اجتماعی

توضیحات نوبخت راجع به بازنشستگان بدبخت

محمد باقر نوبخت روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، گفت: از فروردین ماه بخشنامه افزایش حقوق ثابت ۴۰۰ هزار تومان را به همه دستگاه ها ابلاغ کردیم و مبلغ آن را هم به خزانه تخصیص دادیم و اجرا شد.

وی افزود: سازمان برنامه و بودجه همچنین بخشنامه ای برای دستگاه هایی که در این زمینه تعللی داشتند برای اجرای آن ابلاغ کرد و تا جایی که خبر دارم این اتفاق افتاد. رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان، بیش از ۴۰۰ هزار تومان برای هر یک از شاغلان و بازنشستگان است، به همین جهت به دستگاه ها ابلاغ شد که احکام کارگزینی را داشته باشند این ماه کل آن افزایشی را که مرتبط با حقوق بازنشستگان و شاغلان است را به خزانه واریز می کنیم.

معاون رییس جمهور افزود: پرداخت این افزایش مشروط بر این است که دستگاه ها احکامی را با توجه به ضرایب متفاوت برای گروه های مختلف انجام دهند. نوبخت بیان کرد: اقدام دیگری برای بازنشستگان انجام دادیم، به این صورت که مصوبه ای از مجلس دریافت کردیم تا بتوانیم امسال همسان سازی حقوق بازنشستگان را امسال اجرایی کنیم. با توجه به اینکه ضرایب این همسان سازی را تهیه و پنج هزار میلیارد تومان برای اجرای در نظر گرفتیم از این ماه اجرایی می کنیم.

نوبخت درباره تنظیم بازار نیز گفت: با توجه به اینکه همه ارزهای تنظیم بازار بیش از ۱۴ میلیارد دلار است، آنها را با نرخ تسعیر ۴۲۰۰ تومان عمل می کنیم. وی افزود: از رقم ۵۰ تا ۶۰ هزار میلیارد تومانی که از این مسیر باید به خزانه واریز شود تا سازمان برنامه و بودجه براساس آن عمل کند، عبور کردیم و ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی در نظر گرفتیم.

 برای همه شرایط برنامه داریم

رییس سازمان برنامه و بودجه در خصوص پیش بینی و اقدام دولت برای شرایط سخت و بحرانی، گفت: با عنایت به اینکه شرایط مختلفی می تواند وجود داشته باشد سه حالت متفاوت تر از قانون بودجه ۱۳۹۸ پیش بینی و ارزیابی کردیم و گزارش این شرایط را آماده و به دولت عرضه کردیم.

وی تاکید کرد: با اطمینان عرض می کنم هر شرایطی که پیش بیاید، تعهدات دولت نسبت به کشاورزان برای خرید تضمینی گندم، خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، کارکنان دولت و بازنشستگان اجرایی می شود و نسبت به این تعهدات خدشه ای وارد نمی شود.

نوبخت ادامه داد: البته نیازمند صرفه جویی در بخش های دیگری هستیم که سازمان برنامه و بودجه با قدرت آن صرفه جویی ها را انجام می دهد تا بتوانیم طرح های عمرانی به ویژه طرح هایی که در سال جاری به اتمام می رسد را انجام دهیم.

وی اظهار داشت: ما ملت بزرگی هستیم، ضمن اینکه همواره رویکرد صلح و صلح دوستی را به جهان ارائه کردیم ولی زیر بار زور نمی رویم. عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: وظیفه ما در دولت این است که شرایطی فراهم کند تا زندگی برای مردم سخت نشود. البته از همکاران خود در بخش نظارتی مطالبه داریم، در بخش های نظارتی با قوت بیشتری عمل کنند تا نگذاریم فشار اقتصادی به مردم وارد شود.