چرایی ضرورت عدم تجویز روزه برای مبتلایان یک نوع بیماری پوستی

اواخر سال گذشته دکتر مریم نیکزاد پژوهشگر و محقق کشورمان با همکاری تیم متخصصان پزشکی و داروسازی موفق به کشف و ساخت دارویی جدید برای درمان بیماری پوستی پسوریازیس شد. هم اکنون این داروی گیاهی برای استفاده عموم در دسترس است.

دکتر مریم نیکزاد در مصاحبه با خبرنگاران با تاکید بر اینکه این داروی گیاهی با یک  فرآیند پیچیده روی مواد گیاهی به دست آمده و به تولید انبوه رسیده است، اظهار کرد: در مقایسه با پمادهای کورتونی و یا سیکلوسپورین و متوترکسات و رتینوییدها و آنتی بیوتیک‌ها که از عوارض زیادی نظیر تاکی فی کسی، آتروفی و شکنندگی پوست، تبدیل شدن پسوریازیس و آکنه به انواع شدیدتر، مسمومیت‌های کبدی و کلیوی برخوردارند، داروی جدید چنین عوارضی نداشته است.
این پژوهشگر و مخترع بیان کرد: پسوریازیس و آکنه بیماری‌های ژنتیکی و لاعلاجی نیستند و داروی جدید با توجه به گیاهان تشکیل دهنده خواص باکتریوسید، ضد قارچی، کراتولیتیک و مهم تر از همه ضد التهابی را داراست و می‌تواند اثرات شفابخشی بر روی هر دوی آنها داشته باشد.

وی به افرادی که قصد دارند در ماه مبارک رمضان روزه بگیرند و از این بیماری پوستی رنج می برند این توصیه ها را دارد:
بیماران پسوریازیس از گرفتن روزه خودادری فرمایند
 
علل نگرفتن روزه بیماران پسوریازیس:
١- یکی از دلایل اصلی خشکی پوست کم آبی بدن است
٢- قسمت عمده سلول های پوستی را آب تشکیل می‏دهد و کم مصرف کردن آب موجب خشکی پوست می‎شود.
٣- افرادی که طی ساعات زیادی آب و مایعات کمی مصرف می‎کنند، پوست‎شان دچار خشکی شده و این خشکی موجب تسریع  تاثیر سوء بر بیماران پوستی می‎شود.
۴- در کنار مصرف آب، مصرف ویتامین‎ها ؛ تغذیه استفاده آبمیوه ها در شادابی پوست تاثیر دارند و باعث دفع کورتون ها می شود لذا گرفتن روزه ضمن تاخیر درمان تاثیرات مخربی بر پوست میگذارد.
۵- بدلیل از دست رفتن آب بدن و خشک شدن پوست ؛ عزیزان بیمار توجه داشته باشند گرفتن روزه باعث خشکتر شدن پوست میشود و به این دلیل پوست آسیب می بیند و در ضمن باعث شکنندگی و ترک خوردن پوست میشود و مصرف آب و مایعات در حد فاصله بین افطار تا سحر هرگز نمی تواند جبران کمبود آب بدن نماید .
۶- روزه گرفتن مقاومت بدن را پایین میاورد وباعث به تاخیر افتادن درمان و شعله ور شدن بیماری می شود .
٧- تحقیقات متعدد ثابت کرده است که ترکیباتی مانند اسیدهای آمینه، اسیدهای آلی اوره و یون‌های معدنی عامل اصلی در نگهداری آب است که از نظر کمی، حدود ۲۵ درصد وزن طبقه شاخی را آب تشکیل می دهد.
لذا پوست وقتی کم آب میشود ترک خورده و به همین دلیل خشکی یا اگزما، شکافی در سطح پوست ایجاد می شود که در برخی موارد بسیار دردناک بوده و در مناطقی از پوست آسیب می بیند که واکنش پوست به این فشار مداوم، ضخیم‌تر شدن و به دنبال آن، ترک های مزمن میگردد
٨- علیرغم نظر برخی دوستان روزه گرفتن هیچگونه فوایدی برای بیماران پسوریازیس نداشته و مسائل معنوی را به بیماری گره نزنند که خداوند رحیم و رئوف در قرآن کریم فرموده است ” لیس علی المریض حرج”

*

*

Top