اجتماعی ویژه

آخرین وضعیت مرزهای اربعینی کشور

افزایش چشمگیر زائران اباعبدالله الحسین، سبب شد تا ظرفیت مرز خسروی برای امروز تکمیل شود؛ همچنین تردد در بقیه مرزها با ترافیک سنگین اما روان مواجه شود.

امروز نیز همانند روزهای گذشته حضور زائران در مرزهای اربعینی کشور با حجم زیاد ادامه دارد. آخرین اخبار از این مرزها حاکی از آن است که ظرفیت مرز خسروی برای امروز تکمیل شده است و امکان مراجعه زائران برای امروز در این مرز فراهم نیست. اما تردد در سایر مرزها با ترافیک سنگین اما روان در حال انجام است.

عبور ۵۵۰ هزار نفر از مرزهای چهارگانه کشور به سمت عتبات در ۲۴ ساعت گذشته

 ظهر امروز (۲۰ مهرماه) در حاشیه بازدید از پایانه مرزی خسروی، اظهار داشت: طی ۲۴ ساعت گذشته در مجموع ۵۵۰ هزار نفر از چهار پایانه مرزی ایران (چذابه، شلمچه، مهران و خسروی) به صورت قانونی راهی عتبات عالیات شده‌اند.

وی افزود: سهم مرز خسروی از این تعداد هم ۲۷ هزار نفر بوده است، این اقدام در یک علمیات مشترک و توسط یک قرارگاه مشترک صورت گرفته و شاهد فعالیت موثر رده‌های مختلف مسؤولان از سوی دو کشور بودیم.

فرمانده مرزبانی کشور ادامه داد: بنابر گزارشی که به من اعلام شده، تا این ساعت بیش از ۲۰ هزار نفر به صورت قانونی از مرز خسروی راهی عتبات عالیات شده‌اند.

رضایی افزود: اگر به گمرکات سایر کشورها اعلام شود که طی ۲۴ ساعت، حدود ۵۵۰ هزار نفر به صورت قانونی و بدون هیچ مشکل خاصی از یک کشور خارج و وارد کشور دیگری شده‌اند، قطعا باور نخواهند و این حجم از تلاش شبانه‌روزی، به جز عنایت خداوند متعال نیست.

وی افزود: در طول این مدت شاهد روحیه خدمت مضاعف از سوی هر دو کشور بودیم و جلسات مختلفی هم که با مسؤولان عراقی داشتیم، شاهد لبخند آن‌ها بودیم و آنان در تلاش بودند که بهترین شرایط ممکن را برای زوار ایجاد کنند.

فرمانده مرزبانی کشور ادامه داد: هرچند مرز خسروی سالیان بسیاری محل تردد زوار عتبات عالیات بوده است، اما چند سالی این مرز برای سفر به عراق تعطیل بود و امسال برای نخستین بار است که میزبان زوار اربعین است، از این رو برخی مشکلات و کاستی‌ها وجود دارد، اما به لطف خدا و همکاری و همراهی مسؤولان این مشکلات به سرعت در حال رفع شدن است.

اعزام ۶۷۰ دستگاه اتوبوس به عراق جهت سهولت تردد زائران

احمد محمدی‌فر، دبیر ستاد مرکزی اربعین در گفت‌وگو با رادیو اربعین ضمن اشاره به تردد پرحجم اما روان زائران اظهار کرد: تمام مرزها به استثناء مرز خسروی به صورت شبانه‌روز فعال و رفت‌وآمدها در حال انجام است.

وی افزود: در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۴۴۰هزار نفر از مرزهایمان عبور کرده‌ و به سمت کشور عراق و عتبات عالیات عازم شدند.

دبیر ستاد مرکزی اربعین عنوان کرد: ۶۷۰ دستگاه اتوبوس در مرزهای چهارگانه به سمت عراق اعزام شده است تا به سیستم حمل و نقل زائران کمک کنند ضمن اینکه این آمادگی موجود است تا در صورت موافقت طرف عراقی، اتوبوس‌های بیشتری را به آن سوی مرزها گسیل کنیم.

وی افزود: جابه‌جایی زائران تا مرز به صورت رایگان و در آن سوی مرز نیز نرخ‌ها کنترل شده است و هیچ گونه اجحافی اعمال نخواهد شد.

