اجتماعی

همه چیز در باره تلگرام پاسپورت

تلگرام پاسپورت بر اساس فناوری بلاکچین ساخته شده و هدف از آن، آسان شدن احراز هویت کاربران در فضای مجازی است.
«تلگرام پاسپورت» چیست و به چه کار می‌آید؟

تلگرام یک سرویس تشخیص هویت مجازی مبتنی بر فناوری بلاکچین ساخته و در حال حاضر مشغول تست و بررسی آن است.
این سرویس «تلگرام پاسپورت» (Telegram Passport) نام دارد و هدف از آن، احراز هویت کاربران با استفاده از شیوه‌ای نامعمول است.

، کاربران با استفاده از این برنامه می‌توانند تمام اطلاعات شخصی هویتی خود را در تلگرام آپلود کنند و بعدها از آن در سرویس‌ها و سایت‌هایی که با این پیام‌رسان همکاری دارند استفاده نمایند.

در این شرایط آنها نیازی ندارند که مراحل احراز هویت را طی کنند و یا مدارک شخصی خود را مجدداً به سرویس‎‌های ثالث ارسال نمایند.
این کار لازم است فقط یک بار استفاده شود و پس از آن افراد می‌توانند از این داده‌های هویتی در امور مختلفی همچون تبادل ارزهای دیجیتالی، ورود به حساب‌های کاربری و غیره استفاده کنند.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ارزهای دیجیتالی، پرداخت‌های رمزنگاری از سوی اشخاص ناشناس است و این موضوع حتی دولت‌ها را نیز به خود مشغول کرده است.

حال تلگرام با این سرویس تشخیص هویت جدید خود می‌خواهد از بروز مشکل برای ارز دیجیتالی اختصاصی خود به نام «گرام» جلوگیری کند.

گفته می‌شود Qiwi شرکت ارائه‌دهنده خدمات پرداخت در روسیه، یکی از سرویس‌هایی است که قصد دارد با تلگرام همکاری کند.

«تلگرام پاسپورت» را این گونه توصیف کرده‌اند: نخستین گام برای ساخت یک پلتفرم جامع مبتنی بر بلاک چین که همه مردم جهان را به یکدیگر متصل خواهد کرد.

اگر چه رقبای قدرتمند تلگرام همچون فیس‎بوک، گوگل و ویندوز لایو نیز به دنبال پیاده کردن چنین شیوه‌ای از طریق پلتفرم‌های خود هستند، ولی گفته می‌شود «تلگرام پاسپورت» یک مزیت بسیار مهم دارد: دست‌اندرکاران این برنامه از امنیت بسیار بالای آن سخن می‌گویند.

در «تلگرام پاسپورت» تمام اطلاعات و اسناد به صورت رمزنگاری شده بر روی تلگرام ذخیره می‌شود و هیچ کس نمی‌تواند به آنها دسترسی داشته باشد یا آنها را بخواند.
از سوی دیگر تلگرام به دنبال آن است که با سرویس‎‌های احراز هویت دو مرحله‌ای، از اطلاعات کاربران محافظت کند و این خود یک محکم‌کاری اساسی است.

بر اساس این گزارش، احتمالاً «تلگرام پاسپورت» در تابستان امسال به بهره‎برداری می‌رسد.