اقتصادی

فردا ۲ میلیون بشکه نفت خام در بورس انرژی ایران عرضه می‌شود

مدیر عامل بورس انرژی ایران گفت: بازار فیزیکی بورس انرژی ایران فردا سه شنبه میزبان عرضه ۲ میلیون بشکه نفت خام سنگین شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین الملل خواهد بود.

سید علی حسینی مدیر عامل بورس انرژی ایران افزود: فردا سه شنبه ۷ خرداد ماه ۱۳۹۸ بازار فیزیکی بورس انرژی ایران میزبان عرضه ۲ میلیون بشکه نفت خام سنگین شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین‌الملل خواهد بود. قیمت پایه هر بشکه نفت خام سنگین براساس اطلاعیه عرضه این محصول در بورس ۶۴.۲۹ دلار است.

به گفته وی، فرآیند قیمت­‌گذاری این عرضه براساس شیوه­‌نامه جدید وزارت نفت مستند به تکلیف مندرج در بند (و) تبصره (۱) قانون لایحه بودجه سال ۱۳۹۸صورت پذیرفته است، به طوری که واحد پایه تخصیص و همچنین حداقل خرید جهت کشف نرخ برای عرشه روز سه­ شنبه ۳۵،۰۰۰ بشکه در یک محموله خواهد بود.

مدیر عامل بورس انرژی خطاب به متقاضیان خرید نفت خام گفت: به منظور شرکت در جلسه معاملاتی ­باید ۶ درصد ارزش سفارش خود را به عنوان پیش‌­پرداخت تا دوساعت قبل از زمان عرضه واریز نمایند. قیمت پایه هر بشکه نفت‌خام توسط شرکت ملی نفت ایران با ارز دلار اعلام می‌شود و برابر با متوسط قیمت برنت (BWave) روزانه در ۱۰ روز کاری بین‌المللی پیاپی منتهی به ۲ روز تقویمی قبل از انتشار اطلاعیه عرضه با لحاظ نمودن اختلاف (دلتا) مندرج در OSP برای بازار مدیترانه در ماه متناظر با تاریخ انتشار اطلاعیه عرضه خواهد بود. درنتیجه متقاضیان خرید در روز عرضه باید بر روی قیمت پایه که در این عرضه ۶۴.۲۹ دلار به ازای هر بشکه نفت خام سنگین است، با یکدیگر رقابت نمایند.

به گفته حسینی، دوره تحویل کالا در این عرضه در بازه زمانی ۲۴ خرداد ماه سال ۱۳۹۸ تا ۴ شهریور ماه سال ۱۳۹۸ در نظر گرفته شده است. خریداران پس از انجام معامله باید متناطر با دوره تحویلی فوق‌الذکر و براساس مواعد زمانی مقرر در اطلاعیه عرضه و با هماهنگی شرکت ملی نفت ایران اقدام به دریافت و حمل محموله نمایند.

وی خاطرنشان کرد، یکی از نکات مهم در عرضه روز سه­ شنبه در بورس انرژی، تغییر روش محاسبه قیمت نهایی نفت خام عرضه شده نسبت به عرضه­‌های پیشین این محصول در بورس انرژی ایران است. فرمول محاسبه قیمت نهایی محموله با توجه به فاصله زمانی بین تاریخ عرضه و تاریخ برداشت محموله، اختلاف (D) برای صدور صورت حساب موقت و نهایی به شرح ذیل محاسبه خواهد شد:

D= Poil-ref – Pc

Poil-ref: متوسط قیمت نفت خام برنت (BWave) روزانه در ۱۰ روز کاری بین‌المللی پیاپی منتهی به ۲ روز قبل از انتشار اطلاعیه عرضه که برابر با ۸۴/۷۰ دلار است.

Pc: قیمت معامله شده در بورس بر حسب دلار

به گفته حسینی، برای محاسبه ارزش محموله جهت صدور صورت حساب موقت،‌ اختلاف (D) محاسبه شده از میانگین ۱۰ قیمت برنت (BWave) روزانه پیاپی منتهی به ۱ روز قبل از صدور صورت حساب موقت کسر می‌شود. مهلت تسویه حساب اعتباری حداکثر ۹۰ روز بعد از تاریخ بارنامه خواهد بود و خریدار موظف است طی این دوره بر اساس شیوه توافق شده نسبت به تسویه حساب اقدام نماید. سایر موارد و جزئیات مترتب بر فروش و تحویل محمولات بر اساس شرایط و ضوابط کلی (GTC) فروش فوب (تحویل در کشتی) نفت خام شرکت ملی نفت ایران مندرج در تارنمای امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران موجود است.