محمدی‌فر بیان کرد: همچنین با توجه به تراکم جمعیت و گرمای هوا در مرزها، زائران در صورتی که افراد کهنسال، بیمار و کودکان خردسال همراه خود دارند به این موضوعات توجه کرده تا دچار مشکل نشوند و زمان بازگشت خود را طوری تنظیم کنند که با ازدحام جمعیت مواجه نشوند.

وی افزود: در صورتی که افراد هنوز عازم نشده‌اند ضمن توجه به این موضوعات از همراه بردن افرادی که ناتوان هستند خودداری کنند.

خوزستان؛ مرزهای شلمچه و چذابه: عبور زائران از مرز شلمچه به ۶۰۰ هزار نفر رسید/ زائران آب آشامیدنی به همراه داشته باشند

 کورش مودّت فرماندار ویژه شهرستان خرمشهر در خصوص آخرین وضعیت مرز شلمچه، اظهار کرد: در حال حاضر تردد در این پایانه روان است و مرز بر روی زائران باز است.

وی ادامه داد: تا کنون بالغ بر ۶۰۰ هزار نفر از مرز شلمچه راهی کشور عراق شدند تا راهپیمایی اربعین شرکت کنند.

مودّت یادآور شد: همچنین ۳۶ هزار تبعه خارجی نیز از همین طریق به راهپیمایی اربعین پیوستند.

فرماندار ویژه خرمشهر خاطرنشان کرد: به جهت کمبود امکانات در خاک عراق، زائران بر سفر به عراق تعجیل نکنند و ملزومات اولیه همچون آب و غذای مختصری نیز همراه خود داشته باشند چرا که ممکنن است در شلمچه عراق برای انتقال به شهرهای مقدس این کشور دچار تعلل شوند.

ورود ۱۰۰ دستگاه اتوبوس از مرز شلمچه به خاک عراق

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان ظهر امروز  در رابطه  با آخرین اقداماتی که در رابطه با تسهیل با حمل و نقل زائران در عراق صورت گرفته، با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌های ما برای برگشت زائران نیز انجام شده است، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود در اواسط این هفته یک موج افزایشی از زائران به سمت عراق را داشته باشیم.

وی افزود: مشکلاتی که پیش آمده آنسوی مرز است و پایانه‌های مرزی ما هیچ گونه مشکلی  به لحاظ تامین وسایل حمل و نقل، غذا، آب و امکانات بهداشتی نداریم.

استاندار خوزستان در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه ممکن است حجم جمعیت سبب مسدود شدن مرزهای استان شود، گفت: مرزها بسته نمی‌شود و تا آخری روز در خدمت زائران هستیم.

شریعتی با بیان اینکه مقرر شد امروز تعداد بالغ بر ۱۰۰ دستگاه اتوبوس از مرز شلمچه وارد عراق کنیم، عنوان کرد: روز گذشته تعداد ۴۰ دستگاه اتوبوس از مرز شلمچه و تعداد ۲۱ دستگاه اتوبوس از مرز چذابه  ارسال شد.

اولین گروه از گمشدگان سفر اربعین وارد خوزستان شدند

علی خدادادی مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان بعدازظهر امروز در اهواز، اظهار کرد: طرح بازپیوند خانواده شامل سامان‌دهی افراد ناشنوا، کودکان و گمشدگان در پایانه‌های مرزی و کشور عراق در جریان سفر اربعین آغاز شده است که اولین گروه ۸ نفره از این افراد صبح امروز از طریق مرز وارد خوزستان شدند.

وی افزود: این گروه ۸ نفره شامل ۶ زن و ۲ مرد هستند که از شهر نجف اشرف به جمعیت هلال‌احمر خوزستان تحویل داده شدند تا به کانون گرم خانواده بازگردند.

خدادادی گفت: این افراد از استان‌های فارس، مرکزی و کهگیلویه و بویراحمد هستند که پس از احراز مدارک شناسایی به محل زندگی خود منتقل خواهند شد.

