اقتصادی

ماجرای ۶۰۰ هزار گوشی توقیفی یکساله شد

حدود یک سال از طرح ماجرای۶۰۰ هزار گوشی توقیفی در گمرک می‌گذرد، رئیس گمرک گفته بخش زیادی از گوشی‌ها ترخیص شدند و به گفته وزیر ارتباطات به دلیل اختلاف قوه قضاییه و مجریه بر سر آزادسازی گوشی‌ها، موضوع به جلسه سران سه قوه ارجاع شده است.

یکساله شدن ماجرای ۶۰۰ هزار گوشی توقیفی

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش از این گفته بود: «در حال حاضر ۱۲۰ هزار گوشی به‌صورت مستقیم، توقیف و ۶۰۰ هزار عدد گوشی هم در گمرک توقیف شده است.کارگروهی متشکل از نماینده دادستان کل کشور، وزارت صمت و وزارت ارتباطات با مدیریت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل شده و موضوع مربوط به واردات گوشی و زمان عرضه آن‌ها به بازار را پیگیری می‌کند.»

اگرچه جهرمی در آن زمان نیز گفته بود که البته این حجم از گوشی برای نیاز یک ماه بازار کافی است، اما به هر حال این موضوع در جامعه به صورت مطالبه درآمد که از حدود یک سال پیش تاکنون بدون نتیجه ادامه یافته است.

در بهمن ماه سال گذشته، مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک کشور در پاسخ به این سوال که ۶۰۰ هزار گوشی‌های توقیف شده در گمرک چه زمانی وارد بازار می‌شود؟ گفت: قسمت زیادی از این گوشی‌ها از گمرک خارج شدند و مابقی آنها نیز تا پایان سال ترخیص می‌شوند.

*پاسخ وزیر ارتباطات

محمد جواد آذری جهرمی در پاسخ تکرار کرد که وزارت صمت مسئولیت این موضوع را عهده‌دار شده و اخبار جدید را باید از آنها جویا شوم.

اکنون جهرمی این هفته در تازه‌ترین اظهارنظر درباره ۶۰۰ هزار گوشی همراه که در گمرک مانده‌اند، گفته: این موضوع به جلسه سران سه قوه ارجاع شد، زیرا اختلافی میان دستگاه قضا و دولت درباره آزادسازی این گوشی ها ایجاد شده بود.