اقتصادی

رونمایی از برگ‌های برنده بانک صادرات ایران در گزارش تفسیری ۹ ماهه

ا فزایش سرمایه و کاهش ۵۰ تا ۶۰ درصدی زیان تا پایان سال، تهاتر بیش از ۸۵ هزار میلیارد ریال مطالبات از دولت با بدهی به بانک مرکزی و فروش املاک مازاد بانک صادرات ایران در گزارش یکی از نشریات بازار سرمایه به عنوان مهم‌ترین ظرفیت‌های این بانک برای تقویت جایگاه آتی خود در بازار بورس اوراق بهادار تهران، مورد توجه قرار گرفته است.
به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران به نقل از سایت بورس۲۴، این بانک در قالب گزارش تفسیری خود به بیان نکته‌های مهمی پرداخته که این نکات، هم پتانسیل‌های درونی این بانک را بیشتر برای بازار و سهامداران مشخص می‌کند و هم سبب تعیین استراتژی جامعی در بین سهامداران بانک صادرات می‌شود. در بند الف این گزارش آمده است:

بنا براین گزارش، بانک صادرات ایران بر اجرایی شدن افزایش سرمایه تا پایان سال تاکید کرده است. افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها هم سبب مستهلک شدن زیان انباشته بانک و هم به واسطه تقویت سرمایه پایه امکان افزایش تسهیلات دهی و رشد درآمد های بانک را فراهم می‌کند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 
کاهش ۳۴ درصدی زیان بانک طی سال جاری  و انتظار برای تداوم این روند، از دیگر مواردی است که در بند ب این گزارش مورد اشاره قرار گرفته است.
 در بخشی دیگر، بانک صادرات ایران وعده کاهش ۵۰ تا ۶۰ درصدی زیان به نسبت سال ۹۶ را داده که در عملکرد ۹ ماهه این کاهش به میزان ۳۴ درصد رقم خورده است. زیان سال گذشته بیش ازسه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده که در صورت محقق شدن کاهش ۵۰ تا ۶۰ درصدی آن در پایان امسال، به هزار و ۷۵۰ تا هزار و ۷۹۰ میلیارد تومان کاهش خواهد یافت که حتی می‌توان به سودآور شدن بانک در سال آینده خوش‌بین بود.
تهاتر بیش از ۸۵ هزار میلیارد ریال از مطالبات دولتی بانک  با بدهی به بانک مرکزی، از دیگر مواردی است که در این گزارش مورد توجه قرار گرفته است.

بنا براین گزارش، بانک صادرات ایران حجم بالایی از دولت طلب دارد. در گزارش تفسیری ارائه شده از تهاتر سقف ۸۵۰۰ میلیارد تومانی این مطالبات خبر داده شده که اجرایی شدن این مهم، هم می‌تواند هزینه‌های مالی بانک را به طرز قابل توجهی کاهش دهد و هم سبب کاهش شدید زیاندهی و افزایش توان تسهیلات‌دهی بانک شود. این بند بسیار مهم است که بانک صادرات در قالب گزارش تفسیری افشا نموده است. 
علاوه براین، فروش املاک مازاد و تقویت منابع در جهت هدایت دوباره منابع بانک به سمت تولید از دیگر ظرفیت‌های مثبت بانک صادرات ایران در گزارش بورس ۲۴ است.

این گزارش می‌افزاید: در نهایت بانک صادرات ایران خبر از فروش ۱۶۵ ملک به ارزش نزدیک ۱۲۰ میلیارد تومان را داده که این برنامه همچنان ادامه دارد. فروش اموال مازاد در بانک صادرات ایران علاوه بر شناسایی سود و زیان، سبب تزریق نقدینگی بدون هزینه و استفاده از این نقدینگی در تسهیلات‌دهی و افزایش حاشیه سود بانک خواهد شد