استانی فرهنگی

روزهای پرتردد ساعت بازدید نمایشگاه کتاب تمدید می‌شود

رئیس شورای نظارت و ارزشیابی نمایشگاه کتاب از فروش ۱۳۰ میلیاردی طی دو روز اول نمایشگاه خبر داد.

ایوب دهقان‌کار سخنگوی نمایشگاه کتاب طی یک نشست خبری ابتدا گزارشی از دو روز برپایی نمایشگاه کتاب ارائه کرد و گفت: طبق آخرین گزارش شب گذشته بانک عامل نمایشگاه مبلغ کل فروش در دو روز ابتدایی نمایشگاه، بالغ بر ۱۳۰ میلیارد ریال بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خوشبختانه ۱۰درصد افزایش داشته است.

وی میزان تراکنش‌های امسال تا پایان روز دوم را ۲۵۰ هزار تراکنش دانست و عنوان کرد: این میزان تراکنش نشان می‌دهد نسبت به سال گذشته ۵ درصد افزایش در آمار داشته‌ایم. البته مبالغی که مربوط به فروش نقدی بوده است اطلاعی در دست نداریم ولی خوشحالیم نسبت به سال گذشته ارقام کاهش نداشته است.

سخنگوی نمایشگاه کتاب به قطعی اینترنت در دو روز اول نمایشگاه اشاره و تاکید کرد: در دو روز اول با قطعی ناخواسته اینترنت مواجه بودیم و اختلالی در دستگاه‌های پوز به وجود آمد که در خرید بی‌تاثیر نبود اما طی گزارش‌های واصله مشکلات به سرعت حل شد و خوشبختانه امروز گزارشی مبنی بر اختلال در اینترنت یا دستگاه پوز نداشتیم.

دهقان‌کار گفت: موضوعی که امسال از آن به عنوان نقطه قوت یاد می‌شود استفاده خریداران از کارت ملی هوشمند است که امیدواریم در سال‌های آتی توسعه یابد.بر این اساس در دو روز اول ۲۵ هزار تراکنش از این مسیر صورت گرفته است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه در سال‌های آتی بتوانیم از چنین فناوری‌هایی استفاده کنیم، گفت: نکته‌ای که برای نخستین بار در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران استفاده شد NFC است که برای شروع گام مثبت و رو به جلویی است چرا که در دو روز اول با لحاظ قطعی اینترنت هزار تراکنش از طریق اپلیکیشن خرید کتاب صورت گرفته است.

سخنگوی نمایشگاه کتاب در مورد آمار تخلفات اظهار داشت: سیاست ما بر این است دوستان نظارتی ما با عنوان شورای حل اختلاف کار را پیش ببرند و چنانچه موردی خارج از ضوابط نمایشگاه دیده شد ابتدا با خود ناشر و از طریق کمیته‌ها مرتفع شود اما چنانچه مسئله از این طرق حل و فصل نشد پرونده‌ها به هیأت رسیدگی به تخلفات ارجاع شود. از این رو اولین جلسه این هیأت فردا برگزار خواهد شد و تخلفات تا ظهر اطلاع‌رسانی می‌شود.

دهقان‌کار درباره اعتراض سامانه فروش متمرکز گفت: اینگونه نبود که این سیستم ابتدا به ساکن در نمایشگاه کتاب سی ودوم تست شود زیرا ما در چند نمایشگاه استانی پیش از این آن را تست کرده بودیم. قبل از استقرار ناشران در مصلا نیز با صد سیستم این سامانه را تست کردیم و مشکلی نبود و در حال حاضر هم این سامانه بدون مشکل در حال فعالیت است. اما طبیعی است در اشل بزرگی چون نمایشگاه کتاب مشکلاتی بروز کند. هر چند ما تیمی را به صورت دائمی در این بخش مستقر کرده‌ایم تا هر جا مشکلی حادث شد آن را رفع کند ضمن اینکه ناشران بخش خصوصی از اجرای طرح رضایت کامل دارند.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی سامانه به این معنا نیست که خرید و فروش از این طریق باشد، گفت:‌ما قابلیت سوئیچ به حالت قبل را هم در نظر داریم تا به محض اختلال در عملکرد سامانه آن را به حالت قبل برگردانیم اما خوشبختانه امروز چک نهایی صورت گرفت و گزارشی از اختلال ارائه نشده است.

سخنگوی نمایشگاه کتاب به فعالیت سامانه پیامکی نمایشگاه اشاره کرد و با تاکید بر اینکه تاکنون و طی دو روز اول ۱۱ هزار پیامک از ناشران، بازدیدکنندگان و مدیران دریافت کرده‌ایم، گفت: مواردی که باید رسیدگی می‌شد به معاونت اجرایی نمایشگاه ارجاع شد تا مشکلات رفع شود اما برخی موارد نیاز به اقدام عاجل ندارد و در قالب پیشنهاد مطرح شد که فایل‌بندی شده است.

دهقان‌کار در بخش دیگر در پاسخ به سؤال فارس درباره افزایش ساعت بازدید از نمایشگاه اعلام کرد: ما برای افزایش ساعات نمایشگاه باید با نهادهای ذیربط هماهنگی کنیم. ما یک نامه نگاری کلی صورت داده‌ایم تا در روزهای پرتردد زمان نمایشگاه تمدید شود و چنانچه ببینیم امروز حضور مردم پرشور بوده و استقبال خوبی صورت گرفته قطعا آمادگی داریم زمان بازدید را افزایش دهیم.

وی در پاسخ به سؤال فارس درباره غرفه تجمیعی ناشران و برخی نارضایتی‌ها گفت: نارضایتی و گلایه در خصوص تخصیص وجود داشت اما در مقاطعی متراژ غرفه‌ها دست ما نبود و این موجب شد ناشران گلایه‌هایی داشته باشند. ضمن اینکه ساختار درونی مصلا و شبستان قدرت مانور ما را کم کرده بود.