریکا افزایش می‌یابد و اگر این قیمت افزایش یابد برای آمریکا سخت می‌شود و این ضربه اقتصادی قابل جبران نیست.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: هنوز ماه می نشده این بیانیه را داده‌اند و عربستان و امارات که گفتند ما نفت را جبران می‌کنیم تا آن موقع نمی‌توانند جبران کنند و این مسأله بازار جهانی را به هم می‌ریزد.  

وی اظهار کرد: در سال ۹۶ ما ۶۰ میلیارد دلار نفت فروختیم اما در سال ۹۷ که نفت ما تحریم بود ما ۱۷ میلیارد دلار نفت فروختیم اما این فاصله درآمدی باعث کاهش بودجه نشد و کشور اداره شد، چون صادرات غیر نفتی ما توسعه یافت و با توجه بیانات رهبری مشکل بودجه نداشتیم. 

آیت‌الله علم‌الهدی خاطر نشان کرد: در سال ۹۶ تنها ۳۰درصد از بودجه توسط پول نفت تامین شد که در سال ۹۷ ما توانستیم ۸۹ درصد بودجه را از صادرات غیر نفتی تامین کردیم و انتطار داریم در سال ۹۸  اتکا به نفت برای تامین بودجه به ۴ درصد برسد.

وی گفت: در این ۴۰ سال هرچه امام و رهبری گفتند بدون کوچک‌ترین تغییری اجرا شد و آمریکا هم همیشه شکست خورد. 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی افزود: ما مشکل‌مان با برخی آدم‌ها است که عقیده شان به امام زمان و خدا کم است و بیماری و فکر غلط در آنها رسوخ کرده و با هر عطسه آمریکا آنها اذیت می شوند. 

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: اتکا ما به قرآن و اسلام و دلدادگی به خدا است و به بازار جهانی و نفت متکی نیستیم. این موارد زمانی اثر می‌کند که مردم ما به اسلام و انقلاب پشت کنند، که در این چهل سال نشان دادند همیشه پشتیبان نظام هستند.