ضرورت مهیا بودن شبکه بانکی کشور برای نقش آفرینی در تعاملات بین المللی

برغم اقدامات یکجانبه گرایانه دولت ترامپ و تلاش آن برای بر هم زدن دستاوردهای برجام بنظر می رسد، بیشتر کشورهای اروپایی با توجه به منافع اقتصادی و ملاحظات سیاسی تلاش زیادی برای حفظ برجام و برقراری تعاملات اقتصادی سودمند با جمهوری اسلامی ایران دارند.
هر چند میزان استقامت و ایستادگی اروپایی ها در برابر زیاده خواهی های دولت متوهم امریکا مشخص نیست اما شرایط منطقه ای و جهانی بگونه ایست که گزینه مراوده اروپا با ایران برای این دولت ها نافع تر خواهد بود هر چند که در دنیای سیاست وقوع هر رویداد متصور است.
خوشبختانه دولت تدبیر و امید با اعمال کنترل سیاست های پولی، کاهش تورم و تک نرخی شدن آن و حرکت در مسیر خروج اقتصاد از رکود تورمی و برخی تعدیل ها و تغییرها، موفقیت هایی در خصوص جذب سرمایه گذاران خارجی کسب کرده است که بستر ساز رویکرد مثبت طرف های اروپایی محسوب می شود.
کافیست به این موضوع دقت کنیم که تجارت ایران و اتحادیه اروپا در نیمه اول سال ۲۰۱۷، حدود ۹۴ درصد رشد داشته است. ،بدیهیست عمده این تجارت شامل صادرات اروپایی‌ها به ایران بوده است که متضمن منافع سرشاری برای این کشورها می باشد و انگیزه قوی برای رایزنی های سیاسی در راستای تقویت این روند ایجاد کرده است.
طبیعت و ذات اقتصاد لیبرالیستی، منفعت گرایی است بنابراین دولت های اروپایی و مهم تر از آن بخش خصوصی در این کشورها به دنبال تحصیل سود بیشتر هستند، بازار بزرگی مانند ایران که علاوه بر مسایل اقتصادی به دلیل موقعیت استراتژیک از مزیت های زیادی برخوردار است، همواره مد نظر اروپایی بوده است
در چند ماه اخیر فعالان اقتصادی خارجی در قالب هیات های تجاری به ایران سفر کرده اند و با شرکای داخلی خود گفت و گوهای مفصلی انجام داده اند، این مذاکرات در عرصه های گوناگونی اتفاق افتاده است و به احتمال زیاد بنابر مصالحی پاره ای از توافقات صورت گرفته هنوز رسانه ای نشده اند ، بهرحال شرط اصلی قوام و دوام این روند بهره گیری از شبکه بانکی منسجم و ارتباط منظم با سیستم بین المللی است.
خارج شدن ایران از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی(FATF) زمینه بسیار مناسبی برای اصلاح و بهبود نظام بانکی فراهم کرده است تا از رهگذر مراودات بیشتر با نظام بانکی بین المللی بتواند در عرصه مناسبات جهانی نمود بیشتری پیدا کند و منافع بلند مدت همگانی برای طرفین حاصل شود.
قرائن نشان می دهد اروپایی ها نیز راغب هستند تا همانند کشورهای بزرگ آسیایی در ایران خطوط اعتباری اقائل شوند و همچنین برخی بانک های اروپایی برای مشتریان خود کانال های پرداختی ایجاد نموده اند.
مقام های مختلف مسئول اروپایی حمایت خود را از عضویت ایران در WTO ابراز داشته اند، ۲۰۰ بانک بین المللی با بانک های ایرانی وارد تعامل شده و افزون بر سی بانک کشور به سوئیفت متصل شده اند و بزودی بانک سرمایه گذاری اروپا فعالیت خود را در ایران شروع می کنند.
موارد عنوان شده نشانگر این حقیقت است که با وصف همه کارشکنی های امریکایی ها، مسیر بازگشت اقتصاد و تجارت ایران به شبکه بین المللی ریل گذاری شده است هر چند فراز و فرودهای زیادی در این زمینه رخ خواهد نمود و رسالت بانک های ایرانی اتخاذ تدابیر برای نقش آفرینی بهینه در این مرحله حساس است.
در این میان بانک صادرات ایران با توجه به برخورداری از شبکه گسترده داخلی و بین المللی به عنوان یکی از مهم ترین نقاط اتکا دولتمردان کشور و همچنین بخش خصوصی در تعاملات منطقه ای و بین المللی است.
این بانک موفق شده است با برخورداری از توانمندی های فراوان گام به گام خود را از مشکلات در عرصه بین المللی برهاند بگونه ای که علاوه بر مسئولان اقتصادی و بانکی، دست اندرکاران سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل برخی چالش های فراروی بانک صادرات ایران جانانه به میدان آمده اند.
عملکرد مناسب مدیر ارشد بانک صادرات ایران در استفاده مطلوب از ظرفیت های بنگاه معظم اقتصادی متبوعش در این میان بخوبی مشهود است زیرا همراهی ستاد و صف بانک صادرات با سیاست های ابلاغی توام با هوشمندی و اطمینان از نقشه راهی است که توسط زراعتی در کسوت مدیر عامل بانک صادرات ایران طراحی شده است.
.

*

*

Top