اقتصادی

اجرایی شدن ویزای الکترونیک برای کمک به رشد گردشگری در کشور

وزیر امور خارجه گفت: موضوع مهم تسهیل ورود گردشگران به کشور است که در این زمینه رئیس‌جمهور مقرر کرد ویزای الکترونیک به مبادی ورودی کشور اضافه شود تا با توجه به شیطنتی که آمریکا در این حوزه انجام داده، مهر ویزای کشور در گذرنامه افراد ثبت نشود.

محمدجواد ظریف عصر امروز در حاشیه بازدید از نمایشگاه بین‌المللی اصفهان اظهار داشت: نمایشگاه گردشگری فرصتی است تا مردم با امکانات و موقعیت‌های استان‌ها و شهرهای کشور آشنا شوند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: این نمایشگاه فرصتی است برای نمایش فرهنگ و تمدن غنی کشور نیز است، در شهر کهنی مانند اصفهان که نشان‌دهنده عمق تاریخی جمهوری اسلامی است برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی برای ما ارزش اقتصادی دارد.

وی تصریح کرد: امروز جمهوری اسلامی می‌تواند یک جهش عمده در حوزه گردشگری داشته باشد و در این زمینه وزارت خارجه یک بخشی را برای تشویق گردشگری ایجاد کرده است، همزمان این موضوع می‌تواند به دلیل نزدیک‌کردن تمدن‌ها و فرهنگ‌ها یک امر راهبردی برای جمهوری اسلامی باشد.

ظریف اذعان داشت: این عمق تاریخی جمهوری اسلامی برای بسیاری از مردم دنیا بسیار حائز اهمیت است و نشان‌دهنده عظمت ملت ایران است.

وزیر امور خارجه ادامه تاکید کرد: در بخش گردشگری که در وزارت امور خارجه ایجاد شده است، اداره ویژه‌ای به این موضوع اختصاص پیدا کرده است، البته کار ما در این اداره تصدی امور گردشگری نیست، بلکه وظیفه تسهیل داریم و آماده خدمت به بخش دولتی در این زمینه هستیم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از بخش‌هایی که در بحث اقتصاد مقاومتی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد، حوزه گردشگری است، وزارت امور خارجه در چند زمینه در این حوزه در حال فعالیت است که یکی از آن‌ها معرفی امکانات کشور از طریق سفارت‌خانه‌ها است.

ظریف بیان داشت: بحث دیگر تسهیل ورود گردشگران به کشور است که در این زمینه رئیس جمهوری مقرر کرد که ویزای الکترونیک به مبادی ورودی کشور اضافه شود تا با توجه به شیطنتنی که آمریکا در این حوزه انجام داده، مهر ویزای کشور در گذرنامه افراد ثبت نشود.

وزیر امورخارجه گفت: بعد از برجام جهش فوق‌العاده‌ای در حوزه گردشگری داشتیم که آمریکایی‌ها حرکتی شروع کردند که اگر کسی به خاک ایران ورود پیدا کرد، حق ورود به آمریکا را ندارد؛ با این وجود بسیاری از جهان‌گردان هنوز جاذبه‌های ایران را به آمریکا ترجیح می‌دهند، اما با این وجود ما هم برای مقابله روش‌هایی از جمله ویزای الکترونیکی را داریمو

وی ادامه داد: همه استان‌های کشور دارای جاذبه‌های گردشگری هستند که در این زمینه هم اداره‌ای برای کمک به تسهیل گردشگران در وزارت خارجه تشکیل شده است.

ظریف درباره دیپلماسی شهری نیز گفت: با شهردار اصفهان گفت‌وگوهای بسیاری داشتیم و به بحث ارتباطت شهری کشور نیز کمک خواهیم کرد.