اقتصادی

معاون اول رییس جمهور خواستار سرعت بخشی مراحل اجرایی آلومینیوم جنوب شد

تاکید جهانگیری بر تکمیل طرح‌های نیمه تمام تا پایان دولت دوازدهم

معاون اول رییس جمهوری گفت: ۲ سال از دولت دوازدهم باقی مانده و تعداد زیادی طرح‌های نیمه تمام در کشور وجود دارد که باید تلاش کنیم با برطرف کردن موانع،طرح‌های نیمه تمامی را که از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردارند، تا پایان عمر دولت دوازدهم به نتیجه برسند.

اسحاق جهانگیری سه شنبه در جلسه بررسی توسعه اقتصادی جنوب استان فارس که در شهرستان لامرد برگزار شد، افزود: معمولاً با تغییر دولت‌ها، روند تکمیل برخی طرح‌های نیمه تمام دست خوش تغییرات می‌شود و ممکن است تعدادی از پروژه‌ها و سرمایه گذاری‌های مهم متوقف شوند و یا گاهی تکمیل آنها سال‌ها به طول بیانجامد.

معاون اول رئیس جمهوری: هدف آمریکایی‌ها از اعمال تحریم‌ها فروپاشی نظام و ضربه زدن به ایران بود که که به فضل الهی در رسیدن به این اهداف موفق نشدند

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به بازدید از شرکت پترو پیمان دانا در شهرستان مهر بیان کرد: براساس گزارش‌ها، از اکنون تا اوایل سال ۱۴۰۰ زمان جهش صنعت پتروشیمی است و اگر ۲۰ طرح مهم پتروشیمی که در کشور در دست اجرا است به اتمام و بهره برداری برسد، ظرفیت پتروشیمی ایران از ۶۰ میلیون تن به ۹۰ میلیون تن خواهد رسید که اتفاقی کم سابقه در کشور خواهد بود.
وی همچنین با اشاره به بازدید خود از مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب گفت: احداث این کارخانه از سالهای گذشته مورد بحث بود و احداث این کارخانه در شهرستان لامرد را می‌توان یکی از دستاوردهای برجام برشمرد چرا که پس از برجام بیش از یک میلیارد دلار از طریق فاینانس و گشایش ال سی برای این کارخانه سرمایه گذاری شد و خوشبختانه امروز تقریباً تکمیل شده و می‌تواند ظرف چند ماه آینده به عنوان یکی از مدرن ترین کارخانه آلومینیوم کشور کار خود را آغاز کند.

معاون اول رئیس جمهوری: راه اندازی مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب می‌تواند روند توسعه شهرستان لامرد، استان فارس و حتی کشور را تسریع کند
جهانگیری با بیان اینکه آلومینیوم از فلزات مهم رنگی است که نقش تعیین کننده‌ای در همه رشته‌های صنعتی دارد، اظهارکرد: وقتی ایران در دهه چهل کارخانه آلومینیوم اراک را راه اندازی کرد هیچ کشوری در منطقه تولید آلومینیوم نداشت اما پس از آن روند توسعه این صنعت در کشور با کندی مواجه شد چرا که مواد اولیه مورد نیاز این صنعت وارداتی است.
معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه راه اندازی مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب می‌تواند روند توسعه شهرستان لامرد، استان فارس و حتی کشور را تسریع کند، گفت: ظرفیت‌های صنعتی موجود در این منطقه نه تنها به پیشرفت استان کمک می‌کند بلکه می‌تواند کشور را وارد دوره جهش صنعتی کند.
جهانگیری در ابتدای این جلسه با گرامیداشت یاد و خاطره معلم شهید خود شهید نصیری لاری از شهدای هفتم تیر که به همراه شهید آیت الله دکتر بهشتی به شهادت رسید، یادآور شد: بخش زیادی از حرکت‌های انقلابی مردم سیرجان از روحیه انقلابی این معلم شهید و متدین تأثیر پذیرفته است.
وی همچنین با اشاره به اینکه شخصیت‌ها و چهره‌های دینی و سیاسی متعددی نظیر حجت الاسلام علوی وزیر اطلاعات و حجت الاسلام موسوی لاری نیز از چهره‌های برجسته استان فارس هستند، افزود: مردم استان فارس مردمی مؤمن و با وفا هستند و وفاداری آنها در مقاطع مختلف زبانزد بوده و حق این مردم است که از استانی توسعه یافته برخوردار باشند.
استاندار فارس نیز در این جلسه گزارشی از برنامه‌های اجرا شده در راستای رونق تولید، سرمایه گذاری و کمک به معیشت مردم استان ارائه کرد و گفت: کمک به واحدهای تولیدی و فعالیت مجدد بنگاه‌های اقتصادی که با توقف مواجه شده‌اند نیز در دستور کار استان بوده و با دستاوردهای خوبی همراه بوده است.

وی با اشاره به توطئه‌ها و فشارهای آمریکا بر ملت ایران خاطر نشان کرد: مهمترین هدف آمریکا از اعمال تحریم‌ها فروپاشی نظام و ضربه زدن به ایران بود و حداقل هدفی که دنبال می‌کردند این بود که بتوانند اقتصاد کشور را با فروپاشی و اخلال مواجه کنند که به فضل الهی در رسیدن به این اهداف موفق نشدند اما تلاش کردند که با اخلال در واردات برخی قطعات مورد نیاز طرح‌ها و پروژه‌های مهم، روند توسعه کشور را متوقف کنند.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به توطئه‌های آمریکا در جلوگیری از پیشرفت کشورهای در حال توسعه گفت: در گزارشی آمده بود که سازمان سیا آمریکا مأموریت داشت که در اجرای برنامه‌های توسعه کشورهای بلوک شرق اخلال ایجاد کرده و چهره مدیرانی که به دنبال توسعه و اجرای کارهای بزرگ بودند را تخریب کند.
فرمانداران لامرد، مهر و یکی از نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی نیز به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود و ضرورت‌های توسعه استان پرداختند.