اقتصادی بین الملل سیاسی

آلمان با صادرات تسلیحات به ریاض و ابوظبی موافقت کرد

یک نشریه آلمانی نوشت که در جریان نشستی محرمانه، دولت آلمان با فروش سلاح به کشورهای مهاجم علیه یمن یعنی عربستان سعودی و امارات متحده عربی موافقت کرده است.

نشریه آلمانی «اشپیگل» نوشت، طبق اطلاعاتی که به دست آورده است، آلمان با صادرات تسلیحات به کشورهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی موافقت کرده است.

این نشریه نوشت که دولت آلمان در جریان نشست محرمانه شورای امنیت فدرال فروش سلاح به این کشورهای عضو ائتلاف عربی مهاجم به یمن را آزاد کرد. این موضوع در فهرستی که در اختیار وزارت اقتصاد آلمان قرار دارد، ذکر شده است.

در پی کشته شدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد ریاض در کنسولگری سعودی در استانبول، آلمان صادرات تسلیحات به کشورهای یاد شده را متوقف کرد.کشورهای اروپایی از آلمان خواسته بودند تا ممنوعیت صادرات تسلیحات به کشورهای غرب آسیا را لغو کند.

تصمیم اخیر برلین در شرایطی صورت می گیرد که  دو هفته پیش، دولت آلمان ممنوعیت صادرات تسلیحات به عربستان را تمدید کرده بود.

حزب چپ با این اقدام دولت مخالفت و اعلام کرد که «سویم داگلدلن» از نمایندگان ارشد این حزب تصمیم دولت را جنایت و نقض صریح قوانین اروپایی دانست.

همچنین طبق اطلاعاتی که رسانه های آلمانی اخیرا منتشر کرده اند، هفته گذشته در جریان نشست محرمانه شورای کمیته روابط خارجی پارلمان آلمان مشخص شد که دولت این کشور اطلاعات محرمانه‌ای در زمینه استقرار هواپیماهای جنگی در یمن دارد و از جنگنده های یوروفایتر و تورنادو در یمن استفاده شده است.

دولت آلمان تاکنون همواره ادعا می کرد که هیچ شواهدی درباره استفاده از این جنگنده‌ها وجود ندارد و تمایل ندارد که به روشنی درباره این مسئله اعلام موضع کند. هر دوی این جنگنده‌ها را آلمان به همراه دیگر کشورهای اروپایی مانند بریتانیا و ایتالیا تولید می‌کنند.