اقتصادی

نماینده متهم می کند/ زیر مجموعه جهاد کشاورزی

امیر خجسته در واکنش به تکذیب یک خبر از سوی وزارت جهاد کشاورزی گفت: یکی از شرکت‌های واردکننده ذرت آلوده به کشور، شرکت پشتیبانی دام از زیر مجموعه‌های وزارت کشاورزی است.

امیر خجسته نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شواری اسلامی به تکذیبیه وزارت جهاد کشاورزی درباره خبر منتشرشده مبنی بر واردات ۵۰۰ هزار تن ذرت آلوده توسط ۱۳ شرکت دولتی واکنش نشان داد.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، در واکنش به این تکذیبیه گفت: با توجه به استعلامی که ما از رئیس بنادر استان خوزستان در جریان بازدید خود از گمرکات خوزستان داشتیم، حدود ۵۰۰ هزار تن ذرت آلوده به سم آلفاتوکسین از بندر امام وارد شده است؛ گمرک این بندر یک بندر و یک گمرک کاملا دولتی و شبه‌دولتی است و تنها شرکت‌های دولتی و شبه دولتی حق واردات و ترخیص کالا از این بندر و گمرک آن را دارند.

وی افزود: بر همین اساس قاعدتا شرکت‌هایی که اقدام به واردات ذرت‌های آلوده کردند یا دولتی بودند یا شبه دولتی و شرکت پشتیبانی دام که زیر مجموعه وزارت جهادکشاورزی و یک شرکت کاملا دولتی است یکی از شرکت‌های واردکننده ذرت‌های آلوده به شرکت بوده است.

خجسته اظهار داشت: شرکت پشتیبانی دام قریب به ۶۶ هزار تن ذرت آلوده را از طریق گمرک بندر امام به شماره کوتاژ ۲۱۲۹۰۶۶۴ و به تاریخ ۵ دیماه ۹۵ به کشور وارد کرد که از این ۶۶ هزار تن، بیش از ۳۳ هزار تن آن متروکه شده است و مابقی ذرت‌های آلوده توسط شرکت پشتیبانی دام ترخیص و وارد کشور شده است.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ خاطرنشان کرد: علاوه بر این لازم به ذکر است که بیش از ۳۳ هزار تن از ذرت‌های آلوده واردشده توسط شرکت پشتیبانی دام به شماره اظهارنامه بارنامه موسوم به «کوتاژ» ۲۹۴۴۸۸ مورخ ۹۶/۲/۲۰ متروکه و در اختیار اموال تملیکی قرار گرفته است.