مدیر عامل بورس انرژی همچنین گفت: عرضه روز سه­ شنبه ۷ خردادماه سال جاری، دوازدهمین عرضه نفت خام و دومین عرضه نفت خام سنگین شرکت ملی نفت ایران در رینگ صادراتی بورس انرژی ایران به شمار می‌­آید.

* معامله ۱.۰۸۵ میلیون بشکه نفت در بورس انرژی

وی گفت: تاکنون یک میلیون و ۸۵ هزار بشکه از یازده عرضه انجام شده منجر به معامله شده است. نخستین محموله نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران به میزان یک میلیون بشکه در تاریخ ۶ آبان ماه ۱۳۹۷ و باقیمت پایه ۱۵/۷۹ دلار به ازای هر بشکه در رینگ بین‌­الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران عرضه شد که ۲۸۰ هزار بشکه با قیمت ۸۵/۷۴ دلار مورد معامله قرار گرفت.

وی افزود: در دومین عرضه به میزان یک میلیون بشکه در تاریخ ۲۰ آبان ۹۷ با قیمت پایه ۵۹/۷۱ عرضه شد و در نهایت ۷۰۰ هزار بشکه با قیمت ۶۴.۹۷ دلار به ازای هر بشکه مورد داد و ستد قرار گرفت. این درحالی است که پس از هر عرضه و متناسب با نیازها و درخواست­های خریداران، شرایط عرضه با هماهنگی شرکت ملی نفت ایران به عنوان عرضه کننده تسهیل می­‌شد و با شرایط موجود تناسب بیشتری می­‌یافت.

حسینی افزود: پس از آن در پنجمین عرضه نفت خام سبک در تاریخ ۲۹ بهمن ۹۷ مقدار ۳۵ هزار بشکه با قیمت ۵۲.۲۵ دلار مورد معامله قرار گرفت. پس از این عرضه امکان تحویل محموله­‌های نفت خام خریداری شده به صورت زمینی و از طریق تاسیسات پالایشگاه تبریز نیز در اطلاعیه عرضه دیده شد. این موضوع توجه بسیاری از فعالان و خریداران بالقوه را به خود جلب نمود.

مدیر عامل بورس انرژی همچنین گفت: در عرضه‌­های سال جاری نیز در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه و در دهمین عرضه نفت خام و نخستین عرضه نفت خام سنگین که به موجب بند (و) قانون لایحه بودجه سال ۹۸ در بورس انرژی ایران صورت گرفت، ۷۰ هزار بشکه با قیمت ۶۰.۶۸ دلار به ازای هر بشکه مورد معامله قرار گرفت. به عبارت دیگر تاکنون ارزش نفت خام معامله شده در بورس انرژی ایران قریب به ۱۰ هزار و ۱۷۵ میلیارد ریال بوده است که امید است با تداوم عرضه‌­­ها و تسهیل شرایط عرضه­‌ها همچون گذشته، خریداران بالقوه جهت انجام معامله در بورس جذب شوند.

* کشف قیمت منصفانه کارکرد عرضه نفت در بورس انرژی

وی گفت: شفافیت معاملاتی و کشف نرخ منصفانه که یکی از کارکردهای بورس انرژی در انجام معاملات محسوب می‌شود، می‌تواند در عرضه ­های نفت خام نیز تاثیرگذار باشد. اگرچه همانطور که اشاره شد، قیمت­‌گذاری نفت خام عرضه شده در بورس بر اساس قیمت­های جهانی تعیین می‌شود، اما به دلیل وجود فاصله زمانی از روز انتشار اطلاعیه عرضه تا روز عرضه از یک سو و همچنین شرایط منطقه‌­ای و معاملاتی از سوی دیگر، در برخی از عرضه­‌ها قیمت انجام معامله با قیمت پایه موجود در اطلاعیه عرضه تفاوت دارد که این موضوع به دلیل نوسانات روزانه نرخ جهانی نفت خام بوده و امری طبیعی است.