اقتصادی

دیدگاه یک مسئول بانک صادرات در باره بازر سرمایه

مدیرعامل گروه مالی سپهر صادرات گفت: بازار سرمایه، بهترین پتانسیل را برای سرمایه‌گذاری در سال ٩٨ دارد.
بهروز خدارحمی در گفت‌وگو با خبرنگار روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، با اشاره به تورم مورد انتظار و تلاش برای حفظ ارزش پول از سوی سرمایه‌گذاران خاطرنشان کرد: بازار سرمایه از جمله حوزه‌های جذابی است که از ظرفیت مناسبی برخوردار بوده و هنوز اشباع نشده است.
وی رشد چشمگیر و گاهاً فراتر از ارزش ذاتی در بخش‌هایی از جمله مسکن، خودرو، ارز و طلا را نشانه اشباع و رکود در این بازارها و کاهش گرایش برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها در سال ٩٨ دانست و گفت: تنها گزینه‌ در فضای فعلی اقتصادی کشور که همچنان شرایط رشد متناسب نسبت به تورم و کاهش ارزش پول برای آن متصور است، بازار سرمایه است و به نظر می‌رسد در سال جاری از پتانسیل خوبی برای رشد برخوردار باشد.
مدیرعامل گروه مالی سپهر صادرات در ادامه ابراز کرد: این بدان معنی نیست که تمامی نمادهای حاضر در بورس شامل این موضوع خواهند شد. به‌طور مسلم برخی صنایع برای سرمایه‌گذاری ارزنده‌تر هستند و انتخاب و سرمایه‌گذاری در آن‌ها به هوشمندی نیاز دارد.
خدارحمی تصریح کرد: برای کسانی که بخواهند سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری داشته باشند، طبیعتاً اوراق با درآمد ثابت یا حتی بازار پول ممکن است جایگزین خوبی باشد. ولی برای کسانی که بخواهند حرفه‌ای‌تر عمل کنند، بازار سرمایه بهترین پتانسیل را دارد؛ یعنی کمی ریسک را پذیرفته و بازدهی بیشتری را نسبت به سایر بازارها داشته باشند. 
وی در تشریح دلایل جهش‌های بالا در شاخص بورس در هفته آخر سال ٩٧ و چند روز کاری ابتدای سال ٩٨ نیز گفت: یکی از این دلایل، چشم‌اندازی است که نسبت به آینده بازار سرمایه وجود دارد. قیمت برخی سهم‌ها نسبت به کالاهایی که نیاز مصرفی روزانه مردم هستند، ارزنده‌تر شده است. 
مدیرعامل گروه مالی سپهر صادرات در ادامه با بیان اینکه این موضوع تنها شامل شرکت‌های خرد و کوچک نیست و شرکت‌های بزرگ و حتی بانک‌ها را نیز دربر می‌گیرد، افزود: برخی بانک‌ها سهم ١٠٠ تومانی یا بیشتر دارند و این نشان‌دهنده ارزنده بودن این حوزه است.  اما نکته‌ای که نباید در خصوص ایام عید فراموش کرد این است که عمق معاملات کم بوده و شاید نتوان شتاب آن را با همین روند در آینده دید. 
بنا براین گزارش، مراکز «پیشخوان ارائه خدمات کارگزاری بانک صادرات ایران» نقش مهمی در آشنایی با فرهنگ سهامداری و دسترسی سریع‌تر به بازار سرمایه در نقاط مختلف کشور داشته که با  تجهیز و راه اندازی سوپرمارکت مالی در٥٠ شعبه در تهران و مراکز سایر استان‌ها شامل  ١٢ شعبه در تهران و ٣٨ شعبه در استان‌ها، علاوه بر ارائه خدمات مختلف مالی و بانکی از جمله خدمات بیمه، مشاوره‌های سرمایه‌گذاری و مالی،  امکان ثبت سفارش خرید و فروش و معاملات برخط را برای فعالان بازار سرمایه فراهم کرده و مهمترین و جذاب‌ترین محصول در بازار پول و سرمایه است که با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور و لزوم هدایت هوشمندانه نقدینگی به بازار سرمایه و تقویت بنگاه‌های اقتصادی، اهمیت فراوانی یافته است.
صدور کد آنلاین بورسی برای دو هزار و ٨٩٠ نفر، جذب چهار هزار و ٦٣٠ کاربر فعال حضوری بازار سرمایه توسط شعب بانک صادرات ایران و مجموع خرید و فروش‌های انلاین و آفلاین از زمان آغاز فعالیت کارگزاری در شعب بانک تا پایان اسفند ماه سال گذشته به میزان ٥٢٥ میلیارد ریال، نشان از تداوم تقاضا و افزایش اعتماد برای استفاده از خدمات کارگزاری شعب منتخب این بانک دارد.