بین الملل سیاسی

ژاپن از ترکیه خواسته در حل مناقشه آمریکا و ایران مشارکت کند

رئیس‌جمهور ترکیه می‌گوید نخست‌وزیر ژاپن از او خواسته آنکارا در تلاش برای حل مناقشه آمریکا و ایران با توکیو همکاری کند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه می‌گوید «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن از او خواسته آنکارا به تلاش‌ها برای حل مناقشه آمریکا و ایران بپیوندد.

به نوشته پایگاه «دیلی صاباح»، اردوغان که پس از حضور در اجلاس گروه ۲۰ در ژاپن به چین سفر کرده، در جمع گروهی از خبرنگاران ترکیه‌ای، گفت ایران یکی از موضوعات مورد بحث او و آبه در حاشیه اجلاس اوساکا بوده است.

وی با بیان اینکه ژاپن نیز مانند ترکیه با تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران مخالف است، گفت: «زمانی که با آبه صحبت می‌کردیم، او از من پرسید که آیا می‌توانیم در این پرونده با هم کار کنیم؟ من پاسخ دادم “چراکه نه؟”»

به نوشته دیلی صاباح، اردوغان عنوان کرده است که هم ترکیه و هم ژاپن برای میانجیگری میان واشنگتن و تهران آمادگی دارند.

رئیس‌جمهور ترکیه، با اشاره به اینکه هیچ کس در جهان به دنبال درگیر شدن در یک بحران نیست، تأکید کرده است که تلاش‌ها برای میانجیگری میان دو کشور باید به نتایجی ملموس منجر شود.

اظهارات اردوغان درباره درخواست ژاپن از ترکیه چند هفته پس از آن مطرح می‌شود که آبه با موافقت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به تهران سفر کرد. وی در جریان این سفر گفت که تلاش می‌کند از میزان تنش‌ها در منطقه بکاهد.

در دو ماه اخیر دولت آمریکا با اقداماتی از جمله لغو معافیت‌های تحریمی واردکنندگان نفت از ایران، استقرار چند هزار نیروی نظامی، ناو هواپیمابر و بمب‌افکن در منطقه و همچنین نقض حریم هوایی ایران، به تنش در منطقه دامن زده است. همزمان، واشنگتن چندین حادثه برای نفتکش‌ها در دریای عمان را به ایران نسبت داده و تلاش کرده از این حوادث به عنوان بهانه‌ای برای ایجاد فضایی ضدایرانی استفاده کند.