تهیه ۱۰۰ قلم دارو برای خدمت به زائران اربعین در مرز شلمچه

دکتر هدی مجیری صبح امروز در حاشیه تردد زائران در مرز شلمچه، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: جلسات متعددی از چند ماه قبل برگزار و نتیجه این جلسات فارماکوپه‌ای بود که برای شرایط بحران، بیماری‌های احتمالی و متناسب با وضعیت در روزهای پیاده‌روی اربعین تهیه شد.

وی با اشاره به این مهم که میزان دارو و ملزومات خریداری‌‍شده برای زوار اربعین حسینی تا به امروز چیزی بالغ بر ۷میلیارد ریال بوده است، گفت: داروها ابتدا در انبار غذا و دارو نگهداری شده و سپس به انبار مرکزی شلمچه منتقل و داروخانه در این نقطه مرزی راه‌اندازی شد.

معاون غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی آبادان افزود: داروها با توجه به درخواست در اختیار فوریت‌های پزشکی و نیروهای بهداشت مستقر در شلمچه قرار گرفته و همچنین ملزوماتی همچون ماسک نیز به زوار داده شده است.

وی با اعلام این خبر که داروخانه شلمچه به صورت مستمر شارژ می‌شود، اضافه کرد: خوشبختانه تا به امروز هیچگونه کمبود دارویی در این نقطه مرزی وجود نداشته است.

دکتر مجیری بیان کرد: داروخانه شلمچه در ۲شیفت ۱۲ساعته مشغول خدمت است که در هر شیفت حداقل یک داروساز و ۳یا ۴کارشناس خدمات‌رسانی را در نهایت سرعت و دقت انجام می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت ما در مرز شلمچه تا بازگشت زوار اربعین حسینی ادامه خواهد داشت و نزدیک به ۱۰۰ قلم دارو و حدود ۸۰ قلم ملزومات تا به امروز برای منطقه خریداری شده است.

حجم عظیم حضور زائرین در مرزها/ زائران آب آشامیدنی به همراه داشته باشند

احمد محمدی‌فر دبیرستاد مرکزی اربعین بامداد امروز در گفت وگو با رادیو اربعین اظهار کرد: ثبت نام زائرین اربعین در سامانه سماح از مرز سه میلیون نفر عبور کرده است و در حال حاضر حجم حضور زائرین در مرزها بسیار زیاد است.

وی افزود: به علت حجم عظیم حضور زائران، توصیه می شود اگر همراه زائرین عزیز افراد سالمند و یا کودکان بیمار همراه هستند، سفر خود را مدیریت کرده تا دچار مشکل نگردند.

محمدی فرد ادامه داد: قرار است خدماتی که مورد نیاز زائرین است به خصوص مسئله آب آشامیدنی سریعاً برطرف شود.

دبیرستاد مرکزی اربعین تصریح کرد: در حال حاضر موکب‌های ‌ایرانی و عراقی در حال خدمت‌رسانی به زائرین هستند و می توان گفت ظرفیت موکب ها در حال تکمیل است.

محمدی فر عنوان کرد: مهم ترین مسئله در حال حاضر مدیریت زمان سفر است و درصورتی که شرایط بعضی زائرین به گونه‌ای است که امکان دارد دچار مشکلاتی شوند، حتما سفر خود را به تاخیر اندازند.

وی با توجه به احتمال عدم دسترسی به آب آشامیدنی تا مسافت چند کیلومتری، خاطرنشان کرد: موضوع همراه داشتن آب آشامیدنی نکته‌ای مهم است که توصیه می‌شود زائرین عزیز حتما آب آشامیدنی به همراه خود داشته باشند، همچنین زائران به توصیه ها و تذکرات شبکه های بهداشت و درمان توجه داشته باشند.

ایلام؛ مرز مهران در حال رکورد شکنی/ عبور ۳۲۶ هزار نفر در ۲۴ ساعت گذشته

احمد کرمی رئیس ستاد اربعین استان در مرز مهران صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام اظهار داشت: روز گذشته ۳۲۶ هزار و ۱۹۷ زائر از مرز مهران تردد داشته است.

وی افزود: از این تعداد ۲۴۹ هزار و ۲۱۱ هزار زائر ایرانی و ۱۲۴۵ زائر خارجی از مرز مهران خارج شده است.

رئیس ستاد اربعین استان تصریح کرد: همچنین ۷۴ هزار و ۵۴۳ زائر ایرانی و ۱۱۹۹ زائر خارجی از مرز مهران وارد کشور شده است.

