بین الملل سیاسی

در اجلاس مکه گفتیم که ایران دشمن ما نیست

سخنگوی وزارت خارجه عراق با اشاره به حمایتهای تهران از عراق در مبارزه با داعش، تأکید کرد که عراق -آنگونه که رسانه‌ها می‌گویند- مفهوم میانجی‌گری بین ایران و آمریکا را مطرح نکرده است.

«احمد الصحاف» سخنگوی وزارت خارجه عراق گفت در سایه تنش بین ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران نمی‌توان درباره مفهوم روشنی از میانجی‌گری [بین واشنگتن و تهران] صحبت کرد.

الصحاف در گفت‌وگو با خبرگزاری «اسپوتنیک» گفت که «عراق – آنطور که رسانه‌ها گزارش می‌کنند – مفهوم میانجی‌گری را مطرح نکرده است، بلکه دیدگاه [خود] را از طریق وزارت خارجه درباره تقویت آتش‌بس، موازنه و ثبات در منطقه مطرح کرده است».

وی با اشاره به اینکه «یک منطقه با ثبات در این موقعیت حساس از جهان، می‌تواند بر سیستم امنیت فراگیر تأثیر داشته باشد»، تصریح کرد که عراق با ایران و آمریکا، روابط راهبردی دارد و با کشورهای عربی نیز ارتباط دارد. در واقع «این هماهنگی و تماس باعث حرکت به سوی یک محیط مشترک برای مقابله با مهمترین خطرها و چالشهایی است که منطقه با آن روبروست. لذا نمی‌توان درباره میانجی‌گری به صورت علنی در رسانه‌ها سخن گفت».

این دیپلمات عراقی با تأکید بر پایبندی بغداد به «بی‌طرفی مثبت» در خصوص تنش بین تهران و واشنگتن، توضیح داد که این بی‌طرفی به معنای ایفای نقش کارآمد توسط عراق است و اینکه این کشور وارد سیاست چند محوری نمی‌شود، بلکه در پی تقویت خود بر اساس قاعده مشارکت‌های متعدد با همه طرف‌های و ایجاد روابط اقتصادی است.

الصحاف درباره عقب‌نشینی نسبی آمریکا از مواضع قبلی خود درباره ایران و اعلام آمادگی این کشور برای مذاکرات «بدون پیش‌شرط» با تهران، گفت: «من شخصا نظرم درباره رخدادهای کنونی این است که بین آنچه در رسانه‌ها وجود دارد و آنچه واقعا رخ می‌دهد، تمایز قائل هستم. آنچه در رسانه‌ها وجود دارد، این است که درگیری قریب‌الوقوع است، ولی آنچه عملا رخ می‌دهد بر اساس مقتضیات قواعد تابع نظر طرف‌های ذی‌نفع، یعنی تهران و واشنگتن است».

وی در بخش دیگری از این مصاحبه با اشاره به اینکه عراق در اجلاس مکه اعلام کرد که «جمهوری اسلامی ایران دشمن عراق نیست»، تصریح کرد که «رئیس جمهور این مسئله را در اجلاس سران کشورهای عربی اعلام کرد، لذا در تدوین فرم نهایی بیانیه پایانی، مشارکت نداشتیم».

سخنگوی وزارت خارجه عراق با اشاره به حمایتهای لجستیکی و راهبری ایران از عراق برای مقابله با گروه تروریستی داعش، درباره عملیاتهای ترکیه در شمال عراق خاطر نشان کرد که «هر عملیات نظامی با هماهنگی و تبادل نظر با طرف عراقی صورت می‌گیرد. بی‌تردید فرماندهی نظامی به نمایندگی از فرماندهی عملیات مشترک در این خصوص، همیشه هماهنگ است».

اجلاس فوق‌العاده سران عرب ۱۰ خرداد ماه جاری به دعوت سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی، در مکه مکرمه برگزار شد.

شاه سعودی هنگام دعوت به اجلاس فوق‌العاده سران عرب و سران شورای همکاری خلیج فارس، «بررسی پیامدهای» حمله پهپادی ارتش یمن به تأسیسات نفتی سعودی و همچنین حادثه فجیره امارات را علت این دعوت خود اعلام کرد.

پس از این اجلاس بیانیه ۱۰ بندی منتشر شد (+) که در بیشتر بندهای آن، تهران به اتهامات واهی متهم و درخواست مقابله با آن مطرح شد.

پس از انتشار این بیانیه، «برهم صالح» رئیس جمهور عراق، به دلیل متهم کردن ایران به آن معترض شد و گفت که در تدوین آن از نظر عراق استفاده نشده و کشورش به آن معترض است. 

وی گفت که«همزمان که عراق بار دیگر هرگونه اقدامی که امنیت سعودی و برادرانمان در خلیج [فارس] را هدف قرار دهد، محکوم می‌کند، باید توضیح دهم که ما هیچ مشارکتی در مضمون بیانیه پایانی نداریم و عراق به بیانیه پایانی با محتوای فعلی اعتراض دارد».

علاوه بر عراق، دو روز پس اجلاس، قطر هم اعلام کرد که در خصوص بیانیه پایانی دودستگی و اختلاف وجود داشت و قطر درباره آن تحفظ دارد.

«محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» که با جای امیر قطر در این اجلاش حضور یافته بود، گفت که امیدوار بوده نشست‌های مکه، اساس گفت‌وگوها برای کاهش تنش با ایران باشند نه در راستای افزایش آن.