برای سزدهمین بار رقم خورد/ تکیه لاریجانی بر مسند ریاست مجلس

علی لاریجانی تا کنون ۱۳ بار به عنوان «رئیس مجلس» از نمایندگان سه مجلس رای اعتماد گرفته است. او امروز نیز با کسب ۲۰۴ رای از ۲۶۸ رای ماخوذه ریاستش را تمدید کرد.
علاوه بر اینکه او سه بار به عنوان رئیس موقت در مجالس هشتم، نهم و دهم انتخاب شد، در طول ۸ سال عمر دو مجلس هشتم و نهم نیز هر سال به عنوان رئیس دائم مجلس رای آورد. او امروز هم برای سیزدهمین بار در معرض این رای گیری قرار گرفت و با کسب ۲۰۴ رای از ۲۶۸ رای ماخوذه برای دومین سال متوالی رئیس مجلس دهم شد. البته ۶۴ رای باطله نیز در این انتخابات لحاظ شده بود.

گفتنی است او در انتخابات مجلس هشتم رقیبی برای ریاست نداشت ولی در مجلس نهم با غلامعلی حدادعادل و در مجلس دهم با محمدرضا عارف در انتخابات هیات رئیسه موقت و با مصطفی کواکبیان در انتخابات هیات رئیسه دائم رقابت کرد. او در انتخابات هیات رئیسه موقت مجلس دهم، با کسب ۱۷۳ رای از عارف با ۱۰۳ رای پیشی گرفت و در انتخابات هیات رئیسه دائم نخستین سال فعالیت مجلس دهم با کسب ۲۳۷ رای از کواکبیان با ۱۱ رای، جلو افتاد. اختلاف آرای وی در این دو رقابت ۶۴ رای بود که گویای تقویت جایگاه وی بود. او امروز نیز تنها نامزد ریاست مجلس بود و هیچ یک از نمایندگان با او وارد رقابت نشدند.

لاریجانی با کسب ۲۳۷ رای در سال گذشته، رکورددار کسب رای برای ریاست خانه ملت در تمامی ادوار گذشته است. او امروز پس از آنکه به عنوان رئیس مجلس برگزیده شد، در سخنانی با تشکر از نمایندگان گفت: از این اعتمادی که دوستان به بنده کردند تشکر می‎کنم. امیدوارم بتوانم با توجه به اینکه شما امنای ملت هستید و با وظیفه ای که شما برعهده من گذاشتید؛ بتوانم در تحقق خواست ملت برای حل مشکلات کشور با هدایت شما عزیزان توفیق داشته باشم.

*

*

Top