کرمی بیان کرد: طی یک‌سال اخیر ۱۰ هزار قطعه تابلو علائم ایمنی، انتظامی، اخباری و ترافیکی در محورهای مواصلاتی نصب شده است.

وی یادآور شد: جاده ترانزیت مهران از نقطه صفر مرزی به داخل خاک عراق آماده بهره‌برداری شده است.

چتر wi-fi رایگان در مرز مهران جایگزین اینترنت بالن شده است

عباس  بیرامی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ایلام صبح امروز در ایلام گفت: در ایام اربعین حسینی سال‌جاری اینترنت وای‌فای رایگان در مسیر مهران تا پایانه‌ مرزی(بدون محدودیت) برای زائران فراهم شده است.

وی افزود: با توجه به حجم زیاد زائرین در مرز مهران و تراکم جمعیت وزارت ارتباطات و  فناوری اطلاعات، چتر wi-fi رایگان در این مرز را در راستای ارائه خدمات مطلوب به زائرین جایگزین اینترنت بالن کرده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اظهار کرد: همچنین در سفر معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به ایلام، منطقه پرترافیک کنجانچم در مسیر ایلام به مهران ضمن افزایش ظرفیت دو سایت همراه اول موجود در منطقه اقدام به استقرار یک سایت سیار ایرانسل نیز کرده است.

وی خاطرنشان کرد: با هماهنگی اپراتورها، برقراری رومینگ و ارتقاء تکنولوژی، تمامی مسیرهای منتهی به مرز مهران  از پوشش ۳G و ۴G برخوردار است.

ورود سامانه ضعیف بارشی به ایلام

ناصر ملکی مدیرکل هواشناسی استان ایلام ظهر امروز در ایلام اظهار داشت: طبق بررسی‌های به‌عمل آمده نشان می‌دهد یک موج نسبتا ضعیف در مناطق شمال استان از امشب فعال می‌شود.

وی افزود: فعالیت این موج در روز یکشنبه خفیف و بیشتر در مناطق شمالی استان است.

مدیرکل هواشناسی ایلام تصریح کرد: ادامه فعالیت موج بارشی تا اوایل روز دوشنبه است و بعد از آن جو آرامی بر استان حاکم می‌شود.

وی بیان کرد: همچنین در این مدت دمای هوای استان ۱ تا ۳ درجه کاهش می‌یابد.

ملکی در خصوص وضعیت جوی مهران اذعان کرد: هوای امروز مهران صاف بوده و پیش‌بینی می‌شود  هوای مهران فردا ابری همراه با بارش پراکنده باشد.

کرمانشاه؛ به مرز خسروی نروید/ ظرفیت مرز ۳۰هزار نفر و حاضرین در پایانه ۵۰ هزار نفر

هم‌اکنون تمامی محورهای استان کرمانشاه متراکم و پرتردد است و هرچه به سمت محورهای جنوبی استان نزدیک می‌شویم تراکم بالاتر رفته و تردد باکندی بیشتری پیش می‌رود.

رئیس پلیس راه استان کرمانشاه با توجه به ترافیکی که در محورهای موصلاتی وهمچون پایانه مرزی وجود دارد از زائران خواسته با مدیریت صحیح، سفر خود را به تاخیر بیاندازند و طی روزهای آتی به مرز خسروی مراجعه کنند.

محمد حیدری به ترافیکی صبح امروز محور اسلام آبادغرب – خسروی اشاره و بیان کرد: حضور زائران در این محور تنها به کورتر شدن گره ترافیکی منجر شده و کمکی به آن‌ها نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون زائرانی که پنجشنبه و جمعه وارد مرز خسروی شده‌اند به‌تدریج در حال خروج از کشور هستند، گفت: طی ۲ روز گذشته ۶ حادثه رانندگی در محورهای استان رخ داده که منجر به کشته شدن سه تن و زخمی شدن هشت نفر دیگر شده است.

رئیس پلیس راه استان کرمانشاه با دعوت همه رانندگان و زائران اربعین به صبر و حوصله در حین رانندگی، ادامه داد: محور حمیل به اسلام‌آباد بیشتر تلفات را با سه کشته و چهار زخمی داشته است از این رو می‌طلبد تا رانندگان بیش از پیش احتیاط کنند.

