بین الملل

برگزیت قانون شد

با تایید نهایی توافق دولت بوریس جانسون درباره نحوه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا که دیشب (چهارشنبه) به تایید پارلمان رسید، اجرای برگزیت در تاریخ ۳۱ ژانویه به قانون تبدیل شد.

نایجل اوانز معاون رئیس مجلس عوام انگلیس عصر پنجشنبه این موضوع را به اطلاع نمایندگان رساند.

توافق یادشده اینک بایستی از سوی پارلمان اروپا هم به تائید برسد. 

نمایندگان مجلس عوام آذرماه گذشته پس از سال‌ها بن‌بست و کشمکش بر سر برگزیت، به کلیات طرح پیشنهادی دولت جانسون رأی مثبت داده و مقرر کردند که پس از تعطیلات کریسمس و سال نو و بررسی جزئیات توافق به دست‌ آمده، آن را به قانون تبدیل کنند.

۱۹ دی این توافق با اکثریت آرا به تصویب مجلس عوام رسید و برای تأیید به مجلس اعیان ارجاع شد.

بر اساس برنامه اعلام شده انگلیس ۸ روز دیگر از اتحادیه اروپا خارج شده و از اول فوریه، دوره گذار شروع می‌شود.

در این دوره که تا ۲۱ دسامبر ۲۰۲۰ می‌تواند ادامه پیدا کند، انگلیس همچنان عضو بازار مشترک اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند. قرار است که در این فاصله معاهدات تجاری جدید با اتحادیه اروپا امضا شود. از سوی دیگر این قانون هرگونه طول دادن دوره گذار فراتر از پایان سال ۲۰۲۰ را ممنوع می کند.

انگلیس در حالی بر پایان دوره گذار تا پایان سال جاری اصرار دارد که طرف اروپایی نسبت به شکست توافق تجاری با انگلیس تردید دارد.

رئیس کمیسیون اروپا هشدار داده است که امکان دست‌یابی به توافق جامع تجاری با انگلیس تا پایان مهلت تعیین شده «غیر ممکن» است.

با این حال، استفن بارکلی وزیر امور برگزیت تاکید کرد که اطمینان دارد دو طرف تا پایان سال جاری میلادی به توافق تجاری دست خواهند یافت. وی یادآور شد که این جدول زمان‌بندی از سوی دو طرف در بیانیه سیاسی برگزیت به توافق رسیده است.

نخست وزیر انگلیس دیروز پس از تصویب لایحه برگزیت از سوی پارلمان در توییتر نوشت: اینک می توانیم خصومت‌ها و اختلافات را پشت سر بگذاریم و روی آینده‌ای پر هیجان متمرکز شویم.