اجتماعی

وضع خوب سدها

وزارت نیرو اعلام کرد: بارندگی‌های مناسب سال آبی جاری موجب شده تا از میان ۱۷۸ سد بزرگ کشور در زمان حاضر ۸۶ سد مهم از جمله سدهای شهیدرجایی، طالقان، ساوه، البرز و شیرین‌دره بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد پرآب شده باشند.

میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه ۹۷) تاکنون به حدود ۳۲۲ میلیمتر رسیده است که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته ۱۱۴ درصد و در مقایسه با مدت متوسط بلندمدت ۴۳ درصد افزایش یافته است.
بارندگی‌های مناسب سال آبی جاری موجب شده که ایران یکی از پربارش‌ترین بازه‌های زمانی نیم قرن خود را تجربه کند و همه استان‌های کشور بارندگی فراتر از مدت متوسط بلندمدت را به ثبت برسانند.
میزان آب ورودی به مخزن سدهای کشور نیز تحت تاثیر نزولات جوی بسیار مناسب چندماه اخیر روند صعودی چشمگیری به خود گرفته است به طوری که میزان ورودی به سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون با رشد ۲۹۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۶۸٫۴۶ میلیارد مترمکعب رسیده است.
میزان آب موجود در مخزن سدهای کشور نیز با رشد ۵۹ درصدی نسبت به سال گذشته به ۴۰٫۴۴ میلیارد مترمکعب رسیده است و هم اکنون ۸۱ درصد مخزن سدهای کشور پر شده و میزان آب خروجی از سدها نیز به منظور کنترل سیلاب‌های اخیر رشد ۲۱۱ درصدی نسبت به سال گذشته داشته و به ۴۷٫۹۹ میلیارد مترمکعب رسیده است.
اکنون ۴۱ سد بین ۷۰ تا ۹۰ درصد، ۲۱ سد بین ۵۰ تا ۷۰ درصد، چهار سد بین ۴۰ تا ۵۰ درصد و ۲۶ سد کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.