اقتصادی

فعال شدن سفارت سعودی در دمشق

عربستان سعودی یک کنسول و ۲ کارمند به سفارت خود در دمشق اعزام کرد که گفته می‌شود شاید این اقدام ریاض در خصوص صدور ویزا برای کسانی است که تمایل دارند فریضه حج را به جا آورند.

عربستان، کنسول به سوریه اعزام کرد

منابع خبری از اقدامات جدید عربستان سعودی در سفارت این کشور در دمشق خبر دادند.

روزنامه «القدس العربی» نوشت که عربستان سعودی یک کنسول و دو کارمند به سفارت خود در دمشق اعزام کرده است.

این روزنامه اعلام کرد که «این سفارتخانه تا کنون درهای خود را به روی مراجعه کنندگان باز نکرده است، ولی اعزام کنسول و دو کارمند توسط عربستان از تغییر عملی حکایت دارد».

به گزارش القدس العربی، این مسئله شاید باعث شود که تحولی در خصوص مسئله ادای فریضه حج توسط شهروندان سوری حاضر در داخل این کشور رخ دهد.

بنا بر این گزارش، به احتمال قوی، اعزام کنسول و دو کارمند توسط عربستان به دمشق با هدف اعطای ویزا به کسانی صورت گرفته است که تمایل دارند فریضه حج را به جا آورند.

اداره حج وابسته به وزارت کشور سوریه از سه ماه پیش نامه‌ای به عربستان ارسال کرده و از مسئولان حج سعودی خواسته است که زمانی را برای برگزاری یک نشست با مسئولان سوری تعیین کنند.

القدس العربی می‌گوید که هدف از این نامه، بررسی مسئله اجازه دادن به حجاج سوری توسط سعودی است تا امسال بتوانند این فریضه را به جای آورند، ولی منابعی در وزارت کشور سوریه گفته‌اند که ریاض هنوز به این درخواست دمشق پاسخ نداده است.

تلویزیون سوریه نیز اخیرا اعلام کرد که وزارت کشور سوریه درخواست اعزام به حج را تا تاریخ ۲۸ مارس سال ۲۰۱۹ می‌پذیرد.

وزارت کشور سوریه در خصوص این خبر گفت که این نهاد به وظایف خود در خصوص ثبت درخواست‌ها عمل خواهد کرد و امیدوار است که امسال تغییری در رفتار ریاض در خصوص این مسئله صورت بگیرد.

در همین راستا، امارات متحده عربی بعد از ۶ سال در دسامبر ۲۰۱۸ سفارت خود در دمشق را بازگشایی کرد و بحرین نیز دست به همین اقدام زد.

این اقدامات پس از آن صورت گرفت که محور غربی و عربی مخالف سوریه به این نتیجه رسیده‌اند که وضعیت حکومت دمشق به ثبات کامل رسیده است.

خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتدپرس» هم اواخر دی ماه گذشته در گزارشی به بررسی اوضاع سوریه پس از اقدام برخی کشورهای عربی برای بازگشایی سفارت‌های خود در دمشق و برقراری رابطه مجدد با این کشور پرداخت و اعلام کرد که این کشورها برای بازگشایی سفارتهای خود صف کشیده‌اند