بین الملل

پالس های متفاوت مقام های امریکایی

برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا گفت: آمریکا آماده احیای روابط دیپلماتیک با ایران است و مایل است تا تحریم ها علیه تهران را لغو کند اما صرفا در صورتی که تهران هم مایل به توافق باشد.

 «برایان هوک» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران امروز (دوشنبه) گفته است، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا تمایل بسیاری دارد تا پای میز مذاکره با ایران بنشیند، با این وجود تأکید کرد که لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران مشروط به تحقق ۱۲ شرطی است که «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا قبلا اعلام کرده بود.

برایان هوک

بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، برایان هوک در گفت‌وگو با خبرنگاران در بروکسل تأکید کرد که در حال حاضر هیچ مذاکرات و ارتباطات پشت پرده‌ای میان دولت آمریکا و ایران وجود ندارد.

نماینده ترامپ در امور ایران گفته است: «آمریکا آماده احیای روابط دیپلماتیک با ایران است و مایل است تا تحریم ها علیه تهران را لغو کند اما صرفا در صورتی که تهران هم مایل به توافق باشد و باید بداند که ابتدا باید توافق حاصل شود».

در ادامه این کنفرانس خبری از هوک پرسیده شد که «ایران چطور دوباره به آمریکایی اعتماد کند که یک بار از توافق هسته‌ای با این کشور خارج شده» که وی پاسخ داد: «ایران زمانی که با دولت آمریکا به توافق رسید می‌دانست که با دولتی توافق کرده که رئیس‌جمهورش حدود یک سال و نیم از دوره ریاست‌جمهوری اش باقی ماده است… توافق (برجام) هیچ بنیان حقوقی نداشته و به تأیید کنگره نیز نرسیده است. ایران از این احتمال آگاه بود که رئیس‌جمهور بعدی آمریکا احتمالا از این توافق خارج می‌شود».

وی در ادامه با اشاره به اینکه «کمپین افزایش فشار اقتصادی بر ایران و به انزوا کشاندن دیپلماتیک تهران همچنان ادامه خواهد داشت»، تأکید کرد: «ایران شروط تعیین شده را می پذیرد و پای میز مذاکرات می‌آید و یا اینکه شاهد نابودی اقتصادش باشد».

هوک علاوه بر این، بدون اینکه از شخص یا گروه خاصی نام ببرد، گفت: «هستند افراد و گروه‌هایی در سراسر جهان که نگران آینده ایران هستند….آینده ایران را مردم این کشور تعیین خواهند کرد نه آمریکا».

نماینده ویژه دونالد ترامپ در امور ایران همچنین گفت که قصد دارد برای مذاکره با انگلیس، فرانسه و آلمان درباره توافق هسته‌ای ایران عازم پاریس شود.

وی با اشاره به سازوکار مالی در نظر گرفته شده از جانب اروپا برای انجام مراودات مالی با ایران با وجود تحریم‌های آمریکا گفت: «تردید دارم که ایران بتواند سازوکار تجارت مشترک با اتحادیه اروپا را عملیاتی کند».

برایان هوک در ادامه اظهاراتش در گفت‌وگو با خبرنگاران به تحریم‌هایی اشاره کرد که واشنگتن قصد دارد امروز علیه ایران اعلام کند، و تأکید کرد که «بسته به اقدامات هسته‌ای ایران، این احتمال وجود دارد که تحریم‌های بیشتری نیز در راه باشد».

نماینده آمریکا در امور ایران علاوه بر این گفته است، تلاش‌هایی را برای اجرای «طرح‌های جدیدی در راستای افزایش امنیت دریایی به منظور حفاظت از نفت‌کش‌ها در خلیج (فارس)» آغاز کرده است.