اجتماعی استانی

دریافت‌کنندگان بودجه احیا دریاچه ارومیه پاسخگو باشند

نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌ها گفت: مدیری که به بهانه احیای دریاچه ارومیه بودجه فراوانی را گرفته ولی با پول آن صندلی خریده و سالن جلسات ساخته است و در نهایت هم باران آنرا احیا کرده باید جوابگو باشد.

سجاد اسدی نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌ها در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه تهران گفت: این روزها هموطنان ما در استان‌های گلستان، مازندران، لرستان و خوزستان هنوز با تبعات سیل ویرانگر دست و پنجه نرم می‌کنند؛ این حادثه ناگوار مهمترین مسئله کشورمان از ابتدای سال ۹۸ بوده است.

وی افزود: اقشار مختلف مردم، نخبگان، دانشگاهیان و مسئولان این روزها پیرامون سیل و آسیب‌های ناشی از آن صحبت می‌کنند اما در حقیقت سیلاب نوروزی نه فقط یک حادثه طبیعی بلکه بهانه ای بود برای ارزیابی اوضاع و احوال کشور، مدیریت اجرایی حاکم بر دولت و واقعیت‌های جامعه ایرانی. آثار و خرابی های ناشی از سیل برای همه روشن است؛ هزاران هکتار زمین کشاورزی، انبوهی از دام و طیور تلف شده، خانه های ویران شده، آسیب های روحی و روانی و اجتماعی و گاه جان باختن مردم، واقعیت تلخ این حادثه است.

نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌ها تصریح کرد: مردم پس از مشاهده این گرفتاری ها از خود سوال می پرسند مسئولیت پیشگیری، اقدام امداد و نجات و نهایتاً جبران این خسارت ها با کیست؟ پاسخ روشن است؛ قوای سه گانه و در راس آنها دولت محترم.

وی اظهار داشت: واقعاً دستاورد دولت در این موضوع به جز بازی‌های سیاسی عوام فریبانه چه بوده است؟ سیاستمدارانی که بلایای طبیعی و غیرطبیعی را چماق می‌کنند برای تخریب رقبای سیاسی اما در مقام یک مسئول، رودخانه را اتوبان می‌کنند!

اسدی گفت: مدیرانی که به نام دریاچه ارومیه بودجه های میلیاردی می‌گیرند اما با آن لوازم اداری می‌خرند و سالن کنفرانس می سازند تا در نهایت بارش باران دریاچه را احیا کند! برای کاهش آلودگی هوای تهران برنامه ای ندارند جز اینکه از تهران برویم یا اینکه وارد کننده بنزین را عوض کنیم. وقتی عرصه مدیریت،  میدان سهم‌خواهی احزاب شد نتیجه همین است.
وی تصریح کرد: در بحران اخیر نقش سدسازی در مهار سیلاب ها و مدیریت ذخایر آب کشور بر همگان روشن شد، با این حال فعالیت های عمرانی دولت در سال‌های اخیر با کاهش قابل توجهی همراه بوده است. سدهایی که این روزها مانع از تشدید بحران شدند هیچ ارتباطی به اقدامات دولت فعلی ندارند، اینجاست که ادعا می کنیم دولت در امر پیشگیری برنامه ریزی جدی نداشته است.

نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌ها افزود: البته این تنبلی و کم کاری دولت در فعالیت‌های عمرانی و آبادانی موضوع جدیدی نیست و تنها منحصر به حوزه سدسازی هم نیست، به عنوان مثال هر روز تعداد بیشتری از مردم در جاده ها جان خود را از دست می دهند که قطعاً یکی از دلایل آن کاهش قابل توجه توسعه جاده‌های ایمن و جدید در این دولت بوده است، در این میان نباید از انفعال سوال برانگیز نمایندگان مجلس نیز غافل شد، مجلس تاکنون برای پیشگیری از حوادث ناگوار و بلایای طبیعی چه کرده است؟

اسدی خاطرنشان کرد: اگر شان نمایندگی مجلس به زد و بندهای سیاسی تقلیل داده شود و یا قدرت طلبی، نمایندگان را به سوی عدم پاسخگویی، رانت خواهی و تامین منافع شخصی و گروهی سوق دهد قطعاً نظارت بر اجرای طرح های آبخیزداری برای نمایندگان مهم نخواهد بود، قطعاً ایشان دغدغه ای برای قانونگذاری در این زمینه نخواهند داشت.
وی اظهار داشت: سازمان بازرسی کل کشور نیز باید پاسخ بدهد چگونه با وجود ده‌ها هزار بازرس در سطح کشور گاه شاهد پدیده های شگفت انگیزی در عرصه مدیریت کشور و بی قانونی های آشکار هستیم و چگونه مدیران بدون هیچ مانعی به جنگ با طبیعت می روند و زمینه حوادثی از این دست را فراهم می کنند. البته اقدامات صورت گرفته در این حوزه ها به خصوص بهداشت و درمان و یا زیرساخت های مربوط به بخش فناوری اطلاعات زمینه های کاهش برخی آسیب ها را فراهم نموده که نباید نادیده گرفته شود.

نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌ها گفت: حضور میدانی مسئولین در کوتاه‌ترین زمان، علاوه بر اینکه برای کاهش خسارت های ناشی از حوادث لازم است، بلکه موجبات دلگرمی و اعتماد عمومی را فراهم می کند.

