هنری

دفاع ظریف از سیاست خارجی کشور در کنفرانس مونیخ

محمد جواد ظریف در بخش پرسش و پاسخ در کنفرانس امنیتی مونیخ ضمن دفاع قاطع از برنامه مشروع موشکی برای دفاع از ایران ، سیاستهای غرب در فروش سلاح و همچنین معیارهای دوگانه در زمینه حقوق بشر را رد کرد.

وزیر امور خارجه پس از سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ در پرسش و پاسخ با ‘لیز دوسِت’ خبرنگار انگلیسی با رد تفسیر او از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت گفت:من درباره بند بند این قطعنامه مذاکره کرده ام و بهتر می دانم که درخواستی برای منع برنامه موشکی از ایران مطرح نشده است. 
وی افزود:این قطعنامه در ارتباط با موشکهای طراحی شده برای حمل سلاح هسته ای است و این در حالی است که ما اصلا سلاح هسته ای نداریم. 
ظریف در ادامه با انتقاد از فروش هنگفت تسلیحاتی غرب به کشورهای منطقه گفت:مشکل این است که هیچکس به ما حتی یک جت جنگی نمی فروشد، چطور ما باید از خودمان دفاع کنیم. من برای خوشامد آقای لودریان وزیر خارجه فرانسه کاری غیرمنطقی نمی کنم تا صدام حسین بعدی بتواند به ما ضربه بزند. 
وی تاکید کرد:آقای ترامپ از فروش سلاح های زیبا به عربستان تمجید می کند؛ ما چیزی از آن سلاح های زیبا دریافت نمی کنیم آیا باید با شمشیر از خودمان دفاع کنیم ؟ 
ظریف در بخش دیگری در پاسخ به امکان مذاکره با آمریکا گفت: ما و آنها در میز مذاکره بودیم تا آوریل سال گذشته، آقای برایان هوک در وین با آقای عراقچی معاون من در کمیسیون برجام صحبت می کرد. آنها میز مذاکره را ترک کردند. بقیه اعضای برجام در میز مذاکره هستند. 
وی افزود: ما سیگنال های متناقضی می بینیم. وزیر خارجه آمریکا ۱۲ شرط می گذارد که به معنای تسلیم است و رئیس جمهوری این کشور یک حرف می زند. 
ظریف با دفاع از توافق هسته ای گفت : ما یک سند دو صفحه ای همراه با عکس یادگاری تهیه نکردیم ؛ کاری بهتر از این توافق نمی توان به انجام رساند و برجام بهترین توافقی است که می توان به آن دست یافت. 
وی در خصوص دوام برجام گفت: من پیشگو نیستم. ما امنیت را از مردم می گیریم برای ما مهم است که مردم را راضی نگاه داریم . نمی گوییم که کشوری کامل و بی نقص هستیم اما از بسیاری از متحدان شما بهتر هستیم . طبق نظرسنجی دانشگاه مریلند، ۵۱ درصد از مردم می گویند که باید در برجام باشیم.ما از کارهایی که اروپا انجام داده تقدیر می کنیم اما اروپا آماده پرداخت بها نبوده است. درخواست آمریکا از اروپا برای خروج از برجام وقیحانه است. 
ظریف در بخش دیگری از این گفت وگوی چالشی در موضوع حقوق بشر، با اشاره به پرونده قتل جمال خاشقچی و ادامه روابط عادی با عربستان از سوی غرب گفت: اجازه دهید حقوق بشر شما را فراموش کنیم چون با پرونده خاشقچی این موضوع به گوشه طاقچه گذاشته شد . چنانکه دولت ترامپ حقوق و قوانین بین المللی را کنار طاقچه گذاشته است. 
وی تاکید کرد:تضمین حقوق و آزادی مردم ایران برای ما یک مساله امنیت ملی است چون ما به مردم وابسته هستیم.مسئولیت ما در قبال شهروندان یک مساله است که در این زمینه کاستی هایی داریم اما این مساله ربطی به اروپا ندارد . حقوق بشر برای ما یک الزام امنیتی است نه مساله اخلاقی . اروپا و آمریکا در موضعی نیستند که در این باره صحبت کنند. 
ظریف در خصوص اینکه آیا هنگام ترک مونیخ نسبت به قبل نگران تر شده است یا نه ؟گفت: اگر قرار بود امنیت خودمان را از اینجا بگیریم نگران تر می شدم اما چون امنیت خود را از مردم می گیریم اصلا نگرانی ندارم . 
ادامه دارد..