بین الملل

سم مهلک کرونا بر اقتصاد عربستان

تایج یک تحقیق نشان می دهد به دنبال وضع مقررات قرنطینه برای مهار ویروس کرونا که ضربه بزرگی به کسب و کارهای عربستان وارد کرده، بخش غیرنفتی اقتصاد این کشور در ماه مارس افتی بی سابقه را شاهد بوده است.

بر اساس این گزارش، شاخص مدیران خرید آی اچ اس مارکیت عربستان در ماه مارس به ۴۲٫۴ افت کرده که بیشترین کاهش این شاخص از زمان آغاز انتشار آن در اوت ۲۰۰۹ به شمار می رود. این شاخص در ماه فوریه در رقم ۵۲٫۵ قرار داشت.

این اولین باری است که این شاخص تعیین کننده اقتصاد غیرنفتی عربستان به زیر ۵۰ یعنی منطقه رشد منفی وارد می شود.

تا روز دوم آوریل تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در عربستان به ۱۸۸۵ مورد رسیده و تاکنون ۲۱ مورد مرگ در این کشور گزارش شده که بیشترین تعداد در میان ۶ کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس به شمار می رود.

تیم مور مدیر بخش اقتصادی موسسه آی اچ اس مارکیت گفت: «آمارهای اخیر در فاصله ۱۲ تا ۲۳ مارس جمع آوری شده و بنابراین نشان دهنده افت شدید رشد اقتصادی حتی قبل از محدود شدن فعالیت های اقتصادی و ممنوعیت های مسافرتی به دلیل شیوع ویروس کرونا در عربستان است.»

عربستان روز ۱۴ مارس تمام پروازهای بین المللی را به حالت تعلیق در آورد و یک روز بعد دستور تعطیلی تمامی مراکز خرید، رستوران ها، کافی شاپ ها و پارک ها را صادر کرد.

تولیدات بخش غیرنفتی اقتصاد عربستان در ماه مارس برای اولین بار در طی ۱۰ سال گذشته شاهد کاهش بوده است. ماه قبل از آن نیز این بخش رشد اندکی را تجربه کرده بود. شیوع ویروس کرونا ضربه مهلکی را به اقتصاد عربستان وارد کرده که در طی سال های اخیر در تلاش بوده تا وابستگی خود را به درآمدهای نفتی کاهش دهد و به بخش غیرنفتی خود تنوع و تحرک بیشتری ببخشد.