بین الملل

پروازها بر فراز آسمان ایران افزایش یافت

شرکت هواپیمایی «کی‌ال‌ام» هلند روز پنجشنبه اعلام کرد استفاده از حریم هوایی ایران و عراق در پروازهایش را از سر می‌گیرد.

به نوشته پایگاه «اویِیشن ۲۴»، این شرکت هلندی که امنیت پرواز را مهم‌ترین اولویت خود می‌داند و از سیستم‌های تحلیل مدیریت امنیت بهره می‌گیرد، اعلام کرده است پرواز بر فراز آسمان کشور‌های ایران و عراق امن هستند.

علاوه بر سیستم تحلیلی این شرکت هواپیمایی، گروهی متشکل از متخصصان خطوط هوایی مختلف هلند، سرویس‌های اطلاعاتی، واحد‌های ضدتروریسم، وزارت دفاع و وزارت کشور و روابط خارجی و وزارت زیرساخت‌ها و مدیریت منابع آبی نیز این تصمیم را مورد تأیید قرار دادند.

علاوه بر هلند، انگلیس و آلمان نیز اعلام کرده‌اند پرواز‌های تجاری بر فراز آسمان ایران و عراق می‌توانند از سر گرفته شوند.

همچنین هفته گذشته، آژانس امنیت هوانوردی اتحادیه اروپا نیز پرواز در ارتفاع ۷۶۲۰ متری هنگام عبور از آسمان ایران و عراق را امن اعلام کرده بود.

یک فروند هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال که با شماره پرواز ۷۵۲ در ساعت ۶:۱۲ هجدهم دی ماه از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد کی‌یف پرواز کرده بود، در ساعت ۶:۱۸ در حوالی صبا شهر از توابع استان تهران سقوط کرد.

این هواپیما دارای ۱۶۷ مسافر و ۹ نفر خدمه پروازی بود و همه سرنشینان آن جان باختند. طبق اعلام رسانه‌ها، ۱۴۷ سرنشین این هواپیما ایرانی بودند و در آن اتباع کشور‌های افغانستان، سوئد، اوکراین و کانادا هم حضور داشتند.

ستادکل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در خصوص سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین اطلاعیه‌ای صادر و اعلام کرد: «بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای مذکور مورد اصابت قرار گرفته که متاسفانه موجب به شهادت رسیدن جمعی از هموطنان عزیز و جان باختن تعدادی از اتباع خارجی می‌گردد».

شرکت‌های هواپیمایی خارجی به بهانه نا امن بودن آسمان ایران و عراق، به خاطر افزایش تنش میان تهران و واشنگتن مسیر پرواز‌های خود را تغییر داده بودند.