سیاسی

احتمال مساعدت قطر در پرداخت خسارت ناشی از سقوط هواپیمای اوکرایینی

پس از سفر شیخ تمیم، امیر قطر، به تهران و گفت‌وگو با مقامات ارشد ایران همچون حسن روحانی، ریاست جمهوری، در مورد تنش‌های اخیر منطقه میان ایران و ایالات متحده آمریکا،  بسیاری از رسانه‌های خارجی از علت حضور وی در تهران سخن گفتند که گزارش‌ها حاکی است گفت‌وگوی آن‌ها حول محور تحکیم روابط دو کشور ایران و قطر و نقش مهم و حیاتی آن‌ها در ثبات منطقه خلیج فارس و خاورمیانه نیز بوده است.

در گزارشی که در وب‌سایت میدل‌ایست آنلاین منتشر شده است، نقل قولی از امیر قطر عنوان شده که در آن به نقش حیاتی و کلیدی ایران در زمانی که قطر از سوی کشورهای عربی منطقه همچون عربستان سعودی و امارات متحده عربی به شدت تحت تحریم و تنگنا قرار گرفته بود، اشاره کرده است.

براساس این گزارش، به نظر می‌رسد که وی قصد دارد به منظور جبران کمک‌رسانی‌های ایران در زمان بحران و تحریم قطر، به ایران یک کمک سه میلیارد دلاری در جهت پرداخت خسارت و غرامت سقوط هواپیمای بوئینگ ایرلاین اوکراینی کند.

یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ متعلق به ایرلاین اوکراین اینترنشنال صبح چهارشنبه در حوالی تهران سقوط کرد که متعاقبا مشخص شد که توسط پدافند هوایی ایران به اشتباه مورد هدف و اصابت قرار گرفته است. ۱۷۶ نفر از مسافران و خدمه پروازی این پرواز همگی جان باختند.  به دنبال انتشار این خبر، با توجه به مشخص بودن مقصر، در نهایت با توافق بین دولت ایران و اوکراین در مورد نحوه پرداخت غرامت، این خسارت از سوی دولت ایران پرداخت خواهد شد.