وی افزود: علت بیشتر حوادث رانندگی نیز انحراف به چپ در اثر خستگی و خواب آلودگی بوده و عمده این سوانح نیز در ساعات ابتدایی صبح رخ داده است.

حیدری در پایان همچنین از ممنوعیت تردد موتورسیکلت و وسایل حمل و نقل کشاورزی در جاده‌های اصلی استان تا روز چهار آبان‌ماه خبر داد و گفت: با افراد متخلف که این ممنوعیت را رعایت نکنند برخورد می‌شود.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی کرمانشاه: ظرفیت پذیرش خسروی ۷ برابر شده است

محمدرضا آمویی صبح امروز در جمع اصحاب رسانه، اظهار داشت: با توجه به جمعیت انبوهی که هم‌اکنون در مرز خسروی برای عبور وجود دارد، سایر زوار تحت هیچ شرایطی به این مرز مراجعه نکنند.

وی ادامه داد: با توجه به محدودیت ساعت اعزام زوار به خاک عراق که از ۷ صبح تا حدود ۱۶ عصر است، ظرفیت خسروی از هم اکنون تکمیل شده است.

آمویی با بیان اینکه هم‌اکنون کار اعزام زائرانی که طی یکی دو روز گذشته در مرز خسروی و شهر قصرشیرین اسکان داده شده بودند در حال انجام است، گفت: تلاش می شود این افراد تا ساعت ۱۶ عصر امروز از مرز عبور داده شوند.

معاون اجتماعی پلیس کرمانشاه گفت: در چنین شرایطی به زائران گرامی توصیه می‌کنیم با مدیریت زمان سفر خود، امروز را از حضور در مرز خسروی خودداری کنند.

وی در پایان یادآوری کرد: به محض فراهم شدن شرایط برای حضور مجدد زائران در مرز خسروی اطلاع‌رسانی لازم صورت می‌گیرد.

گفتنی است، روز گذشته (جمعه، ۱۹ مهرماه) نیز از زائران خواسته شده بود تا از حضور در مرز خسروی خودداری کنند.

هم‌اکنون در پایانه مرزی خسروی کار انتقال زائرانی که طی یکی‌ دو شب گذشته در شهر قصرشیرین و مرز خسروی توقف داشته‌اند در حال انجام است.

طبق تواقفات اولیه انجام شده بین طرف ایرانی و عراقی، قرار بود از پایانه بین‌المللی مرز خسروی روزانه ۷ هزار زائر عبور کند که با رایزنی‌های انجام شده طی روز‌های گذشته با توجه به استقبال پرشور زائران به ۱۵، ۲۰ و ۳۰ هزار نفر افزایش یافت.

این افزایش تعداد زوار، طرف عراقی را غافلگیر کرد به طوری با کمبود امکانات به ویژه در حمل و نقل مواجه شدند؛ در حال حاضر تعداد قابل توجه‌ای از زائران در آن سوی مرز خسروی و در صف انتقال به حسینه عراق هستند.

براساس گزارش میدانی از آخرین وضعیت مرز خسروی، ظرفیت این پایانه بین‌المللی ساعت ۹ صبح شنبه، ۲۰ مهرماه تکمیل شده و هم‌اکنون بیش از ۵۰ هزار زائر در این مرز وجود دارد، لذا پلیس برای مدیریت ازدحام زوار از از سه‌راهی نصرآباد (خروجی قصرشیرین) به سمت این پایانه مرزی را مسدود کرده و از عبور زوار و حضور آن‌ها در مرز ممانعت به عمل می‌آورد، بهتر است زوار فردا مراجعه کنند.

مسؤولان تاکید دارند، با توجه به جمعیت انبوهی که هم‌اکنون در مرز خسروی برای عبور وجود دارد، سایر زوار تحت هیچ شرایطی به این مرز مراجعه نکنند.

احتمال بارش پراکنده در شمال کرمانشاه/ مرز خسروی بارانی نمی‌شود

سعید قاسمی امروزدر کرمانشاه، اظهار داشت: دمای هوای شهر قصرشیرین امروز در گرم‌ترین ساعت به ۳۷ درجه سانتی‌گراد و در خنک‌ترین ساعت به  ۲۳ درجه سانتی‌گراد خواهد رسید.

