بین الملل سیاسی

دولت ترامپ شماره تلفن داد تا ایران تماس بگیرد

یک دیپلمات آمریکایی خبر داد، کاخ سفید شماره تلفنی در اختیار سوئیس قرار داده تا دولت ایران بتواند با استفاده از آن با آمریکا تماس بگیرد.

یک منبع دیپلماتیک آمریکایی اعلام کرد، کاخ سفید شماره تلفنی در اختیار سوئیس (حافظ منافع آمریکا در ایران) قرار داده تا تهران بتواند با واشنگتن تماس بگیرد.

وبگاه شبکه «سی.ان.ان» به نقل از «دیپلماتی مطلع» که نامش را فاش نکرد، نوشت: «سوئیس احتمالا تا زمانی که ایرانی‌ها مشخصاً درخواست نکنند، شماره تلفن را در اختیار آنها نمی‌گذارد. البته گمان می‌رود که آنها (ایران) چنین کاری نیز نخواهند کرد».

کاخ سفید به سوال سی.ان.ان درباره صحت ارائه شماره تلفن ویژه به سوئیس پاسخ نداده است.

ترامپ شامگاه پنجشنبه طی گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید ضمن ابراز علاقه مجدد برای مذاکره با مقامات ایران گفت: «می‌دانید دوست دارم درباره ایران چه اتفاقی بیفتد؟ دوست دارم به من زنگ بزنند. می‌دانید که جان کری با آنها زیاد صحبت می‌کند. جان کری بهشان می‌گوید که زنگ نزنند. این نقض قانون لوگان است و او باید بابت این تعقیب قضایی شود، ولی اعضای تیم من من نمی‌خواهند کاری کنند که…. فقط دموکرات‌ها از این جور کارها انجام می‌دهند»

ترامپ بر خلاف تمایل ظاهری برای مذاکره با ایران، شامگاه چهارشنبه با صدور دستوری اجرایی، تحریم‌های جدیدی علیه ایران و این بار در حوزه صادرات فلزات از جمله آهن، فولاد، آلومینیوم و مس اعمال کرد.

در پاسخ به اقدامات خصمانه آمریکا که مشخصاً از یک سال پیش با خروج از برجام آغاز شده، شورای عالی امنیت ملی ایران هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۸ با صدور بیانیه‌ای از توقف برخی اقدامات تهران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خبر داد و به کشورهای باقیمانده در توافق ۶۰ روز فرصت داد تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را اجرا کنند و در غیر این صورت تهران گام‌های بیشتری برخواهد داشت (جزئیات بیشتر).

حدود یک سال پیش (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷) دولت آمریکا به دستور ترامپ، از توافق بین‌المللی برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام» خارج شد و تمام تحریم‌های هسته‌ای ذیل این توافق را در دو بازه ۹۰ و ۱۸۰ روزه مجددا اعمال کرد.

این، تنها اقدام ضد ایرانیِ کاخ سفید طی یک سال گذشته نیست. دولت ترامپ هر هفته تحریم‌ها یا محدودیت‌های جدیدی علیه اشخاص و نهادهای ایرانی یا غیر ایرانی مرتبط با تهران اعمال کرده است. اتحادیه اروپا نیز با اقدامات ضد ایرانی تقریبا مشابهی، واشنگتن را در این مسیر همراه کرده است.