اقتصادی

ضرر میلیاردی بزرگترین شرکت نفت آسیا

بزرگترین پالایشگاه نفت آسیا اعلام کرد ۲۱.۷۲۵ میلیارد یوان (۳.۱۷ میلیارد دلار) در ۶ ماه اول ۲۰۲۰ ضرر کرده است. این اولین دوره شش ماهه ایست که شرکت سینوپک ضرر و زیان ثبت میکند.

شرکت نفت و مواد شیمیایی سینوپک چین در روز یکشنبه اولین ضرر و زیان خالص خود را در شش ماه اول سال جاری میلادی در بحبوحه کاهش تقاضا به خاطر محدود شدن فعالیت های صنعتی و کاهش مسافرت ها در اثر همه گیری ویروس کرونا اعلام کرد.

 بزرگترین پالایشگاه نفت آسیا اعلام کرد۲۱٫۷۲۵  میلیارد یوان (۳٫۱۷ میلیارد دلار) در ۶ ماه اول ۲۰۲۰ ضرر کرده است. این اولین دوره شش ماهه ایست که شرکت سینوپک ضرر و زیان ثبت میکند.

 شرکت سینوپک در سال گذشته میلادی ۳۲٫۲۰۶ میلیارد یوان سود خالص داشت. این شرکت ۱٫۹۴۳ میلیارد یوان در سه ماهه دوم سال جاری میلادی از دست داد. این رقم در سه ماهه اول برابر با ۱۹٫۷۸۲ میلیارد یوان بود.

سینوپک اعلام کرد عملیات ها و سوددهی آن از سه ماهه دوم تا حالا به صورت ماهانه رو به بهبود بوده و عملکرد آن تثبیت شده است.

 درآمد سینوپک در نیمه اول سال جاری میلادی ۳۱ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشت و به ۱٫۰۳ تریلیون یوان رسید. فروش محصولات پالایشی این شرکت به خاطر کاهش مصرف انرژی، ۲۶٫۱ درصد پایین آمده است.

 سینوپک با اشاره به اینکه تقاضا برای نفت پالایش شده به شدت کاهش یافته و رشد تقاضا برای مواد پتروشیمی هم کند شده اعلام کرد:« صنعت نفت مشکلات بی‌سابقه ای را تجربه می کند».

 پالایش نفت خام شرکت سینوپک ۱۰٫۵ درصد کاهش یافته و به ۱۱۰٫۹۵ میلیون تن معادل ۴٫۴۵ میلیون بشکه در روز رسیده است. این شرکت که به تازگی یک پالایشگاه جدید با ظرفیت ۲۰۰ هزار بشکه در روز در جنوب چین راه اندازی کرده، قصد دارد پالایش نفت را تا ۱۳۰ میلیون تن (۵٫۱ میلیون بشکه در روز) در نیمه دوم سال افزایش دهد.

 شرکت سینوپک ۱۴۰٫۲۷ میلیون بشکه (۷۷۱۰۰۰ بشکه در روز) نفت خام تولید کرده که یک درصد کمتر از سال گذشته است. تولید گاز طبیعی این شرکت ۰٫۱ درصد افزایش یافته و به ۵۱۲٫۴۱ میلیارد فوت مکعب رسیده است. سینوپک قصد دارد در نیمه دوم سال جاری میلادی ۱۳۸ میلیون بشکه نفت و ۵۸۰٫۵ میلیارد فوت مکعب گاز تولید کند.