وی خاطرنشان کرد: جای بسی تعجب است که روزها پس از وقوع سیل گلستان برخی مسئولان عالی رتبه دولتی برای انجام سفر فشرده کاری در قشم و یا حتی خارج از ایران حضور دارند. این واقعیت تلخ زمانی آزاردهنده تر می شود که بالاترین مقام اجرایی کشور پس از قریب به یک هفته غیبت در حضور رسانه‌ها، اقدامات دیگر دستگاه‌های خدمات‌رسان را به باد انتقاد می گیرد؛ آیا ماهیگیری سیاسی از آب گل آلود سیل جایز است؟
اسدی گفت: نباید حضور فعالانه برخی مدیران و استانداران را از یاد برد و از طرفی دیگر نباید جای خالی فرمانده میدان در مدیریت بحران‌های اخیرا را فراموش کرد. عملکرد سازمان مدیریت بحران کشور نیازمند بررسی جدی است و این سازمان باید پاسخگوی عملکرد ضعیف خود باشد.

وی اظهار داشت: دولت وظیفه دارد به وعده های مطرح شده در خصوص جبران خسارت ها عمل کند، نباید اجازه داد این مهم به دست فراموشی سپرده شود. سیل در حالی به برخی از زیرساخت ها و اموال مردم آسیب زده است که هنوز خسارت‌های ناشی از سیل سال ۹۵ به طور کامل پرداخت نشده است. منابع مورد نیاز برای جبران خسارتهای حوادثی از این دست در بخش هایی از قانون بودجه و در قالب نهادها و سازمان‌های مربوطه دیده شده است؛ علاوه بر این دولت اصرار دارد از منابع صندوق توسعه ملی نیز برای این منظور بهره برداری کند، لذا انتظار داریم برای کاهش آلام مردم به جز ابراز تاسف و اعلام همدردی، اقدام عملی صورت پذیرد.

نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌ها تصریح کرد: قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی باید نقش نظارتی خود در رصد اقدامات دستگاه‌های مسئول را ایفا کنند و از هرگونه انحراف در منابع و تعلل در پرداخت خسارت ها جلوگیری نمایند.

وی با بیان اینکه سیل همچون بسیاری از مشکلات، در کنار سختی هایی که داشت، برخی واقعیت های شیرین و روزنه های امید را نیز به همه ما نشان داد اظهار داشت: همبستگی و مشارکت داوطلبانه در کمک رسانی به سیل زدگان، فراتر از هر رنگ، مذهب و قومیت، واقعیت امیدوارکننده جامعه ماست؛ این نیروی عظیم مردمی همانند ظرفیت کم نظیر انقلاب اسلامی است که از دل بحران بزرگی به نام جنگ، حماسه عظیم دفاع مقدس را ساخت و در خیابان‌های پلدختر، اهواز و آق قلا شور سربازان خمینی رحمت الله علیه را زنده کرد.
اسدی گفت: بحران سیل که می‌توانست به ظرفیت اجتماعی نظام ضربه های جدی و جبران ناپذیری وارد کند، به مدد همین جوانان انقلابی و هم این نیروی عظیم مردمی فرصتی برای اثبات صداقت انقلاب در خدمت به توده‌های مردم شد.
وی خاطرنشان کرد: تعطیل شدن کلاس‌های درس برخی حوزه های علمیه و حضور طلاب جهادگر در مناطق سیل زده و مشارکت پررنگ دانشجویان، اساتید و نخبگان در خدمت رسانی به سیل زدگان شاخصه مهمی است که نشان دهنده شکسته شدن برخی کلیشه‌های غیر اجتماعی غلط در حوزه ها و دانشگاه هاست.
اسدی تصریح کرد: اعلام همدردی و همراهی ملت های منطقه و کشورهای محور مقاومت و خدمت صادقانه جوانان مومن عراق، لبنان، سوریه، پاکستان افغانستان، فلسطین، بحرین، یمن و بسیاری از آزادگان در سراسر جهان قدرت واقعی جبهه جهانی مقاومت را روشن ساخت.
نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌ها اظهار داشت: بحران‌های اخیر عیار خیلی‌ها را به ملت ایران نشان داد.امروز واقعیت اروپا کمک تحقیرآمیز یک و نیم میلیون یورویی به سیل زدگان ایرانی است، واقعیت آمریکا، جلوگیری از ورود کمک های بشردوستانه به کشور ماست. تحریم‌های نفتی و در روزهای اخیر عدم تمدید معافیت‌های آن نمونه‌ای دیگر از واقعیت خدشه‌ناپذیر و پلید امریکاست که با تلاش دوچندان ملت اگرچه آسیبی به کشور ما نخواهد زد اما خط بطلانی بر خیال خوش ساده‌انگار وابسته به غرب خواهد بود.
وی با طرح این سوال که آیا واقعاً سیل تحریم‌ها، سیل مشکلات اقتصادی، سیل بیکاری، سیل آسیب های اجتماعی، سیل بی تدبیری ها و سوء مدیریت ها با تکیه بر جوانان مومن انقلابی قابل مدیریت نیست؟ گفت: آنچه به جمهوری اسلامی فرصت استفاده حداکثری از ظرفیت عظیم جوانان انقلابی را نداده است، حلقه بسته مدیرانی است که شاخصه اصلی آنان تنبلی و بی تحرکی، اشرافیت، دلبستگی به غرب و توافق با کدخداست.
نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌ها در پایان تصریح کرد:‌ راه حل مشکلات کشور در حوزه‌های مختلف با القاء وجود بن بست و دل بستن به توافق با غرب نیست، بلکه با ایجاد بستر مناسب برای حضور جوانان متعهد در عرصه های مدیریتی کشور در گام دوم انقلاب است.