سیاسی

دموکرات‌ها نمی‌توانند به‌ راحتی ترامپ را برکنار کنند

روز چهارشنبه کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا جلسه‌ای با حضور «مایکل کوهن» وکیل سابق «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برگزار کرد که به صحنه جدل میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در مورد روابط مخفیانه و پشت پرده‌های ستاد تبلیغاتی ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ تبدیل شد.

کوهن که به جرم شهادت دروغ و فریبکاری دو ماه دیگر به زندان می‌رود، اکنون به یکی از مخالفان ترامپ بدل شده و روز چهارشنبه داوطلبانه در جلسه کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا حاضر شد تا آنچه در مورد ترامپ می‌داند، بیان کند.

از آنجا که استیضاح یک رئیس‌جمهور آمریکا اقدامی دشوار و زمان‌بر است، بسیاری از منتقدان و مخالفان ترامپ امیدوارند با اعلام اتهام علیه ترامپ و به واسطه فشار رسانه‌ای، او مانند «ریچارد نیکسون» رئیس‌جمهور اسبق آمریکا خود از سمتش کناره‌گیری کند.

کوهن در بخشی از این بیانیه جنجالی به تشریح نحوه باج‌دهی به «استفانی کلیفورد» (استورمی دنیلز) بازیگر زن فیلم‌های مستهجن پرداخته است. بر اساس گزارش‌ها، دنیلز قصد داشته روایت رابطه‌اش با ترامپ را در یک نشریه منتشر کند، اما ترامپ با واسطه کوهن به او باج داده تا از این کار دست بردارد.

ریچارد مورفی معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک و جنوب آسیا در دوران ریاست جمهوری ریگان در خصوص آثار و نتایج شهادت «مایکل کوهن» به خبرنگار فارس گفت: شهادت مایکل کوهن تا اینجای کار شرایطی سخت را برای ترامپ در کنگره به وجود آورده است. ولی در خصوص اینکه این شهادت شرایط خیلی سختی برای رئیس جمهور ترامپ ایجاد کرده باشد نباید مبالغه شود.

وی افزود: برخی اسناد و مدارکی که کوهن ارائه کرده نیازمند بررسی و تحقیق بیشتر است و نمی‌توان صرفا با استناد به آنها حکمی داد. در برخی موارد هم کوهن اسناد و مدارک جدیدی ارائه نکرده است. برای نمونه در خصوص موضوع «استفانی کلیفورد» [بازیگر فیلمهای مستهجن] کوهن مدرک و سند جدیدی ارائه نکرده است.

وی در خصوص تأثیر شهادت کوهن بر انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا نیز گفت: هنوز خیلی زود است که بخواهیم درباره این شهادت بر انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا سخنی به زبان بیاوریم.

مورفی درباره تأثیر شهادت کوهن بر احتمال کنار گذاشتن ترامپ نیز گفت: تلاش دموکراتها و مخالفان ترامپ استیضاح و برکناری ترامپ نیست.

معاون اسبق وزارت خارجه آمریکا یادآور شد: دلیل آن این است که استیضاح و برکناری ترامپ فرایندی پیچیده و سخت است و به این راحتی آنها نمی‌توانند ترامپ را استیضاح و برکنار کنند.

سفیر سابق آمریکا در کشورهای سوریه، عربستان، موریتانی و فیلیپین در ادامه گفت: از سوی دیگر تلاش برای برکناری و استیضاح ترامپ خطری را با خود به همراه دارد. خطر این است که تلاش برای استیضاح و برکناری ترامپ می‌تواند منجر به انسجام و اتحاد نزد طرفداران رئیس جمهور شود.

مورفی در پایان گفت: همین موضوع می‌تواند محبوبیت ترامپ را نزد افکار عمومی افزایش دهد و می‌تواند افکار عمومی بیشتری را با خود همراه کند.