اقتصادی

کشف گاز در حوالی خرمشهر

نماینده مردم خرمشهر در مجلس گفت: بعد از انجام مراحل مختلف، هم‌اکنون در جزیره مینو گاز کشف شده و مراحل استخراج آن آغاز شده است.

به گزارش آژانس خبری تحلیلی آزاد ، عبدالله سامری عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: با نصب دکل‌های نفتی جزیره مینو بعد از مصوبات مجلس شورای اسلامی و زدن چاه نفت مشترک با کشور عراق در مینوشهر، حفاری‌هایی شروع شد و تاکنون نفت استحصال نشده است بلکه در پی حفاری‌ها به گاز رسیده‌اند و قرار شد یک شرکت گازی نیز در جزیره مینو مستقر شود.

به‌کارگیری نیروهای غیربومی در روند اکتشاف نفت در مینوشهر از جمله مواردی است که باعث نارضایتی شهروندان مینوشهری شده بود. سامری در این خصوص نیز اظهار کرد: برای انجام کارهای اولیه اکتشاف حدود ۶۰ نفر از طریق شهرداری مینوشهر به شرکت متولی انجام کار معرفی شدند و بعد از کارهای لرزه‌نگاری یک شرکت حفاری، ۱۸ تا ۱۹ نفر دیگر از شهروندان جزیره مینو را نیز مشغول به کار کرد اما در ادامه شرکتی که وارد جزیره مینو شد نیروهای خود را با خود آورده بود و اخراج این نیروهای هم ممکن نبود.

کارخانه الکل سازی پلمب شد

بوی نامطبوع کارخانه الکل سازی که عامل نارضایتی شهروندان خرمشهری شده است دیگر محور پرسش خبرنگاران بود، رئیس اداره محیط زیست خرمشهر پیش‌تر از تنظیم شکایتی سه‌جانبه برای پایان دادن به این مشکل خبر داده بود.

نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست نبود شبکه تصفیه فاضلاب در شهرک صنعتی خرمشهر را عامل ایجاد این مشکل اعلام و از پلمب کارخانه الکل سازی مسبب این امر خبر داد.

وی اظهار کرد: شهرک صنعتی خرمشهر فاقد شبکه فاضلاب است هر چند کار احداث شبکه فاضلاب در حال انجام است اما مشکل بوی نامطبوع الکل سازی به این موضوع مرتبط است و واحد صنعتی الکل سازی دیروز بعد از دستور دادستان در جلسه شورای تأمین، پلمب شد.

سامری با بیان اینکه در خرمشهر دو شرکت الکل سازی فعالیت می‌کنند، رفع مشکل بوی نامطبوع یکی از این کارخانه‌ها با ایجاد تصفیه‌خانه فاضلاب را یادآور شد و گفت: در سال ۹۵ یکی از شرکت‌های الکل سازی خرمشهر، برای رفع مشکل خود اعتباری معادل ۵۰۰ میلیون تومان برای احداث تصفیه‌خانه پساب از منطقه آزاد اروند اعتبار گرفت و مشکل اولیه این واحد صنعتی حل شد مقرر شده است که از سوی سازمان منطقه آزاد اروند وام در اختیار واحد الکل سازی دوم که دستور پلمب آن صادر شده است نیز قرار بگیرد و مشکل این واحد صنعتی هم مرتفع شود.