زاهدانی ها گاز دار شدند

مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان در حاشیه این مراسم اظهار داشت: خط انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان به طول ۲۶۲ کیلومتر با قطر ۳۶ اینچ و با اعتبار هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از شهریور ۹۲ آغاز شد.
محمدحسن طهرانی اظهار داشت: روند مشترک پذیری انشعاب های گاز در فرآیند چهار ساله در شهرستان زاهدان انجام می شود.
وی ادامه داد: پنج هزار اشتراک گاز در سال جاری، ۳۰ هزار اشتراک در سال ۹۶، ۳۰ هزار اشتراک در سال ۹۷، ۲۵ هزار اشتراک در سال ۹۸ و ۲۰ هزار اشتراک در سال ۹۹ در شهرستان زاهدان واگذار می شود.
وی بیان کرد: با تکمیل خط انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان عملیات اجرای شبکه گازرسانی داخل این شهر با سرعت بیشتری در حال انجام است.
وی خاطر نشان کرد: هزار و ۳۰۰ کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع در زاهدان مورد نیاز است که پیش بینی می شود در سه مرحله و تا سال ۱۴۰۰ تمام این شهرستان گازدار شود.
وی افزود: شهرستان زاهدان نیازمند ۱۴۰ هزار مشترک گاز است که از سوی شرکت گاز سیستان و بلوچستان واگذار می شود.
مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان با اشاره به اجرای مرحله نخست گازرسانی در زاهدان افزود: ۳۰ کیلومتر خط تغذیه و ۱۲۹ کیلومتر شبکه توزیع از سال ۹۰ تا کنون انجام شده که ۲۱ درصد کار را شامل می شود.
طهرانی اظهار داشت: امکان نصب ۱۰ هزار انشعاب و گازدار شدن ۱۲۰ هزار مشترک با انجام این مقدار لوله گذاری گاز در زاهدان فراهم شده است.
وی ادامه داد: در مرحله دوم پیمان سپاری ۲ مورد پروژه به حجم کلی ۳۵۰ کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع، پیمانکار اجرایی مشخص و در مرحله ابلاغ کار است.
وی اضافه کرد: مرحله سوم پیمان سپاری ۷۰۰ کیلومتر شبکه توزیع و تغذیه در نیمه دوم سال ۹۶ انجام می شود.
وی خاطر نشان کرد: با قوت گرفتن اجرای خط انتقال گاز ادامه شبکه در این شهرستان که حدود ۲۰۰ کیلومتر است نیز اجرایی خواهد شد.
ب خط انتقال گاز به سیستان و بلوچستان در پی سفر نخست دولت نهم و هیات وزیران به سیستان و بلوچستان با اجرای پروژه عظیم انتقال گاز از عسلویه به طول ۹۰۷ کیلومتر با قطر ۵۶ اینچ در سال ۱۳۸۴ مصوب و در شهریور ۱۳۸۹ به بهره برداری رسید.
همچنین تصویب گازرسانی به ۳۰۰ هزار خانوار شهری و روستایی در شهرستان های زاهدان، چابهار، خاش، زابل، کنارک و گازرسانی به صنایع موجود با اعتبار یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از محل بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه از برکات سفر نخست دولت تدبیر و امید به این استان در سال ۹۳ بوده است.
سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود ۱۸۷ هزار و ۵۰۲ کیلومترمربع و بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود.
دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه وارد زاهدان شد و در مراسمی متمرکز باند دوم فرودگاه بین المللی زاهدان، هواپیمایی تفتان ایر، معدن و مس چهل کوره، طرحهای مخابراتی و بزرگراهی سیستان و بلوچستان را از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح کرد.

*

*

Top