اجتماعی

مسحد هدایت، بی نشان از نماد معلمش

مسجد هدایت به‌عنوان یکی از کانون‌های مبارزه سیاسی مکتبی، سابقه‌ای مستمر و ممتد در بیدارگری و جنبش اجتماعی مردم ایران دارد.
در سال ۱۳۲۷ هجری شمسی به همت آیت‌الله طالقانی و به امامت ایشان، مسجد هدایت تأسیس شد.(این مسجد، قبل از آن، تکیه‌ای بیش نبود و تنها در ایام محرم گشوده و مراسم سوگواری در آن برگزار می‌شد.) واقع‌شدن مسجد هدایت در مجاورت سینما پارک در خیابان استانبول(اسلامبول) و نزدیکی به لاله‌زار (که یکی از مراکز تجمع و تفریح مردم آن روز تهران بود) بر اهمیتش افزود و آن را در کانون توجه اقشار مختلف بازار، توده مردم و به‌ویژه دانشجویان و دانشگاهیان قرار داد و این مکان به‌عنوان پایگاهی برای مبارزه و آموزش و اشاعه فرهنگ انقلابی و اسلامی به شمار می‌رفت. مرحوم آیت‌الله طالقانی در سال ۱۳۴۳ در مسجد هدایت دروس خود را پایه‌گذاری کرد. از همان سال­‌ها این مسجد را به‌عنوان پایگاهی برای مبارزه با نظام ستم‌شاهی قرار داد. آیت‌الله طالقانی در دوران امام جماعت خود در مسجد هدایت جلسات تفسیر قرآن و سخنرانی علما و برخی روشنفکران را ترتیب داده بود و هر بار که ایشان به زندان می‌رفت یا ممنوع المنبر می‌شد سخنرانان دیگری در این مسجد، و بیشتر شب‌های جمعه سخنرانی داشتند.
این مسجد در حوادث مهم تاریخی چون قیام ۳۰ تیر ۱۳۳۱، کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، آغاز مبارزات مسلحانه و شکل‌گیری انقلاب اسلامی، مرکز آموزش مذهبی و سازمان‌دهی نیروهای مبارز علیه رژیم با رهبری و زعامت امام خمینی(ره) بوده است. به‌ویژه بعد از تبعید امام خمینی(ره) از ایران این مسجد به یکی از کانون‌های فعال مبارزان و گویندگان انقلابی تبدیل شد.

فرصتی دست داد تا خبرنگار آژانس خبری تحلیلی آزاد از سر کنجکاوی و همچنین ادای فریضه عصر یک روز زمستانی قدم به مسجد هدایت بزند، مسجد هدایتی که توانست در آن دهه های لودگی منطقه لاله زار و استانبول را از چنبره عیاشان خوشگذاران برهاند.

اما هیچ نمادی از آیت اله طالقانی در این مسجد نیافتیم ، شاید رهپویان خوبی نبودیم اما طالقانی ، محفل قرانی و اخلاقیش در مسجد هدایت فراموش نشدنی هستند.

روح این روحانی وارسته قرین رحمت الهی باد.