کارشناس مسؤول پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی استان کرمانشاه با بیان اینکه دمای این شهرستان مرزی نسبت به روزهای گذشته تغییر محسوس نداشته است از ورود سامانه ضعیف بارش‌زا به جو استان خبر داد.

وی افزود: طبق داده‌های نقشه‌های هواشناسی برای امشب و فردا بارش‌های باران‌های پراکنده برای استان کرمانشاه پیش‌بینی می‌شود.

وی گفت: احتمال بارش‌ها پراکنده سطح استان برای فردا بیشتر در نواحی شرق و شمال استان پیش‌بینی می‌شود و بعید به نظر می‌رسد در غرب استان، شهرستان قصرشیرین و همچنین مرز خسروی بارندگی داشته باشیم.

یک توصیه: برای سفر اربعین کدام سیم‌کارت مقرون به صرفه‌تر است؟ ایرانی یا عراقی؟

 پس از تهیه گذرنامه و تعیین زمان حرکت، متدوال‌ترین دغدغه‌ای که به ذهن زائران خطور می‌کند نوع سیم کارتی است که در زمان سفر، پل ارتباطی آن‌ها از خاک عراق با ایران خواهد بود که در این میان پیشنهاد استفاده از سیم کارت ایرانی یا عراقی انتخاب را تا حدودی برای زائران دشوار می‌کند،

سیم‌کارت عراقی، اولین انتخاب زائران باشد

سیم‌کارت‌های عراقی به دلیل تاریخ مصرف محدودی که دارند پس از برقراری اولین تماس تنها ۱۵ روز فعال بوده و بعد از آن خواهند سوخت البته در صورت ارائه پاسپورت می‌توان سیم‌کارت‌هایی با عمر طولانی و مدت زمان استفاده بیشتر تهیه کرد.

وزارت ارتباطات نیز همزمان با آغاز پیاده‌روی اربعین و طی هفته‌های گذشته با رایزنی‌های گسترده‌ای که با طرف عراقی داشت در پی کاهش تعرفه خدمات بود که طبق اعلام وزیر ارتباطات این رایزنی‌ها با کاهش تعرفه‌ها به سرانجام رسید.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به پرسش‌های مطرح شده پیرامون نرخ بالای سرویس رومینگ برای زائران اربعین اظهار کرد: رومینگ سرویس گرانی است و با توجه به نرخ بالای خدمات رومینگ در عراق به زائران توصیه می‌شود که از سیم‌کارت‌های عراقی استفاده کنند؛ همچنین مردم برای تهیه سیم‌کارت عراقی در داخل خاک عراق اقدام کنند چرا که در آنجا قیمت‌ها ارزان‌تر است.

وی افزود: شرکت‌های عراقی برای بعضی موکب‌های بزرگ عراقی در طول مسیر اینترنت رایگان در نظر گرفته‌اند و ظرفیت شبکه ارتباطی عراق در مسیر نجف به کربلا با تلاش اپراتورهای عراقی دو برابر شده است.

هزینه تماس بین‌المللی کاهش یافت

حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به توافق با اپراتورهای عراقی عنوان کرد: با توجه به اینکه هزینه رومینگ تابعی از هزینه‌های بین‌المللی است از هفته‌های گذشته رایزنی‌ها را با اپراتورها و رگلاتورهای عراقی آغاز کردیم که نهایتا به کاهش هزینه‌های ارتباطی منجر شد.

وی افزود: هزینه تماس‌های بین‌المللی در روزهای عادی دقیقه‌ای ۳۸۰۰ تومان بود که با رایزنی‌های وزیر ارتباطات به ۲۱۰۰ تومان کاهش پیدا کرد که این دوره از کاهش قیمت تا ۲۸ صفر ادامه خواهد داشت.

تهیه سیم‌کارت عراقی در عراق

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ضمن تاکید بر اهمیت تهیه سیم‌کارت عراقی بیان کرد: هزینه بالای رومینگ سبب این توصیه می‌شود که زائران ایرانی از سیم‌کارت‌های اپراتورهای کشور عراق استفاده کنند چرا که هزینه‌ها مقرون به صرفه‌تر خواهد بود اما سیم‌کارت ایرانی خود را نیز به عنوان پشتیبان به همراه داشته باشند.

