بین الملل

در مالزی اتفاق افتاد
رایزنی مسایل دوجانبه و منطقه ای روحانی و اردوغان

روسای جمهور ایران و ترکیه بر همکاری برای حل مشکلات جهان اسلام تاکید کردند

روسای جمهور ایران و ترکیه در حاشیه اجلاس سران کوالالامپور ۲۰۱۹ در مالزی ضمن استقبال از ابتکار نخست وزیر این کشور در برگزاری اجلاس سران تعدادی از کشورهای اسلامی به منظور بررسی مشکلات جهان اسلام، بر ضرورت همکاری و همبستگی بیشتر کشورهای اسلامی تاکید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام «حسن روحانی» و «رجب طیب اردوغان» همچنین موضوعات منطقه ای و به ویژه روند تحولات در سوریه را با تاکید بر همکاری های دو کشور در روند آستانه مورد بحث و بررسی قرار دادند. رئیس جمهوری با اظهار نگرانی از ادامه حضور آمریکا در سوریه و تلاش برای تسلط بر چاه‌های نفتی آن کشور، خواستار همکاری های بیشتر ایران و ترکیه با دولت سوریه شد.

حجت‌الاسلام روحانی همچنین خواستار همکاری با دولت سوریه برای خروج گروه‌های تروریستی از شهر ادلب و ایجاد آرامش برای مردم این شهر شد. روسای جمهور ایران و ترکیه در این دیدار همچنین با مرور آخرین وضعیت روابط دوجانبه دو کشور،  توسعه و تعمیق این روابط در همه زمینه ها به ویژه انرژی، حمل و نقل،  صنعت، تجارت و بانکی را مورد تاکید قرار دادند. در این ملاقات قرار شد نمایندگان ویژه روسای جمهور دو کشور تفاهمات این ملاقات و توافقات کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را در آینده نزدیک در کمیته های تخصصی پیگیری و اجرایی نمایند. همچنین قرار شد شورای عالی هماهنگی که به ریاست روسای جمهور دو کشور و اعضای دو دولت تشکیل می شود، اوایل سال آینده در تهران برگزار شود.

اجلاس سران کوالالامپور ۲۰۱۹ صبح امروز پنج شنبه با حضور روسای جمهور ایران و ترکیه، نخست وزیر مالزی و امیر قطر و صدها تن از شخصیت ها و نخبگان کشورهای اسلامی در مرکز همایش های بین المللی مالزی آغاز شد. روسای جمهور ایران و ترکیه در جلسات صبح و بعد از ظهر این اجلاس سخنرانی نمودند.