بین الملل

تعلیق مذاکرات صلح در سودان جنوبی

مشاور رئیس‌جمهوری سودان جنوبی و رئیس کمیته میانجیگری در مذاکرات صلح سودان میان دولت این کشور و جنبش‌های مسلح، از نزدیکی زمان امضای صلحی جامع میان طرف‌های سودانی خبر داد و اعلام کرد، مذاکرات صلح تا ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) به حالت تعلیق درمی‌آید.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه الیوم السابع، سه هیئت مذاکره‌کننده (دولت سودان، جبهه انقلابی و “جنبش مردمی- شاخه شمال”) در مذاکرات صلح، در پایان دور فعلی این مذاکرات در جوبا، نشست خبری برگزار کردند.

شمس الدین کباشی، عضو شورای حاکمیتی انتقالی سودان گفت، هیئت دولت با آرزوها و امیدهای مردم سودان برای برقراری صلح و توسعه جهت مذاکره وارد جوبا شد و همین روحیه را در میان دیگر هیئت‌های مذاکره‌کننده هم مشاهده کرد.

وی با بیان اینکه حل مشکلات سودان با اذعان به وجود آن‌ها شروع می‌شود، تاکید کرد: با مذاکره می‌توان مسائل جنگ و صلح را حل کرد. هیئت دولت مصمم است برای این مسائل راه‌حلی پیدا کند و به درد و رنج ملت سودان که از زمان استقلال این کشور در سال ۱۹۵۶ ادامه دارد و در سه دهه گذشته تشدید شده است، پایان دهد.

کباشی گفت: علاوه بر روابط و پیوندهای موجود میان سودان و سودان جنوبی به دلیل درک رهبری این کشور از مسائل سودان، جوبا مکان مناسب‌تری برای تحقق صلح در سودان است.

وی با تقدیر از تحقق دستاوردی بزرگ در این دور از مذاکرات، گفت: هیئت دولت به توافق‌ها متعهد است و مذاکره در دور آتی را نیز به همین شکل ادامه می‌دهد تا در آینده به صلح جامعی دست یابد.