استانی اقتصادی

۴۰ درصد میزان درآمد ۱۶۴ کسبه دریاچه چیتگر از بین رفت

مدیر عامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران متولی بهره برداری دریاچه شهدای خلیج فارس گفت: پس از تعطیلی فعالیت های تفریحی و گردشگری در نوروز، به دلیل شیوع ویروس کرونا بر اساس برآوردهای اولیه ۴۰ درصد میزان درآمد اصناف این دریاچه ( چیتگر) و شرکت کارکنان شهرداری به عنوان متولی بهره برداری از آن، از بین رفت.

به گزارش روز یکشنبه مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران،مرتضی احمدی با بیان اینکه دریاچه شهدای خلیج فارس در دو مرحله تعطیل شد، گفت: تعطیلی صنوف اطراف دریاچه از ۲۴ اسفند و مجتمع تجاری بام لند از ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ انجام شده و منع ورود شهروندان به محوطه دریاچه نیز از هفتم فروردین ۱۳۹۹ اعمال شد که این روند کماکان ادامه دارد.

وی افزود: دریاچه شهدای خلیج فارس ۱۶۴ کسبه و صنف فعال دارد و تعطیلی آن ها تا پایان فروردین ماه ادامه خواهد داشت و برای بعد از آن نیز ابلاغ نهایی ستاد مبارزه با کرونا تکلیف بازگشایی آن را مشخص خواهد کرد.

احمدی ادامه داد: بازگشایی بوستان ها به منظور تردد مردم توسط سازمان پارک ها اعلام شده اما با توجه به شرایط خاصی که دریاچه شهدای خلیج فارس از نظر استقبال گسترده و تجمع شهروندان دارد، مجوز تردد مردم و بازگشت به حالت سابق را ابلاغ و پاسخ دستورالعمل ستاد مبارزه با کرونا به استعلام شرکت کارکنان شهرداری مشخص خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران ادامه داد: از نظر زمانی شاید تعطیلی دو و یا سه ماه برای دریاچه و صنوف وجود داشته باشد اما به دلیل اینکه ۲۰ درصد مراجعه شهروندان به دریاچه، سالیانه از اواخر اسفند تا اواسط فروردین صورت می گرفت و از طرف دیگر پیش از اعلام تعطیلی دریاچه نیز استقبال شهروندان و میزان درآمد،  عملا به صفر رسیده بود بنابراین میزان درآمد از دست رفته صنوف و خدمات تفریحی و گردشگری دریاچه و شرکت عمرانی کارکنان که تامین هزینه های نگهداشت دریاچه  را بر عهده دارد بیش از مدت زمان تعطیلی آن خواهد بود.

بخشودگی اجاره های اصناف در زمان تعطیلی

وی با بیان اینکه شرکت متولی بهره برداری از دریاچه، پس از کنترل بیماری به دنبال جبران حضور مردم برای بازدید و استفاده از خدمات تفریحی و گردشگری است، افزود: کارکرد اصلی دریاچه، آرامش شهروندان در ایام فراغت است که بر اساس آن فعالیت های ویژه ای برای ایام بعد از مهار بیماری در نظر گرفته شده است و سبب خواهد شد که شهروندان استقبال ویژه ای از این برنامه ها داشته باشند و در عین حال به اصناف مرتبط با دریاچه نیز کمک شود.

احمدی با بیان اینکه شرکت عمرانی کارکنان در حال رایزنی با مراجع بالاتر در صنعت گردشگری است تا از کمک ها و منابع ملی برای دریاچه استفاده شود، گفت: در مدتی که اصناف و مجتمع های تجاری اطراف دریاچه شهدای خلیج فارس تعطیل هستند، اجاره ای از آن ها دریافت نخواهد شد اما با توجه به میزان بالای خسارت و کاهش درآمد، تلاش برای تامین منابعی برای بخشودگی بیشتر صنوف در پرداخت اجاره ها و سایر بخش ها ادامه دارد.

وی درباره اخباری مبنی بر فعالیت دوچرخه سواری در اطراف دریاچه در ایام نوروز یادآور شد: از ۲۴ اسفند ۱۳۹۸، همه کاربری های مرتبط با دریاچه متوقف شده و از هفتم فروردین ۱۳۹۹ نیز از ورود شهروندان به دریاچه جلوگیری شده است بنابراین اگر تا ششم فروردین دوچرخه ای در اطراف  دریاچه مشاهده شده، متعلق به شهروندان بوده است.

دریاچه مصنوعی خلیج فارس که با نام دریاچه چیتگر هم معروف شده، در سال ۹۲ به بهره برداری رسیده است و یکی از مکان‌های تفریحی استان تهران به شمار می رود.

 این دریاچه که در شمال غرب تهران و در محدوده شهرداری منطقه ۲۲ واقع شده است از شمال و شرق به محور چهار باغ، بزرگراه همت و آزادگان، از جنوب و جنوب غرب به پارک جنگلی چیتگر و از غرب به بافت مسکونی منطقه ۲۲ شهرداری تهران متصل است.

بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا ظهر ۲۴ فروردین در مجموع ۷۱ هزار و ۶۸۶ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده اند که از این تعداد تاکنون ۴ هزار و ۴۷۴ نفر جان خود را از دست داده اند و ۴۳ هزار و ۸۹۴ نفر بهبود یافته اند.