بین الملل

تشدید درگیری‌ها در پایتخت لیبی و تعطیلی فرودگاه

همزمان با تشدید درگیری‌ها در طرابلس پایتخت لیبی و بمباران چندین نقطه از این شهر، فرودگاه بین‌المللی «معیتیقه» نیز تعطیل شد.

منابع محلی لیبی روز یکشنبه (امروز) از بمباران چندین نقطه در داخل شهر طرابلس خبر دادند.

سازمان هواپیمایی شهری لیبی نیز تا اطلاع ثانوی فرودگاه بین‌المللی «معیتیقه» به عنوان تنها فرودگاه فعال این شهر را تعطیل کرده است.

برخی منابع اما گزارش دادند که فعالیت فرودگاه از صبح امروز یکشنبه از سر گرفته شد.

طبق گزارش شبکه اسکای‌نیوز هواپیماهای جنگی وابسته به شبه‌نظامیان «ارتش ملی لیبی» تحت امر ژنرال «خلیفه حفتر» مواضع نیروهای دولت وفاق ملی در طرابلس را بمباران کردند.

ساکنان طرابلس از شنیده شدن صدای انفجارهای متوالی خبر داده‌اند و گفته می‌شود که یک اردوگاه نیروهای دولت وفاق ملی در منطقه «السبع» واقع در جنوب طرابلس نیز هدف حمله موشکی قرار گرفته است.

شاهدان بامداد یکشنبه از به لرزه در آمدن طرابلس، پایتخت لیبی بر اثر چندین حمله هوایی و انفجار خبر دادند.

خبرنگار رویترز و چندین نفر از ساکنان شهر طرابلس می‌گویند شاهد پرواز هواپیمایی در شامگاه شنبه بوده‌اند که بعد از حرکت به مدت بیش از ۱۰ دقیقه بر فراز آسمان شهر چندین منطقه را بمباران کرده‌اند. (جزئیات بیشتر)

حملات نیروهای تحت امر حفتر با حمایت‌های عربستان سعودی، امارات و مصر برای تصرف طرابلس، امروز یکشنبه وارد هجدهمین روز شده است و آنها برای ورود به این شهر همچنان با مقاومت شدید نیروهای دولت وفاق ملی لیبی مواجه هستند.

وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرده که خلیفه حفتر نقش مهمی را در روند سیاسی لیبی ایفا خواهد کرد.

فرماندهی نیروهای شرق را ژنرال بازنشسته خلیفه حفتر بر عهده دارد که از حمایت عربستان سعودی و امارات برخوردار است و فرماندهی جبهه غرب را نخست‌وزیر فایز السراج، رئیس دولت «وفاق ملی» در طرابلس بر عهده دارد.

حفتر به پشتیبانی ریاض، ابوظبی و قاهره قصد دارد طرابلس، مقر دولت وفاق ملی را تصرف کند. حفتر، جنگ علیه طرابلس را عملیات آزادسازی طرابلس نامیده و السراج نیز برای مقابله با این حمله، عملیات نیروهای خود را «برکان الغضب» (آتشفشان خشم) نامیده است.

درخواست اعزام کمیته حقیقت‌یاب به طرابلس

دولت وفاق ملی به ریاست «فائز السراج» از شورای امنیت سازمان ملل خود کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی تجاوزات نیروهای حفتر، به طرابلس اعزام کند.

در همین ارتباط سازمان بهداشت جهانی در تازه‌ترین گزارش خود درباره تلفات درگیری‌ها در جنوب طرابلس، شمار کشته‌ها را ۲۲۰ نفر و شمار زخمی‌ها را بیش از یک هزار نفر اعلام کرده است.