اجتماعی اقتصادی سیاسی

نیازمند نهضت مهارت‌افزایی در تولید و کار هستیم

وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی با اشاره به فشار و تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران قطعا شکست‌ناپذیر است و هرچه استکبار ما را تحریم کند، این ملت یکپارچه‌تر و با وحدت بیشتر در مسیر صیانت از اصول و پافشاری بر آن گام برداشته و بر آ‌ن اصرار خواهد کرد.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: با توجه به نامگذاری سال ۹۸ به نام رونق تولید توجه به کار و فرهنگ آن و لزوم توضیحات کافی درمورد مضرات بیکاری باید توجه و اهمیت بیشتری به مفهوم کار،‌تولید و کارگر ایرانی بدهیم. ضمن اینکه در دیدار اخیری که به مناسبت روز کارگر با رهبر معظم انقلاب صورت گرفت ایشان فرمودند که باید ارزش کار به شکل ویژه بین مردم تبیین شود.

وی افزود: نفس کار بسیار ارزشمند است ضمن اینکه نگاه به کار نباید تنها به تامین شدن نیاز مالی بازگردد بلکه کار می‌تواند تامین کننده روح و پالایش آن باشد. 

وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: همه پیامبران گرامی دارای کار و شغل بودند به طوری که نوح نبی (ع) نجار بوده و دیگر پیامبران هم شغل داشتند که البته این موضوع نشان دهنده آن است که کار دارای منزلت و جایگاه معنوی ویژه‌ای در بین پیامبران است. 

شریعتمداری گفت: کار و کارگر باید همواره محترم شمرده شود و به همین دلیل تلاش فراوانی داریم تا این موضوع به همراه لزوم رونق تولید در جامعه را به همگان بشناسانیم.

وی افزود: اگر کارفرما در ایران تکریم شود قطعا به سمت کار بیشتر و کارآفرینی خواهد رفت. ضمن اینکه اگر ارزش کارگر هم دیده شود او کار خود را با عشق بیشتر و ارزش والاتری ادامه داده و توسعه خواهد داد که در آن صورت این کارگر به سمت خلق کار بیشتر گام برمی‌دارد و بر همین اساس کار و جنس ایرانی توسعه بیشتری پیدا خواهد کرد. 

وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در دنیای امروز رقابت اعلام نشده‌ای بین شغل‌های مختلف وجود دارد و به همین دلیل دولت از سال‌های قبل برنامه ویژه‌ای را در این خصوص تبیین کرده است. 

وی تصریح کرد: در حوزه مادی باید اقدامات اساسی درمورد کار و کارگر ایرانی صورت گیرد. ضمن اینکه یکی از مهمترین وظایف ما در سال جاری صیانت از اشتغال موجود  است. 

شریعتمداری گفت: باید در سال جدید سیاست‌های مالیاتی ویژه‌ای را جهت رونق تولید داشته با شیم و بر همین اساس دستورالعمل ویژه‌ای در شورای پول و اعتبار برای افزایش سرمایه در گردش واحدهای تولیدی با استفاده از وام‌های ویژه اتخاذ کرده‌ایم. 

وی گفت: در سال جاری سیاست ویژه‌ای را درخصوص مالیات به منظور رونق تولید و اصلاح قوانین در نظر گرفته‌ایم این در حالی است که در سال گذشته ۱۴۰۰ قانون در همین موضوع اصلاح و مقررات زائد به منظور افزایش رونق تولید حذف شده است. 

وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی گفت: فرصت کار ایرانی باید با خرید کالای ایرانی ایجاد شود و نباید جنس خارجی را به راحتی وارد کشور کرده و آن را خریداری کنیم. 

وی گفت: توجه به معیشت کارگر در سال رونق تولید بسیار مهم است و در پایان سال گذشته با همراهی کارگران و کارفرماها و دولت تلاش کردیم تا مسکلات معیشتی کارگر ایرانی را حل کنیم ولی باید بیش از پیش به این موضوع توجه کنیم. 

شریعتمداری افزود: نظام مزدی باید در ایران اصلاح شود و باید به سمت تلاش بیشتر و  افزایش سود واحدهای تولیدی برویم که اگر این کار را بکنیم قطعا علاقه کارگر به تولید بیشتر خواهد شد. 

وی گفت: مالکیت کارگران در واحدهای تولیدی به جای خصوصی‌سازی‌ها با استفاده از ظرفیت تعاونی‌های تولیدی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دنبال خواهد شد و همین موضوع را در سال جاری در دستور کار قرار داده‌ایم.

وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی گفت: مسکن مهر قدم‌های خوبی را در راستای تامین مسکن کارگران کشورمان برداشته است ولی باید در راستای مسکن اجتماعی و رفع دغدغه‌های کارگران گام برداریم.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: نیازمند نهضت مهارت‌افزایی در تولید و کار ایرانی هستیم و به همین جهت بنا داریم با کمک مجلس این مسیر را دنبال کنیم. 

وی افزود: تلاش داریم که ۵۰ میلیون دلار به سازمان فنی و حرفه‌ای به منظور بهبود مهارت‌افزایی کارگران اختصاص دهیم. 

شریعمتداری گفت: باید در زمینه بکارگیری جوان نخبه و با مهارت بالا به صورت عملی قدم برداریم که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این مهم را به دور از شعارزدگی اجرا کرده است. 

وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه باید شفافیت را در تمامی امورات به جز موضوعات امنیتی افزایش دهیم گفت: این وزارتخانه تمام تلاش خود را برای تحقق این موضوع به کار بسته است. 

وی افزود: ۱٫۵ میلیون دلار تسهیلات به صورت ریالی به اذن مقام معظم رهبری برای بهبود فعالیت‌های اشتغال روستایی در نظر گرفته شده است که می‌تواند در جهت  افزایش تولید و کار در روستاها نقش ویژه‌ای داشته باشد. 

شریعتمداری گفت: حمایت از امنیت سرمایه‌گذاری در کشور امری حیاتی است که البته با تاکیدات ریاست جدید قوه قضاییه امیدوارم بهبود در این موضوع حاصل شود.  

وی با اشاره به برنامه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به منظور اشتغال‌زایی زنان سرپرست خانوار گفت: سیاست‌های ویژه‌ای در این خصوص اتخاذ شده که امیدوارم جامعه ایرانی به سمت حمایت از کار و کارگر ایرانی و افزایش تولید و رونق آن گام بردارد. 

وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی با اشاره به فشار و تحریم‌های ظالمانه امریکا علیه کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران قطعا شکست‌ناپذیر است و هرچه استکبار ما را تحریم کند، این ملت یکپارچه‌تر و با وحدتی بیشتر در مسیر صیانت از اصول خود و پافشاری بر آن گام برداشته و بر آ‌ن اصرار خواهد کرد.