استانی

سیلی که ۵ شهرستان خراسان جنوبی را درگیر کرد

بارش باران‌های شدیدی که از روز گذشته در ‌خراسان جنوبی آغاز شده و تا اواخر وقت امشب ادامه دارد باعث سیلابی‌شدن و آبگرفتگی معابر عمومی در استان شد و تاکنون باعث مرگ یک زن شده و تعدادی از محورهای استان نیز مسدود است.

بیرجند، بارش باران‌های شدیدی که از روز گذشته در استان خراسان جنوبی آغاز شده است باعث سیلابی شدن و آبگرفتگی معابر عمومی در استان شده است.

۱۳ تیم امدادی به ۵ شهرستان گرفتار سیلاب خراسان جنوبی اعزام شدند

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: بارش‌های شدید رگباری در شهرستان‌های فردوس، سربیشه، بیرجند، طبس و درمیان گزارش شده است.

محمدرحیم شهریاری از اعزام تیم‌های امدادی به این مناطق خبر داد و افزود: در این راستا ۱۳ تیم امدادی به این مناطق اعزام شدند.

وی بیان کرد: روستاهای خانکوک، شیرگ آقا، گازار، دارج، خرو، ونگ و بیدسک از روستاهای گرفتار در سیل هستند که نیروهای امدادی هم‌اکنون در حال خدمات‌رسانی در این مناطق هستند.

شهریاری اعلام کرد: از روز گذشته ۱۲۰ نفر در قالب ۴۰ تیم در آماده‌باش کامل هستند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی با اعلام اینکه سیل در سربیشه جان یک زن را گرفت گفت: بر اثر بارندگی‌های ساعات گذشته در استان در روستای شیرگ سربیشه چهار نفر گرفتار سیل شدند که سه نفر با امدادرسانی نجات یافتند اما یک نفر جان خود را از دست داد. 

وی افزود: شهرستان‌های فردوس، درمیان، سربیشه، بیرجند و طبس درگیر سیل هستند.

سامانه بارشی تا اواخر وقت امشب ادامه دارد

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی نیز اظهار داشت: بر اساس خروجی مدل‌های پیش‌یابی و تصاویر ماهواره هواشناسی فعالیت سامانه بارشی تا اواخر وقت امشب ادامه دارد و در این مدت رگبار و رعد و برق، گاهی وزش باد شدید لحظه‌ای و در برخی نقاط گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود.

خندان‌رو با هشدار نسبت به اینکه به‌دلیل  رگباری بودن بارشها در این فصل احتمال رواناب در برخی نقاط دور از انتظار نیست گفت: فردا بعداز ظهر نیز به‌طور پراکنده در شرق استان رگبار و رعد و برق قابل پیش‌بینی است.

وی اضافه کرد: امروز و امشب روند کاهشی دمای هوا ادامه داشته به‌طوری که کاهش دما امروز محسوس خواهد بود و فردا تغییرات دما ناچیز است اما از روز جمعه هوا گرمتر خواهد شد.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی بیان کرد: در شبانه‌روز گذشته سربیشه با حداقل دمای ۱۲ درجه سانتی‌گراد بالای صفر خنکترین و طبس و دهسلم نهبندان با حداکثر دمای ۳۵ درجه سانتی‌گراد بالای صفر گرمترین شهرهای استان بودند و تغییرات دمایی مرکز استان در این مدت بین ۱۶ و ۲۶ درجه سانتی‌گراد بالای صفر بوده است.

محور بیرجند به‌سمت اسدیه به‌دلیل ریزش کوه مسدود است

جانشین رئیس پلیس راه استان نیز گفت: در کیلومتر ۳۴ محور اسدیه بعد از روستای القار و رقه بغل به‌سمت اسدیه به‌دلیل ریزش کوه تا اطلاع ثانوی مسدود است.

سرهنگ توفیقی‌نیا با ابراز اینکه مسیر برگشت در این محور باز است افزود: سایر محورهای استان به‌دلیل بارش پراکنده لغزنده است و رانندگان با احتیاط رانندگی کنند و فاصله طولی را رعایت و با سرعت مطمئنه حرکت کنند.

وی گفت: اکنون در محورهای فردوس ــ بشرویه، قاین ــ زیرکوه، آهنگران ــ زیرکوه، بیرجند ــ زاهدان، بیرجند ــ قاین، بیرجند ــ خوسف، بیرجند ــ اسدیه و دیهوک ــ کرمان گزارش بارش باران را داریم و این محورها لغزنده است.

جانشین رئیس پلیس راه استان خراسان جنوبی اظهار داشت: در سایر محورها نیز ریزش پراکنده باران، هوا نیمه‌ابری و در برخی قسمت‌ها جاده خشک است.

توفیقی‌نیا گفت: در حال حاضر محور روستایی خانکوک به طاهرآباد در شهرستان فردوس نیز به‌دلیل جاری شدن سیلاب در آب‌نما به‌طور موقت مسدود است.

سیلابی‌شدن و آبگرفتگی معابر عمومی

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی نیز از سیلابی شدن مسیل‌ها و آبگرفتگی منازل در ۱۱ شهرستان خبر داد و گفت: تاکنون 12 مورد آبگرفتگی منازل مسکونی گزارش شده که نیروهای امدادی در حال خدمات‌رسانی به مردم هستند.