بین الملل

نیروهایمان را از ادلب خارج نمی‌کنیم

وزیر دفاع ترکیه گفت که ترکیه هرگز پست‌های دیده‌بانی خود در استان ادلب را تخلیه نخواهد کرد.

در بحبوحه تشدید درگیری‌ها میان ارتش سوریه و تروریست‌ها در استان ادلب، «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه بامداد امروز (چهارشنبه) گفت که این کشور هرگز نیروهایش را از ادلب خارج نخواهدکرد.

به نوشته رویترز، او تأکید کرد که ترکیه هرگز پست‌های دیده‌بانی خود در هر نقطه‌ای که باشد را تخلیه نمی‌کند.

وزیر دفاع ترکیه در ادامه مدعی شد که دولت سوریه تمام تلاش خود را برای برهم زدن وضعیت کنونی در ادلب به کار می‌گیرد و از بشکه‌های انفجاری وحملات زمینی وهمچنین هوایی بهره می‌جوید.

این سخنان «حلوصی آکار» پس از آن ایراد می‌شود که خبرگزاری آناتولی گزارش داد نیروهای ارتش سوریه سه حمله را در نزدیکی یک مرکز دیده‌بانی ترکیه در ادلب انجام داده‌اند. ترکیه طبق توافق سوچی با روسیه، ۱۲ پست دیده‌بانی در ادلب دارد.

او همچنین در حالی دولت سوریه را به برهم زدن ثبات ادلب متهم کرد که ارتش سوریه می‌گوید حملات خود را در پاسخ به نقض توافق «کاهش تنش» از سوی گروههای تروریستی انجام می‌دهد.

در جریان مذاکرات صلح سوریه در شهریور سال گذشته در آستانه پایتخت قزاقستان، توافق شد که تحت نظارت کشورهای ایران، روسیه و ترکیه، چهار منطقه در سوریه، مشمول توافق کاهش تنش قرار بگیرد که شامل جنوب سوریه، ریف دمشق، ریف حمص و حماه و بخشی از حلب، و استان ادلب است. طبق این توافق ترکیه ۱۲ پست دیده‌بانی و ایران و روسیه مجموعا هشت پست دیده بانی در ادلب ایجاد کردند. ترکیه تعداد نقاط دیده‌بانی خود را به ۲۰ مرکز افزایش داده است.

این توافق تا کنون بارها از سوی گروههای تروریستی نقض شده به خصوص از سوی جبهة النصره که تحت اجبار ترکیه تن به آن داده بود. ادلب آخرین منطقه تحت اشغال تروریست‌ها در سوریه محسوب می‌شود.