واقعیاتی پیرامون افزایش قیمت نان

در هفته انتهایی آبان ماه رئیس اتاق اصناف ایران با ارائه خبری به نقل از ستاد تنظیم بازار از موافقت این ستاد با افزایش ۱۵ درصدی نان خبر دارد.

بعد از وی، دبیر ستاد تنظیم بازار نیز با تأیید این خبر در واکنش به اعتراض نمایندگان مجلس درباره گرانی نان اعلام کرده بود که افزایش قیمت نان طبق برنامه از ابتدایی آذر ماه  با افزایش ۱۵ درصدی اجرا می‌شود.

اتحادیه نانوایان سنتی نیز در این ارتباط بیان داشته بود که این افزایش قیمت ناشی از عدم افزایش قیمت نان از سال ۹۳ بوده که به یک‌باره خود را در سال جاری و با افزایش ۱۵ درصدی نشان داده است.

بنابراین گزارش، درحالی‌که افزایش قیمت نان توسط  مسئولان دولتی ستاد تنظیم بازار و اتاق اصناف و اتحادیه نانوایان تهران  ۱۵ درصدی اعلام شده بود اما با در نظر گرفتن کاهش وزن چانه نانی مانند سنگک، میزان افزایش قیمت این محصول در مقایسه با نرخ‌های قبل در واقع ۳۲ درصد بود.

وزن چانه نان سنگک قبل از این اعمال جدید قیمت، ۶۶۷ گرم بود که در ابلاغیه اخیر به۵۶۰ گرم کاهش‌یافت؛ این امر به معنی کاهش ۱۷ درصدی وزن چانه جدید نان در مقایسه با  وزن چانه قبلی است.

با یک محاسبه سرانگشتی به‌راحتی می‌توان نتیجه گرفت که افزایش قیمتی که برای قیمت نان در نظر گرفته شده بود ۳۲ درصد است اما مسئولین، این امر را از مردم پنهان کرده و تنها به افزایش قیمت ۱۵ درصدی نان بدون کاهش ۱۷ درصد وزن چانه اشاره می‌کردند.

تعزیرات: مصوبه افزایش قیمت نان، بر افزایش اختیاری قیمت بود نه کاهش وزن

محمد محمدی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران  نیز در این ارتباط واکنش نشان داده و گفته بود: قیمت نان را به جای ۱۵ درصد، ۳۲ درصد افزایش دادند، آنچه به مردم اطلاع‌رسانی می شود با آنچه در واقعیت اتفاق افتاده متفاوت است و ما انتظار داریم که مسئولان به مردم اطلاعات غیرواقعی ندهند.

وی افزود: بر اساس مصوبه تنظیم بازار کشور قیمت نان باید حداکثر ۱۵ درصد و آن هم به طور اختیاری افزایش پیدا کند. یعنی اگر لازم است در استان ها این اتفاق بیفتد باید حداکثر ۱۵ درصد از قیمت های مصوب سال ۱۳۹۳ بیشتر شود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران اظهار داشت: آنچه در تهران رخ داده این است‌ که علاوه بر افزایش ۱۵ درصدی قیمت نان وزن چانه یا خمیر نان را هم نسبت به سال ۱۳۹۳ کاهش داده‌اند و با بررسی دقیق به این نتیجه می رسیم که با کاهش وزن چانه و افزایش ۱۵ درصدی قیمت به طور میانگین، قیمت نان حدود ۳۲ درصد افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: مصوبه افزایش قیمت نان بر افزایش اختیاری قیمت آن دلالت دارد نه اینکه وزن نان هم کمتر شود.

عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان افزود: حتی وزن هایی که در سال ۱۳۹۳ مصوب شده، از استاندارد هم‌ کمتر است و برای نمونه وزن خمیر نان سنگک در گذشته ۷۵۰ تا ۸۰۰ گرم بود و در مصوبه سال ۱۳۹۳ هم ۶۶۷ گرم تعیین شد اما در مصوبه اخیر آن را ۵۶۰ گرم تصویب کردند.

وی گفت: این در واقع نان سنگک نیست و اکنون که مردم از برخی نانوایی‌ها نان بزرگ طلب می کنند، در واقع قبلا نان با این اندازه عرضه می شده است. آنچه به مردم اطلاع‌رسانی می شود با آنچه در واقعیت اتفاق افتاده متفاوت است و ما انتظار داریم که مسئولان به مردم اطلاعات غیرواقعی ندهند و مردم را گمراه نکنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا افزایش قیمت نان در شهر تهران به اصناف سپرده شده است؟ افزود: قرار شد در استان‌ها، ستاد تنظیم بازار به ریاست استانداران تصمیم‌گیری کند و در شهرستان‌های استان تهران هم همین روال برقرار است اما در شهر تهران، اختیار را به اتاق اصناف ایران سپرده‌اند‌.

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان تهران گفت: ما به دنبال حقوق مصرف کننده هستیم و البته معتقدیم حقوق نانوا هم باید رعایت شود.اکنون در تهران نانوایی هایی وجود دارد که با وجود اینکه سهمیه آرد دولتی ندارند، اما نان را به قیمت دولتی می‌فروشند.

*

*

Top