اجتماعی

انجام یک عمل جراحی برای اولین بار در یکی از بیمارستانهای کرمانشاه

رییس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه، از انجام موفقیت آمیز پیوند «هاپلو» برای اولین بار در بخش پیوند مغز استخوان مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) خبر داد.

دکتر مهرداد پاینده گفت: روز دوشنبه ششم اسفند ماه جاری برای اولین بار پیوند هاپلو برای خانمی ۴۷ ساله با سرطان خون حاد (AML) با موفقیت در بخش پیوند مغز استخوان مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) انجام شد.
وی گفت: در پیوند هاپلو سیستم ایمنی دهنده و گیرنده علیه همدیگر وارد واکنش قوی ایمنی می شوند و این اتفاق عوارض پیچیده و سنگینی ایجاد می کند و بدین علت انجام این نوع پیوند کاری بسیار دشوار می باشد که خوشبختانه برای اولین بار در بیمارستان امام رضا (ع) انجام شد.
او توضیح داد: پیوند مغز استخوان در حقیقت جایگزین کردن مغز استخوان سالم با یک مغز استخوان ناسالم است. 
پاینده ادامه داد: اگر مغز استخوان به خوبی نتواند سلول های خونی را برای بدن فراهم کند باید با یک مغز استخوان سالم جایگزین شود، به این عمل پیوند مغز استخوان می گویند. 
او گفت: پیوند مغز استخوان برای درمان بسیاری از بیماری ها که مغز استخوان فرد را درگیر می کند مانند تالاسمی و سرطانها استفاده می شود.
به گفته دکتر پاینده، در بخش پیوند مغز استخوان مجتمع بیمارستانی امام رضا به عنوان تنها مرکز پیوند مغز استخوان غرب کشور تاکنون بیش از ۱۰۰ پیوند مغز استخوان انجام شده است. 
بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان امام رضا به عنوان تنها مرکز پیوند مغز استخوان در غرب کشور و پنجمین مرکز در کشور در سال ۹۳ با ظرفیت ۶ تخت راه اندازی شده و هم اکنون با هشت تخت ماهیانه سه تا پنج بیمار را تحت عمل جراحی پیوند مغز استخوان قرار می دهد.
مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) بزرگترین، مجهزترین و مدرنترین مرکز آموزشی درمانی و تحقیقاتی منطقه غرب و شمال غرب کشور است که در ۱۵ بهمن ۱۳۸۴ به طور رسمی به بهره برداری رسید. 
این مجتمع بیمارستانی کار خود را با ۵۱۵ تخت شروع کرد و اکنون با وجود ۷۱۴ تخت مصوب، دارای ۸۴۰ تخت فعال می باشد. 
اکنون ۲ هزار و ۶۸۰ تخت بیمارستانی در قالب ۱۸ بیمارستان دولتی دانشگاه علوم پزشکی، ۲ بیمارستان خصوصی، سه بیمارستان نظامی و ۲ بیمارستان تامین اجتماعی در استان فعال است.