اقتصادی

نظام یکپارچه تجارت و بی توجهی دستگهای اجرایی ذیربط

انتقاد از حرکت لاک‌پشتی دستگاهها در مسیر یکپارچه سازی تجارت کشور

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مهدی میراشرفی رییس کل گمرک در نشست مشترک اعضای اتاق تهران، گمرک و صندوق ضمانت صادرات گفت: موارد مختلفی از سوی بازرگانان در خصوص مسایل گمرکی مطرح شده است، که مدیران کل گمرک در این زمینه اقداماتی را انجام داده اند.

وی با بیان این که در حال حاضر و نسبت به سال ۹۱ تحریم به شدت هوشمند شده است، گفت: در ۸ ماهه اول امسال ۲۲ میلیون تن به ارزش ۲۸ میلیارد دلار  کالا وارد شده که ۱۴ میلیون تن آن کالای اساسی و مابقی کالای واسطه ای است.

وی گفت: این درحالی است که ۸۸ میلیون تن صادرات با ارزش افزوده پایین انجام شده که نشان میدهد ۴ برابر واردات صادرات انجام شده است. 

میراشرفی گفت: صادرات ایران در هشت ماهه ابتدایی  به لحاظ وزنی ۱۶ درصد رشد داشته است. ارزش صادرات ۲۷ میلیارد دلار است که ۱٫۳ میلیارد دلار از واردات کمتر است.

رییس کل گمرک گفت: با همکاری دستگاههای مختلف بسیاری از مشکلات بر طرف شده تا جلوی آثار زیان بار تحریم گرفته شود.

معاون وزیر اقتصاد گفت: تجارت خارجی ایران پیچیده ترین نوع تجارت در جهان است چراکه ۲۵ دستگاه در آن دخیل هستند. 

وی به موضوع ذرتهای آلوده گمرک امام خمینی اشاره کرد و گفت: در بحث ذرت باید از ۳ مرجع استعلام برای ترخیص گرفته شود. در کجای دنیا برای یک امر واحد باید از ۳ مرجع استعلام گرفت.

وی افزود، استاندارد اروپا ۲۰ پی پی ام است این درحالی است که شاخص  سازمان استاندارد ایران ۵ پی پی ام است که نشان میدهد کالاهایی که وارد میشوند و ترخیص آنها با مشکل رو به رو میشود به معنای آلوده بودن نیست و میتواند ناشی از سخت گیریهای این چنینی باشد.

رییس کل گمرک تاکید کرد، با این شرایط تولید قوانین متعدد، گمرک که هیچ اگر هرکول هم بیاید با مشکل رو به رو میشود.

وی با اشاره به اظهار نظر نجفی درباره ارز لعنتی ۴۲۰۰ گفت: در حوزه دارو مواردی کشف شده که اجازه خروج داده نشده به عنوان مثال به جای داروی شیمی درمانی یخ خشک وارد شده است.

میراشرفی با بیان اینکه، افرادی در ایران وجود دارند که همزمان دارو و موبایل وارد میکنند، گفت: پیگیر هستیم تا ۱۵ درصد تلورانس ارزشی در بحث بیش بود پذیرفته شود‌.

وی  با اشاره به ارزش پایه صادراتی تراز تجاری منفی گفت: ۳۰ درصد ارزش پایه های صادراتی نسبت به پارسال تعدیل شده است. البته منتی بر صادرکننده نیست اما بانک مرکزی ۷۰ درصد ارزشی که گمرک اعلام کرده را به عنوان تعهد ارزی اعلام کرده است.

میراشرفی گفت: هر صادرکننده ای به ارزش پایه صادراتی خود اعتراض دارد با استفاده از ظرفیت قانون امور گمرکی میتوان به این موارد رسیدگی کرد.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به رشد هزینه های تخلیه و بارگیری و استریپ گفت: تسهیلاتی که ارائه میشود با دنیا مقایسه نمیشود اما هزینه ها با نرخ خلیج فارس مقایسه میشود. در واقع هزینه ها بنچ مارک میشود اما برای تسهیلات این موضوع لحاظ نمیشود، البته این ارز لعنتی در این جا دخیل نیست.

۹۰ درصد واردات از مناطق آزاد و ویژه انجام میشود

وی افزود، ۹۰ درصد کالاهای وارداتی از مناطق آزاد و ویژه وارد میشوند که خارج از قلمرو گمرکی محسوب میشوند. متاسفانه وقتی هم که انبار عمومی مرجع تحویل گیری است بازهم نرخها بالاست که پیگیر این موضوع هستیم.

مورد عجیب دریافت هزینه تخلیه و بارگیری با وجود حمل یکسره کالا

رییس گمرک گفت: اخیرا پیگیر بودیم تا انبار اختصاصی در دستور کار گمرکات اجرایی در دستور کار قرار گیرد تا هزینه های تخلیه بارگیری و انبارداری حذف شود. از طرف دیگر باید پیگیر شد وقتی حمل یکسره انجام میشود چرا باید هزینه انبار داری وصول شود.

وی گفت: هرگاه یکی از زیر سامانه های متصل به گمرک قطع شود سامانه ای پی ال نیز پایین است. بر همین اساس پیگیر راه اندازی گمرک‌موبایل هستیم که رصد پته عبور و دریافت اعتبار و پرداختها و همچنین اطلاعات حاملهای اظهارنامه و خروج موقت از این طریق انجام میشود. در آینده نیز اظهار کالا از طریق گمرک‌ موبایل انجام خواهد شد.

۲۰۰ شرکت فعال مجازی اقتصادی هستند

میراشرفی گفت: ۲۰۰ شرکت ذیل فعالان مجاز اقتصادی کمرک قرار گرفته اند، هر فردی کاندید دریافت فعال مجازی اقتصادی شد این شرایط برای وی فراهم است.

وی ادامه داد، یکی از مشکلات فعلی تجارت مدیریت یکپارچه است که ما کند و لاک‌پشتی در این مسیر حرکت میکنیم‌. از طرف دیگر بخشی از مشکلات با رفع تحریم برطرف خواهد شد.

در این جلسه همچنین افروز بهرامی رییس صندوق ضمانت صادرات گفت: اگر دسترسی لازم به اسناد صادراتی بازرگانان ایجاد شود صادرکننده واقعی شناسایی شده و به این ترتیب از هدر رفت بیت المال و سو استفاده هایی مثل عدم تحقق صادرات جلوگیری میشود.

این مقام‌مسئول گفت: بر اساس قانون گمرکی برای ورود موقت انواع بیمه نامه ها پذیرفته میشود اما ذی حساب گمرک ضمانت نامه های صندوق ضمانت صادرات را نمیپذیرد.