وی افزود: زائران تهیه سیم‌کارت‌های عراقی را به کشور عراق موکول کنند؛ در سال‌های گذشته اعتراضاتی را در خصوص ضعف خدمات‌دهی سیم‌کارت‌های عراقی داشتیم که در نشست‌هایی با رگلاتورهای عراقی ضمن انعکاس این مطلب، قول همکاری و افزایش نظارت برای جلوگیری از این اتفاقات را از آن‌ها گرفتیم.

سیم‌کارت‌ها را از مراجع معتبر تهیه کنید

جوشقانی گفت: زائران ایرانی برای تهیه سیم‌کارت عراقی به نمایندگی‌های شناخته شده که دارای کارت شناسایی معتبر هستند مراجعه کرده و از خرید سیم‌کارت به صورت فله یا از فروشندگان غیررسمی خودداری کنند.

وی افزود: برخی اپراتورهای عراقی با آگاهی از نوع نیاز زائران شروع به واگذاری سیم‌کارت‌هایی با بسته مکالمه و اینترنت مناسب کرده‌اند که متقاضیان بر حسب قیمت و خدمات مورد نظر می‌توانند به تهیه آن اقدام کنند.

سیم‌کارت‌ ایرانی و هزینه‌های رومینگ

با توجه به راحتی استفاده و امکانات مقرون به صرفه‌تر سیم‌کارت‌های عراقی در صورتی که هنوز تمایل به استفاده از سیم‌کارت ایرانی خود در سفر اربعین دارید باید مراقب هزینه‌های مکالمه و رومینگ باشید چرا که به دلیل اختلال رومینگ و حجم بالای مکالمات در این زمان قطعا با مشکل ارتباطی مواجه خواهید شد.

اپراتورهای مختلف ایرانی در سایت‌های خود برخی تعرفه‌های مکالمه را منتشر کرده‌ و بعضا بسته‌های ویژه‌ای را برای اینترنت رومینگ در نظر گرفته‌اند که با گرفتن کدهای دستوری مربوطه می‌توانید قبل از عبور از مرزهای ایران نسبت به تهیه آن‌ها اقدام کنید.

تعرفه‌های رومینگ اربعین همراه اول و ایرانسل 

تعرفه تخفیفی رومینگ همراه اول ویژه ایام اربعین از ۱۶ مهر ماه تا ۳ آبان سال جاری به شرح زیر است:

تماس با ایران (هر دقیقه): ۳۲۰۰ تومان

مکالمه داخلی، تماس با عراق (هر دقیقه): ۲۱۰۰ تومان

دریافت تماس ( هر دقیقه): ۲۱۰۰ تومان

ارسال پیامک (هر پیامک): ۹۰۰ تومان

دریافت پیامک : رایگان

اینترنت مصرف آزاد (هر مگابایت): ۸۵۰ تومان

ارتباطات در مرزهای شلمچه و چذابه خوزستان

در مرزهای شلمچه و چذابه خوزستان نیز به منظور تقویت مسیرهای پشتیبان شبکه دیتای این استان در روزهای اربعین، سه لینک ۱۰۰G در مسیر اهواز_کرمانشاه، دو لینک ۱۰G در مسیر اهواز_ایلام و یک لینک ۱۰G در مسیر دزفول کرمانشاه به عنوان طرح‌های توسعه‌ای به اجرا درآمده است.

علی‌صالح نساج، مدیرکل ارتباطات و فناوری خوزستان و دبیر کمیته زیرساخت اربعین نیز در رابطه با وضعیت اپراتورهای ایرانی در مرزهای شلمچه و چذابه عنوان کرد: ارتباطات در کشور عراق را اپراتورهای عراقی تقبل کرده‌اند و در مرزهای شلمچه و چذابه هم هیچ گونه مشکل ارتباطی وجود ندارد.

وی افزود: همچنین تجهیزات و تمهیدات لازم نیز اندیشیده شده که در این راستا علاوه بر سایت‌های ثابتی که در محل وجود دارد از سایت‌های سیار نیز در پایانه‌ها و مواکب استفاده کنیم تا در صورت افزایش جمعیت زائران، ارائه خدمات کنند.