بین الملل سیاسی

به استقرار موشک‌های کوتاه و میان‌برد در کشورهای اروپایی ناتو پاسخ می‌دهیم

روسیه هشدار داد در صورتی که کشورهای اروپایی ناتو اقدام به استقرار موشک‌های کوتاه و میان‌برد کنند به این اقدام واکنش نشان خواهد داد.

«ولادیمیر ژاباروف» معاون شورای روسیه- ناتو روز جمعه به سخنان «ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو درباره واکنش این ائتلاف نظامی به خروج روسیه از پیمان  منع موشک‌های  هسته‌ای میان‌برد واکنش نشان داد.

وی گفت: روسیه به اقدام ناتو در استقرار موشک‌های کوتاه و میان‌برد در کشورهای اروپایی عضو ناتو پاسخ خواهد داد.

استولتنبرگ روز جمعه  در جمع خبرنگاران و پس از نشست شورای ناتو-روسیه هشدا داد:اگر روسیه به معاهده تسلیحات میان‌برد هسته‌ای پایبند نباشد ناتو به شیوه دفاعی به این اقدام پاسخ خواهد داد.

همچنین هیئت روسیه در شورای ناتو طی بیانیه‌ای اعلام کرد: ما به این واقعیت تاکید داریم که متوجه کردن اتهامات به مسکو درباره نابودی معاهده منع موشک‌های میان‌برد هسته‌ای بی اساس است.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، آمریکا و روسیه را از تملک، تولید یا پرتاب آزمایشی موشک‌های کروز با برد بین ۳۰۰ تا ۳۴۰۰ مایل منع می‌کند. این توافق در دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان با «میخائیل گورباچوف» رهبر سابق اتحاد شوروی حاصل شده است.

آمریکا قصد دارد از پیمان منع موشک‌های میان‌برد هسته‌ای که در سال ۱۹۸۷ به امضا رسیده بود  خارج شود. واشنگتن مدعی است که روسیه اقدام به توسعه موشک‌هایی کرده که نقض این توافق است.