بین الملل

طالبان: دولت افغانستان و داعش توطئه می چینند

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان با اشاره به حملات روز گذشته به مراسم خاکسپاری در ننگرهار و بیمارستانی در غرب کابل مدعی شد که این حملات به طور مشترک توسط دولت افغانستان و گروه تروریستی داعش انجام می‌شود.

مجاهد در این بیانیه تصریح کرد: «اینگونه حملات از سوی افراد مهم داعش در مهمان‌خانه‌های اطلاعاتی کابل و شهرهای دیگر و اداره کابل بطور مشترک طراحی و عملی می‌شود تا ملت را بکوبند، زمینه را برای عملی کردن سیاست‌های ناکام مساعد کنند و اقدامات ضد اسلام و صلح را انجام دهند».

«اشرف غنی» روز گذشته در یک برنامه تلویزیونی گروه تروریستی داعش و طالبان را مسئول حملات روز گذشته دانست.

سخنگوی طالبان افزود که از زمان امضای توافقنامه قطر دولت افغانستان بر سر روند صلح ایجاد مانع کرده و آزادی زندانیان این گروه بطور عامدانه به تاخیر انداخته است.

مجاهد با اشاره به فرمان اشرف غنی به نیروهای امنیتی افغان مبنی بر خروج نیروها از حالت تدافعی نیز گفت: «اعلام جنگ تهاجمی در برابر طالبان نشان می‌دهد که اشرف غنی می‌خواهد حاکمیتش را زیر چتر جنگ ادامه دهد».

طالبان در حالی دولت افغانستان را به همکاری با داعش متهم می‌کند که مقامات افغان در ماه‌های اخیر از بازداشت چندین عضو ارشد داعش از جمله سرکرده این گروه تروریستی در افغانستان و نیز سرکرده آن در جنوب آسیا و شرق دور خبر داده است.